PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Zakladatel Open Air Music Festu Přeštěnice Josef Kašpar: Přijďte a nebudete litovat!

Zakladatel Open Air Music Festu Přeštěnice Josef Kašpar: Přijďte a nebudete litovat!

Čtvrtek, 23.06.2016 / rozhovor

 

Josef Kašpar je známým muzikantem, umělcem a v neposlední řadě také zakladatelem a pořadatelem Open Air Music Festu Přeštěnice. Ačkoliv jsou přípravy OAMFP již dávno v plném proudu, našel si Josef Kašpar trochu času na to, aby odpověděl na několik ottázek, týkajících se nejen letošního ročníku festivalu v Přeštěnicích. Ten pomalu startuje dnes, ve čtvrtek 23. června, a jeho hlavní program bude znít Přeštěnicemi u Milevska v průběhu nadcházejícího víkendu. Na čtyřech scénách budou moci návštěvníci slyšet 70 kapel jako Kryštof, No Name, Majk Spirit, Supergroup, Monkey Business, Wohnout a Eva Pilarová či se zaposlouchat do čtení světového spisovatele Roberta Fulghuma. Předprodej vstupenek končí dnes, více ZDE.  

Jak festival vznikl a jak jste se na tom podepsal vy sám?
Festival má své kořeny v Milevsku, kde vznikl původně bez nějakých větších ambicí. Měl sloužit jako přehlídka místních kapel. Další rok už se začali objevovat první známější jména, například v tu dobu začínající Kryštof. Problém nadešel ve chvíli, kdy jsme z festivalu chtěli udělat vícedenní záležitost, jelikož to v Milevsku není možné. V tu dobu začala naše spolupráce s Václavem Márou, který poskytl své pozemky u obce Přeštěnice, kde se festival natrvalo usadil.

Na jaké změny a novinky se letos mohou návštěvníci těšit?
Největší letošní novinkou je bezpochyby další hudební scéna, která na festivalu vyroste. Ponese název REC.stage a vizuálně bude připomínat městskou ulici, což bude skvěle dokreslovat atmosféru jednotlivých vystoupení. Představí se zde například opavská skupina Cocaine Party nebo velký hudební objev Thom Artway. Zapojit se budou moci i návštěvníci, pro které bude k dispozici nástrojové a zvukové vybavení. Samozřejmostí je bohatý hudební program plný jak dobře známých jmen, tak mladých ambiciózních kapel. Nebude chybět ani při loňském ročníku zrozená divadelní stage, která pro letošek ponese název Divadelně-poetická osvěžovna. Tu svou návštěvou poctí světoznámý americký spisovatel Robert Fulghum, autor knih Poprask v sýrové uličce nebo Vše, co potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské školce.

Jaké jsou vaše plány pro festival do budoucna?
Naše plány jsou spíše bezprostřední než dlouhodobé. To znamená, že naším největším plánem nyní je, aby letošní ročník dopadl dobře a bez jakýchkoliv organizačních problémů. Co bude dál, se zamýšlíme až po jeho skončení. Naším dlouhodobým cílem pro OAMFP je učinit ho festivalem multižánrovým a lidem kromě hudby představit také divadlo, literaturu nebo výtvarné umění.

Čemu se ještě věnujete kromě festivalu?
Kromě přeštěnického festivalu se momentálně naplno věnuji práci v Centru kultury města Písek, kde působím jako ředitel celé této organizace. Samozřejmě také dál velice rád vystupuji se svou kapelou. V minulosti jsem se věnoval ještě malování a grafice. Na to už mi ale dnes bohužel nezbývá čas.

Máte nějaké zajímavé vzpomínky a zážitky spojené s festivalem nebo s hudbou jako takovou?
Hudebních vzpomínek mám spousty. Ať už spojených s festivalem nebo přímo s vlastní kapelou. Festival je sám o sobě jedno velké dobrodružství, za všechny ostatní bych ale uvedl dvě další. Legendou se stalo naše hororové setkání se vznášejícím se duchem. S tím jsme se setkali v lese u Koloděj, když jsme se vraceli z vylepování festivalových plakátů. Druhá je více z hudebního soudku: Olda Říha, frontman kapely Katapult, mi osobně do telefonu zazpíval svůj hit Někdy příště. Stalo se tak, když nám volal aby nám oznámil, že bohužel musí zrušit vystoupení.

Je něco, co by jste si přál sám vzkázat čtenářům?
Snad jen: Přijďte a nebude litovat!


Fotografie


Autor: Marek Hadrbolec


Tanec v zrní v písecké Sladovně

V pátek 31. března se v písecké Sladovně koná prezentace unikátního projektu Tanec v zrní, který se v prostorách galerie konal na podzim 2022. Tanec v zrní tvořilo pět třídenních uměleckých rezidencí, v rámci kterých hledaly skupiny tanečníků, choreografů, dramaturgů a filmařů společnou řeč v šestnácti tunách zrní. Projekt dramaturgicky vedl scénograf Tomáš Žižka a ředitel Sladovny Adam Langer. "Každý workshop se konal za přítomnosti jiného filmaře nebo celého týmu filmařů. V návaznosti na rezidence vznikly krátké taneční filmy, jejichž oficiální premiéra proběhne v rámci tohoto setkání. Moc nás baví propojovat nejen děti a dospělé, ale i různá odvětví: tanec, divadlo, hudbu, výstavu, film a hrát si s odlišnými uměleckými prostředky, hledat společnou řeč," vysvětluje Adam Langer. Více info v události ZDE. (dap)
 

Související články

 

 
Kultura dnes


Bratři Ebenové

Hudba / koncert
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - velký sál
29.03.2023 od 19:00 hod.