PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Nic velkýho. Hiphopoví J.A jsou normální kluci, kteří pokřtí prvotinu spolu s Eztekem

Nic velkýho. Hiphopoví J.A jsou normální kluci, kteří pokřtí prvotinu spolu s Eztekem

Čtvrtek, 13.10.2016 / rozhovor

 

 J.A neboli Jay and Adie je duo rapperů z Tábora. Za hiphopovým projektem se skrývají dvě jména - Adam Šíma a Jan Podracký. Úspěšně spolu koncertují nejen na jihu Čech, ale i za hranicemi kraje. Před Vánoci si však po dvou letech práce nadělili dárek, první album. Nese název Nic velkýho a pokřtí ho v pátek 14. října v táborském baru 1st Floor, v objektu klubu Milenium. Od 20 hodin tam dvojice zahraje spolu s hosty jako Ramel, Regie nebo Eztek, který rovněž uvede na svět desku Zlatý vejce. "Něco tu po nás zbude. Album bereme jako investici a památku. Písničky na internetu jsou fajn, ale nosič je nosič," říkají J.A. Vstupné na koncert je 100 korun. S Kulturne.com můžete vyhrát vstupenky na akci v sekci Soutěž.

Nejsem si jistý, zda vás běžný posluchač zná. Můžete váš hudební projekt představit?

A.Š.: Celé to vzniklo někdy na přelomu 2011/12. Odmala jsme se věnovali muzice, ale postupem času vyhrál rap. S Jendou jsme dali hlavy dohromady a tak vzniklo J.A.
J.P.: Úcta k hip hopu a obdiv patřící umělcům nás nějak inspiroval k tomu pokusit se něco vytvořit. Ze začátku to bylo spíš pro legraci a zábavu, ale později se začala objevovat přízeň a ohlas, tak jsme pokračovali a po pár letech psaní a hraní mimo jiné přišel i nápad vlastního alba. A co hrajeme? Myslím, že na pár výjimek se držíme v klasice a oldschoolu. Tedy něčeho, co už dnes vzniká málo.

Nic velkýho je tipuji váš první počin. Jak dlouho jste na desce dělali, kdo pomáhal, kde vznikala?
A.Š.: Je to naše první album, které je komplet naše. Před tím proběhl jeden mixtape To nás baví z roku 2012, ale nedá se říct, že by to bylo světoborné, přičemž doufáme, že Nic velkýho bude opakem.
J.P.: Album vznikalo zhruba dva a půl roku s tím, že poslední půlrok patřil největšímu progresu. Dopsat texty a vrhnout se do kompletování, najít nejlepší možnost výroby a postarat se spolu s ostatními, kdo se na projektu podíleli o to, jak má v závěru deska vypadat a znít. Není to jen čistě dílo nás dvou. Velkou zásluhu na albu má Formi (Jaroslav Formánek), který se postaral o produkci. Jakub Nutel Novotný z KZW má na svědomí design alba a v neposlední řadě Michal Steinz z Woodland Studia, u nějž celá deska vznikla. Michal se postaral o celý zvuk od nahrání kapel, mastering až závěrečného rendru a výroby.

Co si od albíčka slibujete? Dnes, v době internetu a pirátství, dělat desky se zdá skoro zbytečné. Má to být záznam, vzpomínka, nebo byste rádi za čas další a další...
A.Š.: Asi jsme chtěli v první řadě něco dokázat a něco tu po sobě zanechat, až přijdou naše chvíle. Dalo by se říct, že je to jakýsi záznam našeho z doby, kdy to vznikalo. Vzpomínat na to určitě budeme a doufáme, že ne sami.
J.P.: Nejde ani tak o to, co si slibujeme jako spíš o pocit mít v ruce něco hmotnýho, na čem stojí spousta práce a úsilí. Časem máme určitě v plánu vytvářet další hodnoty ale prozatím máme do vzdáleného budoucna památku na to, že se v Táboře něco dělo a že jsme toho byli součástí. Jasně, že doufáme, že deska osloví lidi v okolí a každého komu přijde na chuť. Myslím, že v Táboře si J.A získalo svoje příznivce, ať už felláky nebo náhodné posluchače. Když se tahle skupina rozšíří, budeme rádi.

Proč zrovna název Nic velkýho? Někdo by to mohl vnímat, že vlastně o nic nejde...
A.Š.: Nic velkýho jako název mělo původně vystihnout to album. Postupem času jsme přišli na to, že je to spíše ironie, protože by z toho snad mělo něco být. Každý, kdo tomu dá prostor a poslechne si desku, si na to udělá vlastní obrázek. Buď to pochopí, že album ve finále není nic velkýho, nebo mu to přijde jako ta ironie.
J.P.: Taky to má trochu mít tenhle záměr. Ale spíš to má poukázat na koncept celého alba. Dneska existuje spousta lidí, kteří se snaží dělat hudbu. Bohužel poslední dobou pozoruju, že se v Čechách rodí spousta egoistických pseoudoumělců, kteří už první den tvrdí, že jsou lepší než včera. Honit si tričko, dělat ramena a cpát lidem do hlavy my jsme ty best!, ačkoli jen jedou to, co je dneska v módě, to není náš případ. Nic velkýho není TOP album, není to bestovka, která tu bude na věky a nedělají ji G's, který jedou hustle, flow a money man. Je to placka s hudbou, kterou dali dohromady normální kluci z Tábora. Prostě nic velkýho.

