PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Vilu mohou zbourat, ale to co jsme vytvořili, nám už nikdo nikdy nesebere

Vilu mohou zbourat, ale to co jsme vytvořili, nám už nikdo nikdy nesebere

Pondělí, 18.07.2016 / fotoreport + článek

 

Prachatická vila J. N. Krale hostila 9. července festival alternativních kapel s názvem VILA ŽIJE! Pro spolek Živá vila to byla doposud největší akce na záchranu jedné z nejvýznamnějších funkcionalistických památek na jihu Čech.

„Tento festival byl pro nás ohromným zadostiučiněním za celé dva roky usilovné práce. Funkcionalistická vila J. N. Krale byla v žalostném polorozpadlém stavu, ale během krátké doby se proměnila v úžasné kulturní místo,“
uvedla za spolek Živá vila jeho předsedkyně Barbora Staňková, která dodává: „Budova nám opravdu přirostla k srdci. Náš spolek dokázal toto místo uchopit v jeho historické hodnotě a svou aktivitou mu vdechnout život. To, co jsme vytvořili, nám už nikdo nikdy nesebere.“

Festival přijela podpořit desítka kapel z celé České republiky. Na zahradě vily se hrálo takřka celý den: „Večer postupně gradoval a jeho úplný vrchol přišel s vystoupením Manon Meurt a WWW NUEROBEAT. Právě při koncertě těchto kapel, se projevil genius loci tohoto unikátního prostoru,“ komentoval festival člen spolku František Kölbl, který ale nechtěl opomenout další vystupující: „Všechny kapely jsme vybírali záměrně pro jejich alternativní přístup k hudbě, který není poplatný jakékoliv účelové líbivosti. Koresponduje to s naší aktivitou, která je založena na bázi naprosté otevřenosti a přístupnosti, jež ovšem klade důraz na autentický projev umělce.“

Spolek Živá vila od svého zrodu funguje bez pomoci jakýchkoliv grantů či sponzorských darů. Všechny akce jsou spojeny s beneficí, které mají podpořit záchranu funkcionalistické vily, které bohužel hrozí demolice: „Pro záchranu tohoto prostoru jsme udělali maximum. Do vily přišlo během našeho dvouletého pronájmu tisíce návštěvníků. Petici za její záchranu podepsalo přibližně tisíc občanů. Za vilu se navíc postavili největší špičky z oboru historie umění a architektury,“ upřesnila Barbora Staňková.

Po skončení nájemní smlouvy chce spolek Živá vila nadále pokračovat ve snaze navázat dialog s městem a v případě, že se vila stane památkou, budou jeho členové nadále apelovat na to, aby byl dodržen zákon o státní památkové péči a vila se tak začala co nejdříve rekonstruovat. „Pokud se budova památkou neprohlásí, budeme i nadále vyvíjet tlak na přehodnocení přeložky, kvůli které je vila nesmyslně odsouzena k demolici. Víme se stoprocentní jistotou, že tak, jak je nyní zakreslena v územním plánu města, není realizovatelná,“ dodává odhodlaně Staňková.

Festivalem ale kulturní život v Kralově vile rozhodně nekončí. Již nyní jsou na programu připravené další chystané akce: „Ve čtvrtek 21. 7. odstartujeme malý maraton filmů z festivalu Jeden svět. Na konci července pak uspořádáme hudební koncert místních punkových legend Ucházím a Retroprotest. V září se chceme se všemi podporovateli rozloučit speciální akcí, na které již nyní pracujeme,“ uzavřel aktivity spolku František Kölbl.
 


Fotografie


Autor: kulturne.com, foto: Denisa Vesecká

V pražské Arše vystoupí jazzový objev Kamasi Washington

Největší jazzový objev desetiletí, saxofonista a kompozer Kamasi Washington, oslovil znalce stejně jako vyhraněné hipsterské publikum. Jako saxofonista i aranžér se představil na albu Kendricka Lamara a svým tříhodinovým kompletem Epic získal sérii mezinárodních ocenění. Spolupracoval s Wayne Shorterem, Herbie Hancockem, Lauryn Hill i Snoop Doggem, se zappovským klávesistou George Dukem i zpěvačkou Chakou Khan a vystoupil na velkých festivalech včetně Coachella, Glastonbury, Fuji Rock, Bonnaroo a Primavera. V Praze představí repertoár ze svého napjatě očekávaného alba. Koncert se koná v Divadle Archa ve středu 23. května od 20 hodin. Vstupenky seženete na GoOut od 990 korun. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Budějovický majáles

Festival / hudba - divadlo - zábava
České Budějovice
22.05.2018 - 25.05.2018
vícedenní akce

 

Miláček Anna

Divadlo / komedie
Dům kultury Milevsko
22.05.2018 od 19:30 hod.

 

ZUŠ Veselí nad Lužnicí

Hudba / koncert / koncert
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
22.05.2018 od 18:00 hod.

 

Varieté Freda A. aneb Chytání větru

Divadlo / jevištní parafráze
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - velký sál
22.05.2018 od 19:00 hod.