PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Dva festivaly.Toulavé loutky zahájí Španělé, Táborská opona představí domácí činohru

Dva festivaly.Toulavé loutky zahájí Španělé, Táborská opona představí domácí činohru

Čtvrtek, 08.10.2015 / článek

 

 Jeden víkend, dva divadelní festivaly, které na Táborsku můžete navštívit. V sobotu 10. října po deváté hodině odstartuje svůj první ročník v táborském Domě armády jednodenní, činoherní festival Táborská opona. Mezinárodní festival loutkového divadla Toulavé loutky, pak v soběslavském kulturním domě zahájí v 15 hodin španělští Zero en Conducta.

„O takovém festivalu jsme přemýšleli už dávno, přišla s tím členka Tereza Horská, ale až asi před půl rokem jsme se odhodlali k tomu, že ho zrealizujeme. Myslím, že ten nápad vznikl někdy po půlnoci u piva na schůzi Rubikonu,“ popisuje vznik Táborské opony členka ochotnického souboru Rubikon Kateřina Šedivá.

Festival začne v Domě armády v 9.30 hodin Divadelní soubor Tábor. Ve 12 hodin následují ochotníci z Kapota Tábor, ve 14.30 Forbína Jistebnice a program uzavře v 16.45 hodin divadlo Voživot z Mladé Vožice.

„Dramaturgicky jsme se na nic konkrétního nezaměřili, oslovili jsme pouze divadelní spolky z Táborska a každý z nich odehraje své aktuální představení. Pozvaní jsou také čtyři divadelní odborníci, kteří budou divadelníkům radit, co je třeba zlepšit. Na konci pak vyhlásí nej herce a herečku,“ říká Kateřina Šedivá a dodává, že prolínání se dvou divadelních festivalů na Táborsku nevadí. „V Soběslavi se věnují loutkovému divadlu a festival jim trvá v průběhu října. Každý si tak může vybrat buď loutky, nebo činohra,“ uzavřela. Vstupné na Táborskou oponu je dobrovolné.

Toulavé loutky: Marčík i Buchty a Loutky

Pátý ročník mezinárodního festivalu loutkového divadla Toulavé loutky začne v sobotu 10. října v Kulturním domě Soběslav od 15 hodin, kdy španělští Zero en Conducta sehrají hru Nymio: Drobné příběhy vyprávěné rukama.

Festival pokračuje v pátek 23. října v soběslavském Smrčkově domě, kde vystoupí domácí Divadlo Karromato. V sobotu 24. října sehrají pražští Buchty a loutky v Kině Soběslav Neposlušná kůzlátka, v sezimoústeckém Spektru vystoupí Divadlo Studna s Syndibádem, Divadýlko na schodech s hrou O dvou hádavých princeznách a Kejklířské divadlo s Velkou cirkusovou pohádkou. V neděli pak festival zakončí v kulturním domě Divadlo Víti Marčíka klasikou – hrou Bajaja. Vstupné na jednotlivá představení se pohybují od nuly do 50 korun.

Kromě divadla festival nabízí výstavy loutek v Městské knihovně v Soběslavi (20.10. - 13.11)a v kině Spektrum v Sezimově Ústí (24.-25.10.). Více z programu naleznete na webových stránkách pořadatelských Karromato.

Foto: Numio


Autor: David Peltán

Tanec v zrní v písecké Sladovně

V pátek 31. března se v písecké Sladovně koná prezentace unikátního projektu Tanec v zrní, který se v prostorách galerie konal na podzim 2022. Tanec v zrní tvořilo pět třídenních uměleckých rezidencí, v rámci kterých hledaly skupiny tanečníků, choreografů, dramaturgů a filmařů společnou řeč v šestnácti tunách zrní. Projekt dramaturgicky vedl scénograf Tomáš Žižka a ředitel Sladovny Adam Langer. "Každý workshop se konal za přítomnosti jiného filmaře nebo celého týmu filmařů. V návaznosti na rezidence vznikly krátké taneční filmy, jejichž oficiální premiéra proběhne v rámci tohoto setkání. Moc nás baví propojovat nejen děti a dospělé, ale i různá odvětví: tanec, divadlo, hudbu, výstavu, film a hrát si s odlišnými uměleckými prostředky, hledat společnou řeč," vysvětluje Adam Langer. Více info v události ZDE. (dap)
 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Bratři Ebenové

Hudba / koncert
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - velký sál
29.03.2023 od 19:00 hod.