PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Peshata křtí novou desku Anarchy in Zoo: Vinyl vydáme, až to nebude v módě

Peshata křtí novou desku Anarchy in Zoo: Vinyl vydáme, až to nebude v módě

Pátek, 23.10.2015 / rozhovor

 

Jediná zoopunková kapela v České republice, skupina Peshata, vydává novou desku. Posluchači na ní najdou větší žánrovou pestrost – od japonského ska punk rocku, reggae až po koledy. Sedmé album nese název Anarchy in the ZOO a Peshata ho pokřtí v doprovodu kapel Houba a Prague Conspiracy v sobotu 24. října v táborském klubu Milenium. Start je ve 20 hodin. „Zahrajeme několik skladeb z nové desky, a to za přispění malé dechové sekce Swing Bandu Tábor. Samotný křest a kmotry zatím necháme v utajení,“ zve za kapelu, již poslouchají děti, rodiče i prarodiče, zpěvák Tomáš Blažek a kytarista Martin Mareda. Následovat bude křest i v Českých Budějovicích, 14. listopadu v MC Fabrika. Více však kluci prozradili v rozhovoru.  

Po kolika letech jste vydali CD? Je po letech těžší přicházet s novými nápady?
Bláža: Předchozí album bylo po čtyřech letech, tohle je po pěti, to příští bude asi po šesti, jak stárneme, trvá nám všechno nějak déle… Kocovina, vzpomenout si, kde parkuju, a bohužel i natočit album.
Martin: Vydáš album a než ho vybalíš z celofánu, uběhnou dva roky. Nápadů máme myslím dostatek, kdybychom na to sedli, můžeme točit další album příští rok. Ale ty písně si musí prostě ve zkušebně sednout a líbit se víceméně všem. A to je opravdu někdy práce na dlouhou dobu. Na desce je například skladba, která takhle vznikala tři roky!

Můžete tedy desku blíže představit?
Bláža: Deska se nakonec po dlouhých peripetiích jmenuje Anarchy in the ZOO, vybírali jsme název, co koresponduje nejvíc s obalem a bookletem, až jsme zůstali u cvičného názvu navrženého autorem těchto grafik. Skladeb je klasických dvanáct, jako u předchozích dvou alb, a tutový hitovky ukáže asi až čas, často jsme až sami překvapení, které písně z alba se nakonec ujmou a obhájí svou stabilní pozici v playlistu.

Kdo je autorem textů a hudby?
Bláža: Texty jsou mé, až na jednu výjimku a to unikátní text písně 13.komnata, který složili naši fanoušci na Facebooku a to tak, že napsali úvodní rým a ten s největším počtem liků se dál rozvíjel do rýmovaného příběhu v komentářích, které byly opět hodnocený liky fanoušků. Byl to takový pokus a výsledek nás mile překvapil, je vidět, že máme šikovné fandy. Hudbu jsem dělal nově z větší části já, ale výsledná podoba písní je vždy týmovou prací.

Peshata je známá prakticky zhudebněnými bajkami. Bude album opět zoopunkové? Čím dalším je charakteristické, odlišné třeba od předchozích?
Bláža: Asi čtyři písně se tematicky liší, jsou spíše z mého života, zbytek je klasický zoopunk nejtěžšího kalibru. Album má méně nástrojů v aranžích než předchozí Svět za sifonem. Doufáme, že proto bude zvukově čistší.
Martin: Těžko říct, v čem je odlišné hudebně. Já cítím, že je tohle hodně silný album, ale že by to bylo nějak hodně odlišné než ostatní? Jsou to stále veselé písničky s bohatými aranžemi vokálů a dechů a aranžérskými vtípky. Možná je toto CD pestřejší stylově. Není to jen o zoo punk rocku, ale zaslechnete i prvky japonského ska punku, reaggae, rock´n´rollu, koledy

Jak dlouho jste na novince dělali a kde nakonec vznikla?
Martin: Dvě skladby jsme nahrávali už minulý rok, abychom si vyzkoušeli táborské studio Woodland. Výsledek předčil naše očekávání, takže jsme se s majitelem Michalem Steinzem domluvili na celé album. Začali jsme v červnu a skončili masteringem na začátku října.

Provázely nahrávání nějaké rozepře, o čem se nejvíce diskutovalo?
Martin: Diskutovalo se hodně, jak při nahrávání, při aranžích tak i při mixáži. Ale to už prostě k Peshatě ve studiu patří. Výsledek je vždy nějakým kompromisem našich názorů. Tentokrát jsme také hodně dali na názor Michala, který fungoval částečně i jako producent, stejně tak jako pianisty Jirky Voběrka, kteří v tom studiu nechali duši.

Dnes je trend nahrávat místo na CD třeba na vinyl či magnetofonové pásky, kazety. Nezvažovali jste něco takového?
Martin: My nejsme trendy kapela, takže jsme o tom přemýšleli opravdu jen chvilku a hned zavrhli. Kazet starého alba Děti ze stanice ZOO ještě pár máme, tak kdyby měl někdo zájem, ať se ozve. Vinyl vydáme, až to nebude v módě.

Mimochodem, hrajte tak dlouho, že už vás poslouchají vaše děti i rodiče a prarodiče. Věkový rozsah publika jen tak někdo nemá. Jak to vnímáte vy a koho spíš novinka osloví?
Martin: Jo, to máš pravdu, moje dcera náš už poslouchá, stejně tak jako sestra nebo máma. Podle mě to je díky tomu, že děláme prostě obyčejný písničky, které ač jsou poté zabalený do zvukového hávu a pestrých aranží, tak budou fungovat i s pouhou akustikou u „ohně“. Můžu prozradit, že velmi brzy akustické verze pro ten „oheň“ od nás uslyšíte.

Kde bude deska k sehnání? Vyrazíte na nějaké turné k ní a kde se třeba ještě bude křtít?
Martin: CD bude k sehnání hned na našem křtu tuto sobotu v Miléniu. Jinak ho můžete koupit na koncertech, objednat lze i přes web. Turné bude příští rok, ale letos desku pokřtíme ještě v Praze a Českých Budějovicích. O koncertech se dozvíte na webových stránkách či facebooku kapely.

Obligátní otázka na závěr. Máte nějaká přání k narození „alba“?

Bláža: Aby po tom dlouhým, těžkým porodu dělalo nejen svým rodičům ale i okolí jen samou radost. A taky, aby dostalo co nejdřív další sourozence.

Vstupné na koncert na místě je 170 korun a lístky určitě budou.
Událost na FB ZDEAutor: David Peltán

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


U nás doma fest - 9. ročník

Hudba / festival / Blues, punk, rock, divadlo
Eliéška - bechyňské podzámčí
23.09.2023 od 13:00 hod.

 

 

Den otevřených dveří pro maturantky

Ostatní / den otevřených dveří
Svatební salon S-XXXL
23.09.2023 od 09:00 hod.

 

Venkovní pilates

Sport / jiný
Dům kultury Milevsko - amfiteátr
23.09.2023 od 09:00 hod.