PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


17. listopad: Demonstrace v centru Prahy, ale i hudba, masky a vzpomínky

17. listopad: Demonstrace v centru Prahy, ale i hudba, masky a vzpomínky

Pátek, 20.11.2015 / fotoreport

 

Každý slavil 17. listopad, který je upomínkou boje za svobodu v letech 1939 a 1989, po svém. Na Václavském náměstí se sešly různé skupiny lidí, které děsí současná uprchlická situace, přívrženci Islámského státu či teroristické útoky. Na začátku Národní třídy mohli lidi vyjádřit nespokojenost s prezidentem Milošem Zemanem, do schránek házeli různé vzkazy a na oděv si připínali červené trenýrky. Občas prošla nějaká další prostestující skupinka. Zkrátka, místo oslav svobody a vzpomínání na ne zrovna veselé okamžiky se protestovalo proti všemu možnému, ale i to je svoboda. Nejvíc však vzpomínkovou a oslavující akci připomínala událost Díky, že můžem!, jež se konala na piazzettě Národního divadla. Hrálo se divadlo, četly se knížky, odehrávaly se skateové a bikeové exhibice, hrály kapely jako Peter Pan Complex, The April, Sunflower Caravan nebo skvělý orchestr Police Symphony Orchestra se zpěváky Ondřejem Rumlem a Dashou. Občas se na scéně objevili také příslušnící VB a akci u divadla prolínal kostýmovaný alegorický průvod na Národní třídě. Nebyl z něj vynechán ani redaktor Václav Moravec, akci na Můstku prozměnu navštívil Miroslav Sládek. Nekonečnou frontu pak lidi stáli, aby mohli vzdát poctu svobodě - zapálit svíčku u památníku Sametové revoluce. Jí předcházel lidský světelný řetěz Světla pro svobodu. 

A kdo si chtěl oddychnout od rušného dění, na nápavce si mohl prohlédnout výstavu fotografií Derecka Harda, který tam vystavuje tlustá zvířata a upozorňuje tak, že ta  se narozdíl od nás sama o sobě nepřežírají. 


Fotografie


Autor: David Peltán

Tanec v zrní v písecké Sladovně

V pátek 31. března se v písecké Sladovně koná prezentace unikátního projektu Tanec v zrní, který se v prostorách galerie konal na podzim 2022. Tanec v zrní tvořilo pět třídenních uměleckých rezidencí, v rámci kterých hledaly skupiny tanečníků, choreografů, dramaturgů a filmařů společnou řeč v šestnácti tunách zrní. Projekt dramaturgicky vedl scénograf Tomáš Žižka a ředitel Sladovny Adam Langer. "Každý workshop se konal za přítomnosti jiného filmaře nebo celého týmu filmařů. V návaznosti na rezidence vznikly krátké taneční filmy, jejichž oficiální premiéra proběhne v rámci tohoto setkání. Moc nás baví propojovat nejen děti a dospělé, ale i různá odvětví: tanec, divadlo, hudbu, výstavu, film a hrát si s odlišnými uměleckými prostředky, hledat společnou řeč," vysvětluje Adam Langer. Více info v události ZDE. (dap)
 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


jarní výstava 2023

Výstava / jarní výstava
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
26.03.2023 - 28.03.2023 od 13:00 hod.
vícedenní akce

 

vynášení morany se soběslavským ráčkem

Ostatní / folklórní pořad
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
26.03.2023 od 14:00 hod.

 

Jeden svět v Táboře 2023

Kino / film / dokument / Festival dokumentárních filmů o lidských právech
Kino Svět, Don, Jednota, Sklep, Bejvák
26.03.2023 od 18:00 hod.

 

Pohádka - Vodnické vyprávění

Pro děti
Milevské kino
26.03.2023 od 15:00 hod.