PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Kytarový koncert k poctě Paca de Lucía zažijete v táborském Divadle Oskara Nedbala

Kytarový koncert k poctě Paca de Lucía zažijete v táborském Divadle Oskara Nedbala

Úterý, 20.03.2018 / článek + video

 

25. února 2014 flamenkový svět opustil legendární kytarista a skladatel Paco de Lucía. Zavzpomínat na tuto osobnost, která změnila flamenkový žánr a mnohým do něj otevřela dveře, můžete při flamenkovém koncertě Táboře. Konat se bude v pátek 23. března od 19 hodin v Divadle Oskara Nedbala. S Kulturne.com navíc můžete vyhrát vstupenky na akci ZDE.  

Jak jinak zavzpomínat na kytarového mága než kytarovým koncertem. Náš nejlepší flamenkový kytarista Morenito de Triana si letos přizval několik významných hostů z Čech, ale i Itálie a Španělska. V repertoáru koncertu pochopitelně nebudou chybět slavné Pacovy skladby.Během koncertu proběhne projekce z Pacova života a jeho tvorby.

Účinkující

Morenito de Triana (Stano Kohútek) – kytara, zpěv (SK)
Slovenský kytarista se formoval u španělských mistrů Gerarda Nuňeze, Nino de Pury a Joseho M. Tudely. Později založil skupiny Lagrima a Los Remedios. V roce 1999 účinkoval na akci Septet Paco de Lucía v rámci jejich koncertu v Praze. Je finalistou několika kytarových soutěží ve Španělsku. Vystupoval ve flamenkových tablaech v Seville, včetně nejslavnějšího El Arenal. Od roku 2002 působí jako první kytarista světoznámého tanečníka Juana Polvilla. Dále spolupracoval s umělci jako Pilar Ortega, Maria Angeles Gabaldon, Manuela Rios, Ramon Martinez, Canastero, Jose A. Carmona, Ismael Fernandez, Gema Caballero. Od roku 2008 spolupracuje na muzikálu Carmen s Lucií Bílou.

Dario Piga – kytara (IT)
Dario se věnuje kytaře od svých 11 let. V roce 2009 získal stipendium a začal studovat na Academia Flamenca de Sevilla. Jeho učiteli se stali: Pedro Sierra, Niño de Pura, Paco Cortés, Eduardo Rebollar, Pepa Sánchez. V roce 2010 absolvoval Konzervatoř v Jerezu a poté Konzervatoř v Seville. V roce 2009 vyhrál Cenu kritiky v soutěži mladých talentů 'Andrea Parodi' v Itálii. V roce 2012 vydal učebnici s CD a cvičeními pro flamenkovou kytaru. Spolupracuje s festivalem 'Time in Jazz' na Sardínii a v roce 2012 byl pozván do ČR na Festival Iberica, kde od roku 2012 žije a vyučuje na Masarykově universitě. Spolupracuje s MD Brno a divadlem Hybernia na muzikálu Zorro.

Hana Iridiani – zpěv
Zpěvačka flamenca, která se tomuto stylu věnuje již téměř 10 let. V roce 2014 vydala CD Flamenco a sefardské písně. Flamenkový zpěv studovala u několika andaluských zpěváků, největšími učiteli jsou jí však staří cantaores, jejichž hlasy známe jen z nahrávek. Vzděláním filoložka-hispanistka, zaměřuje se na výzkum flamenkové poezie. Aktuálně působí v hudebně-tanečním seskupení Trio flamenco (ČR-Sardinie) a v hudebním projektu Flamenco a sefardské písně.

Michael Cába - cajon
Hudebně se formoval už v dětství v rodině jazzového baskytaristy Karla Cáby. Bicí začal studovat v roce 1996 pod vedením bubeníka Ivana Audese. Dalšími jeho učiteli byli: Jiří Slavíček, Angel “Cepillo” Sánchez, Yuvisney Aguilar Rojas, Pedro Pablo Mireles, Manley El Piri Lopez, Calixto Oviedo, Yomar Amador Morejón, Marvin Diz a další. V rámci flamenka hraje se skupinami Los Remedios, Flamenco Element a Compaňía flamenca de Virginia Delgado, Flamenco Experience. Doprovázel umělce Carlose Piňanu, Gemu Caballero, Ramona Martineze, Ismaela Fernandeze, Vicky Romero, Rubia de Linares, Carlose Santiago, Jesuse Corbacha, Juana Polvilla, El Cheíta a Antonia Carmonu.

