PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


České Budějovice dostanou k narozeninám svůj vlastní animák

České Budějovice dostanou k narozeninám svůj vlastní animák

Pátek, 27.11.2015 / článek

 

Spolek Kredance ve spolupráci s Ateliérem 3D Jihočeského divadla a plzeňskou Animánií připravili pro 60 budějovických studentů třídenní dílnu animovaného filmu s názvem Animuj750. Během krátké doby by mělo vzniknout 12 animovaných filmů, jejichž tématem budou příběhy a pověsti historických míst Českých Budějovic. Na závěr budou v sobotu 28. listopadu od 19 hodin filmy prezentovány v rámci gala večera v Jihočeském divadle, kde odborná porota rozhodne o vítězném snímku. Večer je přístupný i veřejnosti. 

Ve středu 25. listopadu se studenti z šesti budějovických škol setkali v Jihočeském divadle a na tři dny obsadili jeho nejrůznější prostory. Z foyer, chodby i divadelní šatny se tak stala malá animační studia.
“ Šest zkušených lektorů Animánie učí účastníky ve věku 12 až 19 let vyprávět příběh oživením neživých věcí. Tématem animáků budou vybrané pověsti vážící se k městu České Budějovice a příběhy a osudy vybraných míst a subjektů Českých Budějovic,” prozrazuje o konceptu projektu Animuj750 Bára Paulátová z Kredance.

“ Chtěli jsme připravit pro mládež atraktivní aktivitu, která hravou soutěžní formou seznámí účastníky s historií a pověstmi města. Rozšíří jejich znalosti a povědomí o městě, seznámí je s novou uměleckou oblastí animace a zároveň podpoří jejich kreativitu. To vše jim velmi známou a blízkou formou, neboť využívá současné technologie. Naplňuje tak cíl, jak hravým tvořivým způsobem přibližovat historii města a posilovat osobní vztah k němu,“ doplňuje Veronika Poldauf Riedelbauchová, šéfka Ateliéru 3D.

Gala večer se soutěžní přehlídkou

Na závěr dílen připravili organizátoři pro účastníky odměnu v podobě gala večera. Vzniklé snímky budou promítnuty ve velkém sále Jihočeského divadla. Přehlídka animáků s doprovodným programem bude soutěžní, a odborná porota vybere jednoho vítěze.

“Celkem pětičlenné porotě bude předsedat Martin Kaplický, který vyučuje na Filozofické fakultě a přednáší o filmu jak v Českých Budějovicích, tak i na DAMU a FAMU. Vítězové obdrží ceny, které se budou vázat k oboru animace. Odměnou bude pro účastníky i večer samotný, který nabídne i vystoupení performerů z různých oborů oživené o projekce Adama Veita,” zve na závěrečný večer Paulátová. Hlavní cenou pro vítěznou skupinu bude mimo věcných cen i uvedení filmu na Mezinárodní soutěžní přehlídce audiovizuální tvorby dětí a mládeže do 26 let v rámci Festivalu Animánie. Přehlídka v podobě gala večera je určena nejen zúčastněním, ale i veřejnosti.

Projekt Animuj750 je spolufinancován Statutární městem České Budějovice v rámci oslav 750 let města České Budějovice, dále byl podpořen v rámci projektu Mládež kraji, který realizuje Radambuk Rada dětí a mládeže Jihočeského kraje za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Kredance je nezisková organizace působící v Českých Budějovicích od roku 2010. Do května 2015 realizovala svou činnost v prostorách bývalé textilní továrny Otavan. Od června 2015 sídlí v budově Jihočeského divadla, spolupracuje s Ateliérem 3D a své aktivity směřuje do divadelního, veřejného i virtuálního prostoru. Cílem Kredance z.s. je vytvářet příležitosti pro setkávání tanečníků a příznivců tance na Jihu Čech, rozšiřovat povědomí široké veřejnosti o současném tanci a pohybovém divadle a podporovat vznik nových projektů v tomto oboru. Svých cílů Kredance mimo jiné dosahuje skrze organizaci celoročních tanečních a pohybových kurzů pro dospělé i pro děti, realizací tanečních rezidencí, produkcí regionálních verzí významných festivalů festivalu
současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA a festivalu nového divadla MALÁ INVENTURA a realizací vlastních autorských projektů. Více informací najdete na
www.kredance.cz


ATELIÉR 3D Divadlo

– Divák – Dílna je nové kreativní a edukační centrum Jihočeského divadla, jehož vznik naplňuje vizi stávajícího ředitele Lukáše Průdka. Uměleckým šéfem tohoto centra se stala režisérka, choreografka a pedagožka Veronika Poldauf Riedlbauchová. Cílem Ateliéru 3D je vytvořit kulturní a vzdělávací platformu, jejímž „souborem“ se stává divák. Ateliér 3D formuje nové herní pole pro diváka od 3 do 99 let. Umožní mu nejen nahlédnout do „divadelní kuchyně“, ale především „zažít divadlo jinak a na vlastní kůži“. Interaktivním přístupem chce v divákovi posilovat jeho vlastní tvořivost a hravost. Ateliér 3D je „otevřenou scénou. Využívá Studiové scény Na Půdě a nabízí tak prostor pro projekty vznikající nad rámec repertoáru jednotlivých souborů. Posiluje žánrovou různorodost: inscenace, komponované pořady, přednášky, divadelní experiment ad.

Své působení rozšíří také do ulic a nedivadelních prostor skrze sitespecific projekty, happeningy a eventy. Otevřená scéna je určena nejen umělcům Jihočeského divadla, ale i pozvaným souborům a hostům a produkci různých zájmových skupin. Více informací najdete na http://www.jihoceskedivadlo.cz/atelier3d

Animánie je neziskovou organizací z Plzně, která působí na poli vzdělávání dětí a mládeže prostřednictvím filmové výchovy. Pořádá kroužky, kurzy a workshopy animace a příbuzných oborů s využitím multimédií. Nabízí animační workshopy nejen na veřejných akcích, ale také na objednávku. Více informací najdete na animanie.cz

Součástí jejich práce je i vzdělávání pedagogických pracovníků, kteří chtějí animaci zařadit do svého programu. Pořádá také každoroční festival animovaných filmů, jehož součástí je ojedinělá Národní soutěžní přehlídka audiovizuální tvorby dětí a mládeže do 26 let.


Autor: - i -