PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Tereza Horváthová: Na Tabooku 2015 potkáte hybatele malých i velkých dějů

Tereza Horváthová: Na Tabooku 2015 potkáte hybatele malých i velkých dějů

Čtvrtek, 01.10.2015 / článek

 

Vnucovat festivalu, na kterém se představuje sedmdesát většinou skutečně malých nakladatelů, jednotné téma, je vlastně nemožné. Ať děláš, co děláš, stejně vždycky něco přečuhuje, jinde zas cosi chybí, pro někoho tematická zadání dávno pozbyla smysl, jiný by jistá témata rád uzavřel, popřípadě akademicky ošetřil… jednomu je to celé těsné a dalšímu se to zdá školometné…

Nadále však hledáme, co je nám společné. A mluvíme o tom – ani tohle není samozřejmé, hledáme i řeč. Pátráme po způsobech, jak mluvit o práci lidí, kteří ji nedělají otrocky, nýbrž s radostí a živě. Organizujeme tu událost pro radost z dobré knihy, pořádáme ji pro nakladatele, které máme rádi, proto, aby si čtenáři všimli jejich pečlivé práce. Pořádáme ji pro čtenáře, knižní profesionály, lidi spojené s knihou. A teď, když to píšu, a když je skoro všechno připraveno, chce se mi vlastně něco docela jiného: lehnout si někam s knihou a číst.

Tak pardon: následující řádky nejsou příliš výstižné, jsou trochu pomalé a taky neúplné. Snad poslouží alespoň k základní orientaci. Tak jako tak, pomalost a neúplnost na Tabooku nikoho nepopouzí. Spíš naopak. Neběhejte, stejně nestihnete všechno.

Co jsou Neklidné okraje? Ošemetné spojení; občas někdo váhá, co přesně si pod tím představit… Řekněme, že neklidné okraje pro nás znamenají místa mimo centrum, kde se rodí nebo uchovává živá kultura. Malé město, kde působí nakladatel, o něhož se zajímá centrum i místní svět. Vesnice, kde se obnoví ochotnický spolek, a jakási múza (nebo fantom) zapůsobí, že se kolem začnou scházet a sjíždět lidi a vytvoří něco víc než pár ochotničin. Odstavená (nebo téměř odstavená) železniční zastávka, kterou si (asi pro ten zelený kopec za kolejemi) zamilovali jeden grafik a jedna historička umění. Hospoda na periferii, v níž se s chutí provozuje osvěta. Může to být vlastně jen jeden pohyblivý člověk na nehybném okraji, který způsobí jistý neklid, nebo lidé z centra, kteří se rozhodli být mimo. A jsou to také malá knihkupectví, která si zatvrzele vedou svou, i knihovny, v nichž najdete jen velmi speciální knihy. Ferenc Futurista, Banská Stanica, Piotrowski, Libri Prohibiti, Regula Pragensis, Biuro Literackie...

Kulturní aktivista je hnusné přejaté slovo. Nese v sobě určité napětí: jako by stálo na špičkách a mělo nos nahoru. Lepší by snad bylo přejmenovat aktivisty na hybatele. Na letošním Tabooku je rozhodně potkáte. Hybatelé malých i velkých dějů, kteří se snaží ohýbat zatvrdlé a okoralé, rychlým pohybem zvrátit stereotypy, pomalým pohybem nalézt něco zřetelného a silného a krásného. A také se vymezit vůči tomu, co se u nás obvykle pěstuje.

To neklidné hledání lemů nás zavedlo až k lidem skutečně vyčleněným: jak v minulosti, tak nyní. Mám samozřejmě na mysli země, kde stále schází svoboda. Na letošním Tabooku představíme neobyčejně živý a neobyčejně neklidný okraj, který vzniká na „periferii“ současného Ruska. Alena a Jan Machoninovi nakonec přivezli z těch nervózních končin nejen knihkupce, ale i básníky. Představí tu početnou a pestrou výpravu. Všechny události pod hlavičkou Jiné Rusko velice doporučuji. A také velkou Samizdatovou dílnu, kde vám rychle docvakne, že udělat knihu v samizdatu není jen tak, že člověk musel a bohužel musí hodně riskovat.

David B. je u nás proslulý sedmidílnou komiksovou sérií Padoucnice. Dnes už legendární autor mnoha komiksů se často vrací i k šílenství i z jiné stránky. V komiksu Zahrada ve zbrani se inspiroval příběhem adamitů i Jana Žižky, především ale bláznovstvím oné doby, která se však, když se dobře rozhlédneme, nejeví podivnější nežli ta dnešní.

Jako nakladatelé dětských a obrazových knih neustále ohledáváme nový terén. Jistěže nejenom doma; je nás tu v Čechách opravdu málo. Našimi hosty jsou letos Thierry Magnier z Francie (příběh o tom, jak se z malého nakladatele na okraji stal ředitel čtyř malých nakladatelství v centru), dál Nobrow z londýnské periferie a Planeta Tangerina z Portugalska. A zvlášť doporučuji být svědkem setkání Joëlle Jolivet a Michaely Kukovičové – docela rušná schůzka s ostrovtipným klábosením a prudkou hádkou uprostřed.

Letošní Tabook se odbývá v Kotnovské Sýpce. To místo snad kdysi bývalo keltským sídlištěm, pak opevněným hradem, pivovarem a teď jsou tu prázdné prostory. Rádi jsme je našli a zaplnili k prasknutí. Ať vaše čtenářská zvědavost a čtenářská vášeň proudí Kotnovskou branou, výš, až k neklidným a ušlechtilým oblakům.


Důležité linky:

Program festivalu chronologicky: www.tabook.cz/program

Tabook pro děti:http://www.tabook.cz/tabook-detem-2015

Tabook – výstavy:http://www.tabook.cz/vystavy-tabook-2015

Seznam domácích i zahraničních hostů: http://www.tabook.cz/hoste

Seznam domácích i zahraničních nakladatelů: http://www.tabook.cz/nakladatelstvi

Fotografie z minulých ročníků:http://www.tabook.cz/2014-13

Facebookový profil Tabooku: www.facebook.com/FestivalTaBook
Fotografie


Autor: Tereza Horvátová (spisovatelka, pořadatelka,


Související články

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Charitativní bazárek

Ostatní / Bazárek
Charita Tábor
02.06.2023 - 03.06.2023 od 14:00 hod.
vícedenní akce

 

Lakeside x + Jerusalem + special guest Eniel - Petr Kučera (Oceán)

Hudba / koncert / synth-pop / ghotic
MC Jordán, Budějovická 1424/14 390 02 Tábor
02.06.2023 - 03.06.2023 od 19:00 hod.
vícedenní akce

 

The Creepshow (CAN) + WHITE SPARROWS v Českých Budějovicích

Hudba / koncert / r&r - punk rock
MC Fabrika, Jeronýmova 6, Č. Budějovice
02.06.2023 od 20:00 hod.

 

MARGARITĚ / monodrama / Ljuba Krbová

Divadlo / drama / monodrama
Výměník1, J. Opletala 842, 37005 České Budějovice
02.06.2023 od 20:00 hod.