Mateo Garriga (Matěj Konečný) - cajon
Vystudoval hru na kytaru na JKO v Ostravě a následně muzikologii na filozofické fakultě v Olomouci. Dlouhodobě studuje flamenkovou kytaru a hlavně cajon. Mezi jeho profesory patří: Cepilla Ángel Sanchéz Gonzalez, Perico Peru a perkusionista Jakub Kupčík (hra na konga). Při svých pobytech ve Španělsku spolupracuje s Thiego Vásquez ve flamenkových tablaech Tabanco el Pasaje a Tabanco Cruz Vieja. V ČR dlouhodobě spolupracuje s Dariem Pigou, Hanou Iridiani nebo Morenitem de Triana. Vystupoval například na zahajovacím koncertě flamencového festivalu Iberica 2015.

Arturo Soriano - saxofon, příčná flétna (ESP)
Hudebník samouk, skladatel a producent původem z Madridu. Koncertuje po Evropě a je vyhledávaným umělcem pro studiové nahrávky. Produkoval přes 40 desek umělců nejrůznějších žánrů, spolupracoval se světovými hvězdami jako jsou B.B. King, Brian May nebo Eliades Ochoa. Věnuje se i filmové hudbě a a spolupracoval například s Pedrem Almodovarem, Felixem Sabrosem a Dunií Ayaso. Madridské nahrávací studio často sdílel s Pacem de Lucía, se kterým sdílel lásku k hudbě a volný čas během natáčení plný příběhů a humoru.

Karol Martincová - přednáška
Vystudovaná divadelní produkční. Flamenku se věnuje od roku 1998. V roce 2012 založila unižánrovou agenturu Fiesta Flamenca. Každoročně zve do Čech několik předních flamenkových lektorů ze Španělska (Leonor Leal, Irene Alvarez, Ana Calí, Angel Muňoz, Pastora Galvan, Adela Campallo..), pořádá koncerty a představení zahraničních i českých souborů (Companía Rafaela Carrasco, Companía Angel Munoz, Los Remedios, Flamenco Experience Sextet,..). V roce 2014 vyzvala celou českou flamenkovou komunitu, aby se zúčastnila flamenkového flashmobu, který probíhal po celém světě v návaznosti na Flamenkové Bienále v Seville. O rok později zorganizovala v Praze první ročník Mezinárodního dne flamenka.


Slovo o Pacovi
Byl to vynikající kytarový virtuóz, některými odborníky považovaný za nejlepšího kytarového interpreta flamenka všech dob. Působil také jako jazzový a klasický kytarista a byl, mimo jiné, také znám jakožto velký obdivovatel a propagátor španělského hudebního skladatele Manuela de Fally. Flamenco obohatil o perkusivní hudební nástroj cajón.

Na kytaru hrál už od svých pěti let. Profesionálním kytaristou se stal z otcova popudu už v 11 letech. Nejprve vystupoval se svým bratrem Pepém, teprve později se dal na sólovou dráhu. Legendární dvojici stvořil s flamenkovým zpěvákem Camaronem de la Isla. Čeští diváci měli možnost ho vidět ve filmech Carlose Saury "Carmen", "Flamenco" nebo "Flamenco, Flamenco". V České republice koncertoval několikrát, naposledy v roce 2013 na flamenkovém festivalu v Olomouci.Více info na www.denflamenka.cz
 


Autor: - i -

Zemřela zpěvačka Roxette Marie Fredrikssonová

 Ve věku 61 let v pondělí zemřela zpěvačka, pianistka a skladatelka švédské kapely Roxette Marie Fredrikssonová. Zůstalo po ní nespočet hitů, které prakticky denně znějí z rádií. Podle médií podlehla následkům rakoviny, kterou ji lékaři objevili v roce 2002. Po dlouhém boji se však vrátila na pódia. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Anna K. - Akusticky 2019

Hudba / koncert
Městské divadlo Český Krumlov
12.12.2019 od 19:30 hod.

 

Spisovatelé do knihoven - Kateřina Rudčenková

Ostatní / autorské čtení a beseda
Městská knihovna Veselí nad Lužnicí
12.12.2019 od 18:30 hod.

 

Vánoční koncert pěveckých sborů

Hudba / koncert
Spektrum Sezimovo Ústí
12.12.2019 od 18:00 hod.

 

Latinská Amerika (opět) na politickém rozcestí?

Ostatní / setkání / geopolitický vývoj
BaoDílna, Pražská 157, Tábor
12.12.2019 od 18:30 hod.