PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Tabook 2015: Velkolepé sobotní finále. Souboj kreslířů, Krchovský i mladí básníci

Tabook 2015: Velkolepé sobotní finále. Souboj kreslířů, Krchovský i mladí básníci

Úterý, 13.10.2015 / fotoreport + článek

 

 Karol Sidon, Martin C. Putna, ikona světového komiksu David. B., desítky zahraničních hostů, stovky návštěvníků. Tak vypadal mezinárodní festival malých nakladatelů Tabook 2015. Čtvrtý ročník, který se první říjnový víkend odehrával v historickém centru Tábora, bezezbytku naplnil festivalové motto „Okupuj Tábor“. Programovou pestrostí, zastoupením domácích i zahraničních hostů, nabídkou literatury pro přátele dobré knihy, výtvarnem, divadlem i hudbou. 

Sýpka Kotnov hostila přes 70 nakladatelů. Již ve čtvrtek večer TABOOK zahájil Karol Sidon čtením ze své dosud nevydané knihy „Malý pan Talisman“. Hlavními tématy letošního ročníku byly: Jiné Rusko, Neklidné okraje, Komiks a historie a 15 Baolet. V rámci Jiného Ruska přijela do Tábora početná ruská výprava, složená z básníků různých generací, filozofa, knihkupce a opozičního novináře, díky které bylo možné několikrát za víkend diskutovat o situaci v současném Rusku a dozvědět se zajímavé a ne docela běžně dostupné informace. Nechyběl ani profesor M.C. Putna, který měl k problematice evidentně co říci.

Další téma Neklidné okraje představilo nové pojetí kultury mimo centra a hosté programu ukázali, že toto netradiční uchopení má před sebou slušnou budoucnost. Ostatně i „mimo-centro-pražský“ festival TABOOK je toho částečným důkazem. Komiks jako jedno ze stěžejních témat uvedl světoznámý komiksový tvůrce David B. z Francie, autor známé Padoucnice, a také komiksu Zahrada ve zbrani, inspirovaného Janem Žižkou a adamity.
O tom, že jednotlivá témata festivalu nelze úplně oddělit, se návštěvníci mohli přesvědčit několikrát. Páteční „vernisážní turné“ (ZDE) ukázalo originální způsob, jak otevřít několik výstav najednou, hodně se dozvědět a dobře se u toho pobavit – včetně tance s doprovodnou kapelou, která „vernisážníky“ provázela starým městem táborským z jedné galerie do druhé. Sobotní soutěž v kreslení příběhů mezi družstvy komiksových tvůrců a věhlasných ilustrátorů (Blexbolex, Chrudoš Valoušek, Katy Couprie, Juraj Horváth aj.) je toho dalším důkazem.

V Divadle Oskara Nedbala zářilo divadlo Handa Gote research&development s hrou Mission. V pivnici U Lva pak vystoupil básník J.H. Krchovský i s kapelou Krch Off band, následoval Sbor břežanských kastrátů a oblíbení Banana Split nikoho nenechali v klidu, bylo narváno. Stejně plno bylo v kavárně MP7, kde četli mladí básníci z Psího vína. Party končila v MC Orion. 

Ani odborná veřejnost nepřišla zkrátka. Městská knihovna v rámci svého zapojení do TABOOKu uspořádala výstavu a několik seminářů pro knihovníky a pedagogy. Stovky návštěvníků, které dle letošního hesla „Okupuj Tábor“ doslova okupovaly Sýpku i přilehlé staroměstské lokality, měly z čeho vybírat. Živý exemplář návštěvníka, který by stihl veškerý program, se organizátorům nalézt nepodařilo.

Více FOTEK ZDEFotografie


Autor: David Peltán, Lucia Kopřivová


Související články

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


dětský den s mimoněm, mickeym, jednorožcem a šmoulou

Pro děti / dětský den
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
24.09.2023 od 13:30 hod.

 

táborský svatební veletrh

Ostatní / Svatební veletrh
Hotel Palcát
24.09.2023 od 10:00 hod.

 

Biotronika

Ostatní / duchovní shromáždění,
Clarion Congress Hotel České Budějovice, 14, Pražská tř. 2306, 370 04 České Budějovice
24.09.2023 od 15:15 hod.

 

Svatba bez obřadu

Divadlo
Dům kultury Milevsko
24.09.2023 od 19:00 hod.