PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Boris Vian: Audiokniha Pěna dní. Děj mi vůbec neubíhal

Boris Vian: Audiokniha Pěna dní. Děj mi vůbec neubíhal

Neděle, 27.09.2015 / recenze

 

Z úplného začátku poslouchání audioknihy Pěna dní, od francouzského spisovatele Borise Viana, jsem byla velmi rozpačitá. Rozhodně to nebylo kvůli volbě předčítajícího, protože si myslím, že to ani nemohlo být zvoleno lépe. Ladislav Mrkvička a jeho hlas se dokonale hodí do autorova zvoleného prostředí, ničím neruší a dokáže posluchače správně naladit na každou situaci.

Nesvá jsem byla spíše celkově z autorova vyjadřovacího stylu. V první části příběhu je kniha dle mého názoru méně zajímavá, některé menší pasáže bych klidně vypustila úplně. Děj mi vůbec neubíhal, občas jsem se při poslouchání dokonce nudila a zcela se nesoustředila na děj. Samozřejmě obdivuji, jak autor dokázal zpracovat celý abstraktní svět a jak dalece propracoval všechny fantazie, ale nějak jsem se nedokázala úplně ponořit do děje, protože mi některé z postav, zejména Chloe, připadali tak nějak povrchní. Zkrátka charakter postav nepatří mezi mnou oblíbené knižní hrdiny a to se podepsalo na celém názoru na knihu.

Ve druhé polovině knihy se však mé hodnocení prudce zvedá, neboť děj dostává rychlejší spád, začíná být zajímavější a postavy začnou hlouběji projevovat své city. Colin a Chloe prožívají velkou životní zkoušku, děj se stává díky tomu napínavým a je těžší a těžší knihu odkládat, nebo v případě audioknihy, zastavovat. Představy, které chce autor ve čtenáři vyvolat a Ladislav Mrkvička je svým hlasem pouze umocňuje, jsou úžasné a já jsem jako posluchač nestíhala žasnout nad autorovou fantazií a bohatostí jazyka.

Mé celkové hodnocení z této audioknihy je tedy i přes počáteční nespokojenost kladné. Je to rozhodně kniha, kterou stojí za to si pořídit domů, neboť při každém dalším čtení nebo poslouchání v ní posluchač může nelézt nové a nové možnosti své fantazie. Sama jsem nic podobného nikdy nečetla. Každého náročnějšího čtenáře musí kniha zaujmout, neboť je ojedinělá a neotřelá a Vian v ní ukazuje absurdní svět v nejryzejší podobě. Za mě by kniha dostala 90%. Mínusové body jsem ubrala pouze kvůli utahanému začátku a faktu, že kniha bohužel musí jednou skončit.

Vydavatelství Tympanum má za toto zpracování audioknihy ode mne velké díky!


hodnocení 90%


Autor: Markéta Švecová


Téma: Audioknihy

Tanec v zrní v písecké Sladovně

V pátek 31. března se v písecké Sladovně koná prezentace unikátního projektu Tanec v zrní, který se v prostorách galerie konal na podzim 2022. Tanec v zrní tvořilo pět třídenních uměleckých rezidencí, v rámci kterých hledaly skupiny tanečníků, choreografů, dramaturgů a filmařů společnou řeč v šestnácti tunách zrní. Projekt dramaturgicky vedl scénograf Tomáš Žižka a ředitel Sladovny Adam Langer. "Každý workshop se konal za přítomnosti jiného filmaře nebo celého týmu filmařů. V návaznosti na rezidence vznikly krátké taneční filmy, jejichž oficiální premiéra proběhne v rámci tohoto setkání. Moc nás baví propojovat nejen děti a dospělé, ale i různá odvětví: tanec, divadlo, hudbu, výstavu, film a hrát si s odlišnými uměleckými prostředky, hledat společnou řeč," vysvětluje Adam Langer. Více info v události ZDE. (dap)
 

Související články

 

 
Kultura dnes


jarní výstava 2023

Výstava / jarní výstava
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
26.03.2023 - 28.03.2023 od 13:00 hod.
vícedenní akce

 

vynášení morany se soběslavským ráčkem

Ostatní / folklórní pořad
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
26.03.2023 od 14:00 hod.

 

Jeden svět v Táboře 2023

Kino / film / dokument / Festival dokumentárních filmů o lidských právech
Kino Svět, Don, Jednota, Sklep, Bejvák
26.03.2023 od 18:00 hod.

 

Pohádka - Vodnické vyprávění

Pro děti
Milevské kino
26.03.2023 od 15:00 hod.