PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Poslední den a rekapitulace. Sziget navštívil Ashton Kutcher, Macklemore skončil v nemocnici a dívka v šoku

Poslední den a rekapitulace. Sziget navštívil Ashton Kutcher, Macklemore skončil v nemocnici a dívka v šoku

Pátek, 18.08.2017 / fotoreport + článek

 

Sedmidenní hudební, divadelní a multizábavní festival Sziget, který se koná na ostrově v centru Budapešti, skončil. Jubilejní 25. ročník přivítal více než 450 000 Szigeťanů z více než 100 zemí celého světa. Hlavními hvězdami byli Pink, Macklemore, Kasabian či Wiz Khalifa, program byl však z pohledu mnoha návštěvníků slabší. Ne každý je nahraditelný, na lineupu se bohužel odrazila absence skvělého dramaturga Dana Panaitescu, který loni tragicky zahynul při autonehodě. Nicméně, Sziget není jen o hudbě, prvotní je zábava širokého spektra, skvělý servis a organizace a hlavně jedinečná atmosféra. To vše letos opět nechybělo. 

FOTKY níže, více pak na facebooku ZDE

Poslední den jsme navštívili koncerty The Kills, Marta Ren & Groovelvets, Breaking Benjamin, De Staad či Interpol. Koncert na poslední chvíli kvůli kolapsu zpěváka zrušili Nothing but Thieves. Nechyběla ani oblíbená colour party. 

Sziget festival dle pořadatel vstupuje do nové éry. První velkou změna pro další roky se udála už v lednu 2017. Majoritním vlastníkem se stala společnost Providence. Novým hlavním ředitelem Szigetu je nově dosavadní výkonný ředitel kulturního managamentu Tamás Kádár, který přebírá kompetence zakladatele Károly Gerendaie. Pod jeho vedením vykročí Sziget do dalších 25 let úspěšného fungování a slibuje osvěžující změny, jež jste mohli zaznamenat již letos.

„Pětadvacátý ročník je milníkem v existenci festivalu Sziget, za tu dobu jsme vytvořili zcela jedinečný a populární multikulturní festival, který se odlišuje od všech ostatních, a to především svojí úžasnou atmosférou, kulturní rozmanitostní, pestrým program, službami na vysoké úrovni a vizuální zajímavostí. Současný Sziget je lídrem mezi ostatními festivaly, a proto na to musíme reagovat, abychom se nestali jen jedním z mnoha,“ komentuje Tamás současný stav s výhledem do budoucna.

Letošní Sziget přivítal méně návštěvníků než v roce 2016, kdy zaznamenal rekordní čísla. Přesto i letos dva zcela vyprodané dny festivalu a závěrečná bilance návštěvnosti více než 450 000 Szigeťanů je velice úspěšná. Tamás Kadár fakt poklesu proti rekordním číslům roku 2016 připisuje kombinaci více faktorů. Narůstá počet festivalů podobných Szigetu a především nový ředitel přijímá od pravidelných Szigeťanů kritiku na trochu příliš elektronický výběr při skladbě hlavního hudebního programu, který měl na návštěvnost výrazný vliv. Bez ohledu na to, se jednalo o krásný a poklidný sedmidenní festival.

Dívka v šoku

Došlo k mnoha krásným okamžikům. Jedním z nich bylo, když se dívka z Transylvánie stala osmimiliontým návštěvníkem a dostala od zakladatele festivalu Károly Gerendaie doživotní Sziget pas, který ji zaručuje doživotní bezplatný vstup na všechny následující ročníky.

Ročník 2017 přivítal Szigeťany z více než 100 zemí celého světa, nejvíce návštěvníků dorazilo z Nizozemska, Anglie, Francie, Německa a Itálie, přijeli však lidé i ze vzdálenějších koutů planety, například z Austrálie nebo Hong Kongu.

Na Sziget zavítaly také holywoodské hvězdy, koncert Pink si nenechal ujít Asthon Kutcher s Milou Kunis, kteří se vrátili ještě na vystoupení rapera Wiz Khalify nebo elektronického dua The Chainsmokers. Kromě koncerních show vyrazili také do backstage, aby se s umělci pozravili. Dalšími hvězdami filmového světa na Szigetu byli Justin Theroux a Luke Evans. Mnoho vystupujících umělců přicestovalo ze zámoří speciálně na Sziget, například Iggy Azalea, The Chainsmokers nebo Macklemore, který byl koncertě bohužel hospitalizován.

Jednou ze senzací byl i projekt Art of Freedom, kdy z mobilní toalety vedl vstup přímo na tajnou party.

Veliký úspěch letos zaznamenaly bezpečnostní složky. Zavedení check – in systému v loňském roce je považováno za skvělý způsob řešení bezpečnostních problémů a mnoho organizátorů z jiných festivalů, jež letos navštívili Sziget, měli zájem právě o tento bezpečnostní system. Vedoucí bezpečnostních složek uvádí pozitivní výsledky, z hlediska statistik byl letošní ročník o 30 až 40 procent lepší než ten předchozí.

Sziget festival 2018 se se koná od 8. do 15. srpna.
Fotografie


Autor: - i, dap - , foto: David Peltán, Alena Cibulk


Herec Jan Tříska podlehl zraněním po pádu z mostu

V noci z neděle na pondělí zemřel v nemocnici excelentní český filmový a divadelní herec Jan Tříska, stalo se tak po pádu z Karlova mostu, okolnosti nehody jsou dosud nejasné. Filmografie Jana Třísky je neskutečně pestrá a bohatá, z velmi známých filmů jmenujme Lid versus Larry Flynt (nominace na Oscara), Na samotě u lesa, Obecná škola (nominace na Oscara), Želary, Horem pádem, Máj, Highlander a stovky dalších. Posledním byl snímek Zdeňka Svěráka Po strništi bos. Stal se držitelem divadelního ocenění Cena Alfréda Radoka i Kristián za celoživotní přínos světové kinematografii. Janu Třískovi, který žil v USA, bylo 80 let. (dap)     

Zemřel soulový zpěvák Charles Bradley

 Ve věku 68 let podlehl rakovině žaludku a jater soulový a funkový zpěvák, "vřeštící orel soulu" Charles Bradley. Stalo se tak v sobotu 23. září. V minulosti vystupoval pod přezdívkou Black Velvet a imitoval dlouhá léta Jamese Browna, který mu imponoval. Až v šedesáti letech se začal více prosazovat a stal se držitelem ceny Emmy. (dap)

Hilary Binder se vrací s Polemicou

Ve středu 27. září se po roce do Tábora vrátí Hilary Binder (ex Sabot) se svojí kapelou Polemica. Ve čtyřčlenné kapele Hillary vyměnila bicí za mikrofon a obklopila se zkušenými muzikanty z okolí svého aktuálního bydliště v Itálii. Tentokrát se koncert koná přímo na Žižkově náměstí v Táboře, v případě deště pak v music clubu Orion. Večer otevře českobudějovická kytarovka Sýček ze stáje NAAB. Koncert začne ve 20 hodin a končit se bude ve 22, vstupné je 100 Kč. Více ZDE. (ro)

Související články

 

 
Kultura dnes


ishorts

Kino / film / pásmo krátkých filmů
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
25.09.2017 od 20:00 hod.

 

Shylock (Milan Kňažko)

Divadlo / drama / monodrama
DON Tábor
25.09.2017 od 19:00 hod.