PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jaká budou Táborská setkání 2017? Festival láká na tradice i kapely

Jaká budou Táborská setkání 2017? Festival láká na tradice i kapely

Středa, 13.09.2017 / článek

 

 Letošní historický festival Táborská setkání se koná od pátku 15. do neděle 17. září a jeho program opět slibuje nespočet zážitků. Letošním tématem festivalu je povýšení Tábora na královské město císařem Zikmundem Lucemburským v roce 1437. kromě proměny města do středověkého hávu čekejte hry, performance, show i koncerty interpretů jako MIG21, Bratři Ebenové, Lenka Dusilová či Lenny. 

"Připomínáme si 580 let od povýšení Tábora na královské město císařem Zikmundem, jehož negativní image se díky historikům pomalu mění. Nebyl zřejmě žádným dobrodincem, ale dobře věci vyobchodovat. Z toho díky povýšení profitoval také Tábor. Zároveň si připomínáme 20 let spolupráce s francouzským partnerským městem Dole,"
uvedl starosta Tábora Jiří Fišer.  

V historickém centru Tábora budou po celé tři dny k vidění a slyšení hudební produkce, středověké a řemeslné tržiště, desítky pohádek, historických aktivit a soutěží – festival Táborská setkání se koná po dvacáté šesté a ve svém programu propojí minulost srdce husitského hnutí 15. století s moderní přítomností současného města.

Místostarostka Kateřina Bláhová doplňuje, že festival je hlavně o přiležitosti se potkat, zastavit a pohovořit. Upozornila také na novinky. První z nich je, že se rozšířil páteční prodej vstupenek

"Mezi Žižkovo náměstím a nádražím budou chodit dva lidi v kápích a budou na ulici prodavat vstupenky na festival. Nové jsou také webové stránky festivalu, kde zájemci najdou všechny podrobné informace. Novinkou jsou také mapy přístupů s informacemi na jednotilivých festivalových parkovištích," sdělila.  

Programová klasika

Husitský chorál Ktož jsú boží bojovníci v podání Bohuše Matuše je znamením, že se v pátečním večeru městem blíží k náměstí pochodňový průvod v čele s Janem Žižkou. Od tohoto okamžiku je na programu třídenní přehlídka historických aktivit, tradičně velmi oblíbený rytířský turnaj na koních, žebrácká ulička za kostelem, ohňové show a pochodňový průvod. Téma středověkého města se střídá s koncerty populárních kapel jako je MIG21, Bratři Ebenové, Lenka Dusilová a Lenny, letošní držitelka několika cen Anděl.

Do pátečního programu je zařazen videomapping, originální projekce na fasádu historické radnice, do sobotního programu ohňostroj nad Jordánem a teen zóna na náměstí TGM, do nedělního programu koncert Komorního orchestru Bolech s Novosvětskou Antonína Dvořáka. Po celou neděli budou otevřeny oblíbené táborské památky v rámci Dnů evropského kulturního dědictví. Hudební vystoupení si připravila partnerská města Škofja Loka a Kostnice.

„Táborská setkání jsou historickým festivalem, pravděpodobně největším husitským festivalem na světě. Naším cílem je, mimo jiné, právě naplnit jeho název a vytvářet prostor pro setkávání a sbližování lidí," říká starosta města Jiří Fišer.

To potvrzuje za spolupořádající agenturu Argo také Petr Nůsek. "Patříme k naprosté světové špičce, od roku 1992 od nás koncepci okoukalo mnoho měst. Budeme ale vždy vpředu. Hodně lidí od televize navrhuje spousty progresivních změn v dramaturgii festivalu, některé už jsme vyzkoušeli, nefungovaly však nikdy," doplnil a zve, aby se zájemci hlásili na oblíbené Husitské hry bez hranic.   

V letošním roce se koná 26. ročník festivalu, od jeho založení v roce 1992 přišlo přes 400 000 návštěvníků, letos pořadatelé očekávají návštěvnost kolem 20 000. Připraveno je více než 50 účinkujících souborů, kolem 200 stánků s originálním zbožím a kolem 200 pořadatelů. Rozpočet slavnosti je 5,8 milionů korun. 

Předprodej vstupenek na Táborská setkání probíhá v prodejní síti Ticketbox a v městském infocentru na Žižkově náměstí. Vstupenka pro dospělé přijde v předprodeji na 180 Kč a v den konání na 250 Kč.

Osoby nad 60 let, děti nad 12 let a držitelé průkazu ZTP zaplatí v předprodeji na 90 Kč a v den konání 100 Kč. Držitelé průkazu ZTP/P s doprovodem mají stejně jako děti do 12 let vstup zdarma. Pro návštěvníky je zajištěno šest záchytných parkovišť, pro zájemce o účast v průvodu je k dispozici půjčovna kostýmů.

Podrobnosti o festivalu najdete na webu www.taborskasetkani.eu


Fotografie


Autor: David Peltán, - i -


V úterý 4. dubna se dožije 101 let herečka Alexandra Myšková

S herečkou Alexandrou Myškovou, která oslaví 4. dubna úctyhodné 101. narozeniny přineslo Kulturne.com rozhovor obsahující dvě videa  dobové fotografie. Následně i v prosinci nahrála intro ke skladbě Modlitba za mír, jelikož se s redaktorem Petrem Hejnou při zmíněném rozhovoru, vedeném místy v rozverné náladě, na brzké hudební spolupráci dohodli. Paní Sašu, jak ji přátelé říkají, je tedy možno vidět a slyšet ZDE. Na ČT1 v úterý 4. dubna od 21:05 hodin si nenechte ujít premiérové vysílání 13. komnaty Alexandry Myškové. (ph)
 

Související články

 

 
Kultura dnes


Dymytry & Hämatom CZtour 2023

Hudba / koncert
Hotel Palcát
01.04.2023 od 18:00 hod.

 

100 let tradic československé myslivosti

Výstava / 100 let tradic československé myslivosti
Lovecký zámek Ohrada
01.04.2023 - 30.07.2023
vícedenní akce

 

„České myslivosti zdar a škůdcům zmar!“ aneb Vhledy do české myslivecká historie a současnosti

Výstava / „České myslivosti zdar a škůdcům zmar!“ aneb Vhledy do české myslivecká historie a současnosti
Lovecký zámek Ohrada
01.04.2023 - 31.10.2023
vícedenní akce

 

Voda? Voda!

Výstava / Voda? Voda!
Lovecký zámek Ohrada
01.04.2023 - 22.06.2023
vícedenní akce