PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Detektivka Písečný muž čtenáře duševně rozežere

Detektivka Písečný muž čtenáře duševně rozežere

Pondělí, 02.11.2015 / recenze

 

Joona Lina se vrací do našich pokojů a čtecích křesílek. Tentokrát už počtvrté a je v patách Písečnému muži. Kdo z nich tentokrát zvítězí a kdo se stane obětí? Lars Kepler si s námi bude opět velice nepěkně zahrávat, napínat nás do posledního okamžiku a způsobí, že nebudete spát. Ne strachem, ale touhou dočíst jeho další knihu co nejdříve. A věřte, že ve vás zaseje semínko neklidu, který vás jen tak neopustí.  

Představte si následující situaci. Je chladná noc. Na železničních kolejích se sráží mlha a kapičky vody ihned mrznou a tvoří na kolejích lesklý kluzký povrch, který studí do nahých nohou. Po kolejích jde mladý, kdysi jistě velice pohledný muž, který se nachází na pokraji vyčerpání. Navíc, má být už dávno mrtvý. Nebo si to alespoň všichni mysleli.

Kde byl celá léta? Kdo z něj udělal chodící trosku trpící legionářskou nemocí, která ho má brzy přivést na konec jeho životní cesty? A kde je jeho mladší sestra, která před lety zmizela spolu s ním? Otázek v tomto případě vyvstává víc než dost a na jejich zodpovězení je málo času. Méně, než by bylo třeba.

A jak je u Keplerových knih typické, mladík je spouštěčem, který roztočí kolo dalších událost, jež je třeba objasnit. Podstatnou roli v tomto příběhu sehraje i odsouzený sériový vrah Jurek Walter, ten má dost možná se zmizením našeho mladíka a jeho sestry hodně společného. Jak ale mohli jeho oběti kdesi ve skrytu přežít tolik let, když je Jurek už dávno za mřížemi? Je tu snad ještě někdo další? Někdo, o kom policie nemá ani ponětí?

Písečný muž, jehož vydalo nakladatelství Host, mne hodně bavil, protože byl napínavý, je dobře napsaný a dech beroucí. Lars Kepler opět předvedl svou schopnost dát dobré detektivce naprosto odlišný a nový rozměr, který se neokouká a hlavně, který se čtenáři nepřejí. Spíše naopak.

A co mne znovu dostalo, i když se to dalo tak nějak očekávat, nebo přinejmenším předpokládat, byl konec celé knihy tak silný, že se mi chtělo křičet, brečet nebo prostě udělat něco, co by odventilovalo tu totální a naprostou duševní rozežranost. Písečný muž je opět bravurním příběhem, který čtenáře uvězní ve svých osidlech a jen tak snadno ho nepustí.


Hodnocení: 98%


Foto: boktanken.blogspot.cz 


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

Související články

 

 
Kultura dnes


O Palečkovi

Pro děti / Dobrodružné vyprávění
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
29.03.2020 od 14:30 hod.

 

Velikonoční výstava 2020

Výstava / velikonoční výstava
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
29.03.2020 - 31.03.2020 od 14:00 hod.
vícedenní akce