Bechyňský rodák uspěl ve světě s motocyklem. Je to šílený stroj na LSD, komentoval ředitel

Středa, 23.11.2016 / fotoreport + článek
Bechyňský výtvarník a stavitel motocyklů Tomáš Pitlík se pravidelně účastní mezinárodních soutěžích přestaveb jednostopých vozidel. S pravidelností obsazuje také přední příčky. Na začátku října se však vypravil za hranice, na světový šampionát ve stavbách uměleckých motocyklů AMD World championship, který se konal v Kolíně nad Rýnem.
Do soutěže se přihlásil se svým letošním motocyklovým konceptem pojmenovaným Kettenrad, s nímž už získal bronzovou medaili na českém mistrovství a se kterým byl pátý na evropské soutěži. Na světovém klání v Kolíně se mezi 109 exponáty autorů z 23 zemí světa se ani tentokrát nijak neztratil.
„Zpočátku jsem sice váhal, zda se vůbec do takovéto soutěže přihlásit a soupeřit nejen s jednotlivými staviteli, ale v mnoha případech s celými týmy profesionálů, kteří využívají nejmodernější výrobní technologie a někdy disponují i značným finančním rozpočtem. Nakonec jsem se ale odvážil a rozhodně nelituji,“ říká Tomáš Pitlík.
Jeho hlavními devizami byl odvážný nápad, originální konstrukční řešení a zcela odlišné postupy realizace, při níž autor prakticky celý stroj se všemi komponenty vytvořil výhradně pomocí ručního nářadí. Neopomenutelná je také spolupráce s vltavotýnským výtvarníkem Ladislavem Hodným ml., který se postaral o zcela originální a ve světě dosud neaplikovanou výzdobu komponentů taveným stříbrem.
„Myslím, že právě tento výrazný prvek, společně s velmi neobvyklou konstrukcí - motocykl má poháněné přední kolo, a to překříženým řetězem, upoutal pozornost návštěvníků, kteří ve většině případů u stroje řešili některé "záhady", jako například na kterou stranu se motocykl vlastně pohybuje. Japonci z toho byli paf,“ usmívá se autor. Funkčnost vozidla na soutěži ale musela být doložena a je jednou z jejích podmínek. To, že motocykl je schopný jízdy, bylo dokonce ze záznamu promítáno na velkoplošné obrazovce.
Zěmědělský stroj na LSD a panika z jízdy
Bechyňský rodák se nakonec umístil do první čtyřicítky, z Čech ho ale předběhl jeho jediný „domácí“ konkurent Jakub Kadeřábek z Řevnic, který skončil devátý. I tak je to mezi stovkou motocyklů z celého světa úspěch.
„Vzhledem k tomu, že úroveň výstavy byla na té nejvyšší úrovni, jsem rád za jakékoli umístění. Pro mne jsou v tomto případě cenné především nabyté zkušenosti a zážitky, které člověk jinak získat nemůže,“ komentuje Tomáš Pitlík.
Jedinečnost Pitlíkova exponátu, který byl původně motorkou ČZ Indian z roku 1947, dokazuje také fakt, že samotný ředitel šampionátu, Neil Blaber, ho vybral pro časopis Motorcycle news jako jeden z deseti nejlepších.
„Vypadá to, jako by zemědělský stroj vyrazil na LSD výlet a zadní kolo řídil jezdec sedící vzadu. Je to totálně šílené, rám tvoří průmyslový řetěz, který vše spojuje. Je to oduševnělé a brilantní. Lidé to ocení, nebo to budou nenávidět. A video s testovací jízdou v nás vzbuzovalo hysterii,“ popisuje ředitel Neil Blaber, proč Pitlíkův motocykl vyčnívá. VIDEO Z JÍZDY ZDE!
Pro stroj to však byla poslední soutěžní výstava, zúčastní se jen dílčích nesoutěžních, obdivovat ho mohou například návštěvníci akce ArtFest České Budějovice od 3. až 4. prosince na Výstavišti. Jak vystudovaný konstruktér prozradil, už nyní ale plánuje nový kus. „Na příští výstavu do Prahy chystám předělávku nějaké staré motorky, oldschool. Návrhů mám spousty, teď vybrat ten nejlepší,“ uzavřel.