PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Překoná masopust v Milevsku rekord? Stopětapadesátý ročník otevře muzeum

Překoná masopust v Milevsku rekord? Stopětapadesátý ročník otevře muzeum

Čtvrtek, 23.02.2017 / článek

 

Město Milevsko již od roku 1862 ožívá ruchem maškar. V sobotu 25. února se uskuteční již 155. ročník tradičního masopustního průvodu a zároveň druhý ročník Festivalu maškar.  Celovíkendová akce nabídne masopustní veselí, pestré kostýmy i koncerty a otevření Muzea milevských maškar, to se koná dnes, ve čtvrtek 23. února od 16 hodin. Loni se masopustního průvodu zúčastnilo 1248 masek. 

Oslavy masopustu v roce 2017 pojali milevští pořadatelé opět jako třídenní akci. Již ve čtvrtek 23. února se koná tradiční zvaní milevských maškar. Masky při něm procházejí městem a zvou obyvatele k účasti na sobotním průvodu. Letos bude čtvrtek patřit navíc ještě jedné důležité akci, a to slavnostnímu otevření nového Muzea milevských maškar, které se uskuteční ve 16 hodin v budově městské spořitelny na náměstí E. Beneše 6.

Na pátek 24. února od 19 hodin připravují pořadatelé Bakusův průvod. Ten měl svoji novodobou premiéru v roce 2014 a navázal tak na nejstarší známou podobu milevských maškar, jak ji známe z 19. století. Milevské maškarní sdružení při něm přebírá od představitelů města symbolickou vládu nad městem po dobu konání oslav masopustu. 

"V programu letos přivítáme spřátelené maškary ze Studnice, jejichž masopustní obchůzka je součástí masopustních obchůzek a masek na Hlinecku, které byly v roce 2010 zapsány do reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO," říkají organizátoři. 

Sobotní program 25. února zahájí tradiční jarmark a vepřové hody na náměstí E. Beneše, kde již od dopoledních hodin bude v plném proudu také bohatý kulturní program, ve kterém vystoupí již tradičně milevská dechová kapela Kovačka, bubenická show v podání souboru Tam-tam Batucada, kapely Kontušovka či Pouličníci.

Samotný průvod vyjde ve 14 hodin od Domu kultury po tradiční trase až na náměstí E. Beneše. V rámci Festivalu maškar diváci uvidí členy spolků a neformálních sdružení z obcí milevského regionu i z míst vzdálenějších, například právě ze Studnice. Celý průvod budou snímat kamery, které jej budou přenášet na velkoplošnou obrazovku na náměstí E. Beneše. Po skončení programu na náměstí se akce přesune do Domu kultury v Milevsku, kde je na odpoledne připraven Masopustní rej pro všechny generace. Večer pak bude následovat Masopustní zábava s kapelou Fantom.

Nejstarší z jihu

Dle historických zdrojů to bývalo vždy o masopustním úterý, kdy návštěvníci přicházeli, aby se zúčastnili pestrého maškarního průvodu, který vrcholil na náměstí předvedením maškarních scén. Průvody se vyvinuly ze středověkých lidových her a v nynější podobě datují od roku 1862, a jsou tedy nejstarší doloženou masopustní tradicí v jižních Čechách. 

Jedinečnost milevských maškar je zároveň v tom, že jde o městský masopustní průvod; podobná tradice v jiných lokalitách je v naprosté většině záležitostí vesnickou. Tradici přerušily pouze obě světové války, poslední přestávka v konání masopustního průvodu byla v 60. letech minulého století.

Typickým rysem milevského masopustu je jeho lidový charakter v tom nejlepším slova smyslu: většina masek není zakoupena v obchodech, ale je výsledkem fantazie a práce těch, kdo v nich jdou. Novodobá historie maškarního průvodu v Milevsku je v posledních letech spjata s novým výborem Maškarního sdružení – spolku pro udržování tradic v Milevsku. V loňském roce se Milevské maškary již podruhé zapsaly do České knihy rekordů, když překonaly svůj vlastní rekord v největším počtu masek zúčastněných průvodu z roku 2011. Tehdy to bylo 629, loni 1248 masek v průvodu

O loňském úspěchu jsme psali ve fotoreportu na Kulturne.com ZDE

Další informace o tradici milevských maškar i o letošním ročníku naleznete

www.milevskemaskary.cz

www.facebook.com/milevskemaskary
Událost naleznete ZDE


Fotografie


Autor: - i, dap -

Bubeník legendárních Deep Purple Ian Paice míří do Písku

Koncert bubeníka legendárních Deep Purple se uskuteční ve středu 6. prosince. Ian Paice, člen kapely Deep Purple, společně s kapelou PURPENDICULAR přijede do KD Písek a přiveze program největších hitů slavných Deep Purple. Koncert je jednou z mála příležitostí vidět opravdovou legendu z bezprostřední blízkosti a přímo ucítit dotek rockové historie. Vstupné v předprodeji na volné stání je 890 Kč, na místě 1 000 Kč, VIP sezení v předprodeji 1 000 Kč, na místě 1 200 Kč.

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Vernisáž "Pražští amatérští výtvarníci"

Výstava
Galerie M v Milevsku
04.12.2023 od 17:00 hod.