PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Docela malým festivalem o autismu oslaví APLA Jižní Čechy deset let existence

Docela malým festivalem o autismu oslaví APLA Jižní Čechy deset let existence

Sobota, 21.10.2017 / článek

 

„Docela malý festival o autismu “, tak zní název kulturní akce, kterou u příležitosti výročí 10 let svého fungování, pořádá nezisková organizace APLA Jižní Čechy. Jejím posláním je podporovat lidi s autismem a jejich rodiny k životu ve svém přirozeném prostředí, pracuje s lidmi s poruchou autistického spektra v celých jižních Čechách. Svým klientům poskytuje převážně poradenské, terapeutické a odlehčovací služby.  

Péče o lidi s autismem je nesmírně náročná. V různých obdobích svého života potřebuje člověk s autismem i jeho rodina větší či menší podporu různého typu. Je proto důležité, aby veřejnost sdílela příklady ze života lidí s autismem a pochopila tuto problematiku, jen tak můžeme lidem s autismem lépe porozumět. Člověk s autismem je velice individuální a proto je důležité, aby si odborníci, asistenti i rodiče předávali zkušenosti a navzájem se poznávali. Program, jehož součástí je divadlo, film i výstava se snaží přiblížit běžný život lidí s autismem, jejich odlišné vnímání a prožívání situací" , řekla jedna ze zakladatelek organizace, Lucie Straková Jirků. Lidí s poruchou autistického spektra obecně stále přibývá, podle posledních průzkumů je prevalence této poruchy v populaci dvě procenta, přesto je informovanost o této problematice nedostatečná a snažíme se to změnit.

V rámci festivalu se mohou návštěvníci těšit na divadelní představení Dr.amAS (Divadelní soubor amatérů nejen s Aspergerovým syndromem), který sehraje hru SNĚHEN. Ta vznikla na námět jednoho z herců, jehož zálibou jsou data narození a svátky. Uvidí i projekci filmu NORMÁLNÍ AUTISTICKÝ FILM, který diváky zavede do chaosu okolního světa a přehltí jeho smysly. V takovém stavu lze totiž autismu porozumět jako fascinujícímu, byť často jen obtížně rozluštitelnému způsobu myšlení.

Festival se koná v neděli dne 22. října ve Společenském centru Univerzita v Táboře od 16 hodin. Vstupné je dobrovolné, výtěžek bude použit na podporu rodin a dětí s autismem. Program najdete na stránkách www.aplajc.cz

Organizace APLA Jižní Čechy, fungující od roku 2007 má své sídlo v Táboře, od minulého roku i pracoviště v Českých Budějovicích. Kromě ambulantních služeb poskytuje také služby terénní, a to na území celého Jihočeského kraje. APLA Jižní Čechy používá metody uznávané odbornou veřejností (mainstreamového) terapeutického proudu. Vychází z mnohaleté zkušenosti, zkušeností uznávaných odborníků v ČR i zahraničí.
 


Fotografie


Autor: - i -