PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Do Smrčkova domu v Soběslavi se vrací výstavy. Vánoční nabídne pašerácké zboží

Do Smrčkova domu v Soběslavi se vrací výstavy. Vánoční nabídne pašerácké zboží

Pondělí, 04.12.2017 / zpráva

 

Po několikaleté odmlce se ve vánočně oděném Smrčkově domu v Soběslavi uskuteční vánoční výstava. Ta bude k vidění od 5. do 30. prosince. Vernisáž výstavy se uskuteční v pondělí 4. prosince od 17 hodin. 

Návštěvníci výstavy zhlédnou jak letos otevřenou stálou expozici Život na Blatech a Kozácku, tak i vánoční výstavu spojující umění s duchovním odkazem. Nese název Ikony – okna do nebe a představuje výběr z kolekce náboženských obrazů ruské, ukrajinské a polské provenience ve sbírkovém fondu Husitského muzea.

"Přijďte v adventním čase nahlédnout do duchovního světa pravoslavných ikon a připomenout si tak křesťanské základy naší kultury. Zajímavý je i původ vystavených exponátů – většinou byly zabaveny pašerákům při pokusu převézt je přes naše území do západní Evropy za účelem prodeje. Jediná ikona pochází ze starých fondů soběslavského muzea, kam ji věnoval neznámý dárce. V již zmíněné stálé národopisné expozici výstavu doplní vánočně vyzdobená blatská světnice a promítání snímku Zima na Blatech či vánočních dílů „večerníčku" Chaloupka na vršku," zve vedoucí Blatského muzea v Soběslavi a Veselí nad Lužnicí Daniel Abazid. 

Na slavnostním zahájení promluví autorka výstavy ikon Ludmila Mikulová a vystoupí žáci Základní umělecké školy Soběslav pod vedením Ivy Hovorkové. Pro hlubší zájemce o problematiku ikon je připraven tištěný průvodce výstavou. Muzejní obchod v předvánočním čase nabídne kromě publikací také rozšířený sortiment výrobků lidových tvůrců z jižních Čech – dřevěné hračky, skleněné podmalby, výrobky zdobené rybími šupinami, perníčky z dřevěných forem, keramiku a košíky z loubku.

Smrčkův dům bude otevřen denně kromě pondělí a svátečních dnů 24. až 26. prosince, vždy od 9 do 12 a od 12.30 do 17 hodin.


Autor: David Peltán





SMUTÉNKA: Zemřel náčelník Divadla Pod Čarou Miroslav Pokča Pokorný

V nedožitých 61 letech zemřel po dlouhé nemoci principál, náčelník a zakladatel píseckého Divadlo Pod čarou a organizátor mnoha kulturních a společenských akcí na Písecku Miroslav Pokča Pokorný. Divadlo, klub zakládal v roce 2000 s přáteli ze šermířské skupin Rival. Od té doby tam přivezl nespočet skupin a uspořádal nesčetně představeních. Pod jeho taktovkou se konal také festival Rockem proti ROCKEM PROTI RAKOVINĚ open air festival Ražice nebo písecká Neckyáda na milované Otavě.  "Za kapelu 200ZBRANÍ i za sebe, ti moc chci poděkovat za všechno cos vykonal pro píseckou scénu. Bez tebe by v Písku byla kulturní bída a nuda. Pro Divadlo Pod čarou ses obětoval. Nikdy nezapomenem...," napsali například kamarádi a připojily se další stovky lidí i kapely jako UDG, Imodium, Krypton, Honza Křížek, Kámo, nahoď aj. I my se připojujeme. Upřímnou soustrast všem a děkujeme za společné akce i chvíle a nezištnou, srdíčkovou podporu kultury. Poslední rozloučení s Miroslavem Pokorným se bude konat v pátek 12. června v 10.30 hodin v Divadle Pod čarou. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém Bzuco



Kultura dnes


R.U.R. (Karel Čapek) - Divadlo Na břehu

Divadlo / drama
Barokní dvůr Borotín (naproti hradu Borotín)
07.06.2026 od 17:00 hod.

 

MIMIfest - 4. ročník

Festival / pro děti
Mimi Kafe
07.06.2026 od 10:00 hod.