Na desce máte hosty, kdo všechno se ve skladbách objevuje a jak jste je lanařili ke spolupráci?

A.Š.: Spolupráce vznikaly hodně z přátelských vztahů, na čemž je založeno suma sumárum celé album. První, kdo přidal sloku, je Regie z Českých Budějovic, za což jsme velice rádi, protože z toho vznikla skvělá věc. Další je Eztek ze Znojma, který přidal na album hned dvě sloky. S Eztekem už pár let hrajeme, takže naše souznění nabralo docela spád. Slyšel jsem dokonce něco o EP s Eztekem, no uvidíme. A jako poslední je Dj Ill Rick. S Rickem často hraju, tak sem rád, že se podílel. Se všemi byla maximálně skvělá spolupráce za, což klukům děkujeme!
J.P.: Podíleli se na skladbách William Láhev, Den blbec či Každej svoje, která je asi nejsrdečnější z celého alba.

Máte nějaké peprné historky z prvního natáčení?
A.Š.: Hehe! Peprné historky to doprovází na každodenním pořádku. Samozřejmě jich bylo pár, které se řadí na příčku nej, ale to je spíše téma k pivu. Takže třeba na křtu!
J.P.: Když pominu prvotní natáčení doma v podmínkách a se zařízením, který asi není třeba zmiňovat, nastaly i situace, které nebyly zrovna v pohodě. Ale to většinou na koncertech. Tak i pro takovýhle storky máme podklady…

Hip hop v ČR frčel před zhruba 10 lety, byl velmi populární, nyní jako by jeho vlna slábla a ten, co se dělá, je jakousi prapodivnou směsí r&b, grime a dalších žánrů. Jaké linie se držíte vy a kdo vás třeba inspiruje? Koho ze současné scény české/zahraniční uznáváte?

A.Š.: Říkáme tomu alternativní rap, i když ve finále je to prostě boombap. Inspiraci se snažím nacházet v každém dni, ale občas i v lidech. Nedá se úplně říct, že nás někdo inspiruje, chceme hlavně, aby ta muzika nesla něco našeho. Samozřejmě nás inspirují především činy Mc's, které udělali pro scénu, ať už u nás nebo v zahraničí. Všechno musí mít nějaké základy. Z české scény mi přijde, že jde uznávat málo co, resp. málo kdo. U nás v tom mám asi jasno. Za mě Adam a Adam, nebo-li Kato a Rest, co se týče vokální stránky a i té aktivní. Jako Dj nemůžu nezmínit jméno Dje Fluxe, který reprezentuje naše barvy na světových šampionátech. Ze zahraničí je tam jmen spousty. Přece jen rap je převážně černošská záležitost.
J.P.: Řekl bych, že se snažíme držet ve starých kolejích. Moderní podoba rapu není zrovna můj škopek piva. Grime, trap a další dneska populární žánry, myslím, něco postrádají. Před deseti lety byla scéna nabitá hudbou a tím myslím i co se podkladů týče. Beatmakeři samplovali desky, hráli na hudební nástroje a vznikala tak plnohodnotná tvorba. Dneska kdekdo doma namačká přes klávesnici do programu pár haluz elektro zvuků, naťuká k tomu bicí a říká si producent. Texty pozbývají smysl. Ve většině se jen fetuje, chlastá, przněj čubky a podobně. Pardon ale, když se zpětně podívám, hip hop a rap na tom už byly líp. Naštěstí se pořád trochu drží a myslím, že bychom měli děkovat za lidi, jako je Kato (Prago Union) alias Deph (Chaozz) - Mc Adam Svatoš, který do dneška uchvacuje sluch i mysl. Za Resta, který projevem a přednesem dokáže rozsekat publikum stejně jako dřív soupeře ve freestylu. Další, kdo mě napadá, je Andre, z jehož metafor a obratů ještě pořád zůstává rozum stát. Jsou inspirací a důvodem, proč dělat hudbu, co nás baví, s určitou váhou a úctou k ní. Modernu, ať si dál pouštějí druzí, já zůstanu vzadu u klasiky. Teda až na nějakou tu odchylku, protože kytaru, basu a bicí prostě občas potřebuju.

Chystáte k desce turné, kam všude se vydáte?

A.Š. Zatím padly všechny síly na křest v Táboře, ale každopádně plány jsou. S Eztekem a Ba2sem bychom chtěli objet nějaká města. Zatím to vypadá na Znojmo, České Budějovice, Písek a dál to už bude jen přibývat.

Proč by si neměli lidi nechat křest desky ujít? Co je čeká?
A.Š.: Tak čekat je tu budeme my. Jinak pokřtíme album, budeme mít dokonce i nějaký ten merch k albu. S námi tu zahrají ve směs všichni hosti z alba, to znamená Eztek, Regie a pozvali jsme ještě Dje Ramela. Ještě bych podotknul, že Eztek pokřtí taky své album Zlaté vejce.
J.P.: No tak třeba, aby věděli, že jsme přes dva roky nemluvili o desce jen tak pro prdel, ačkoli ji už dlouho slibujeme. Myslím, že hlavně půjde o skvělý mejdan, kde se sejde dobrá parta. Řekl bych, že v pátek nás všechny, co přijdou, čeká velký kulturní zážitek s pohodovou atmosférou.

Foto: Archiv J.A

VIDEO-POZVÁNKA:


Uložit


Autor: David Peltán