PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Nad Kralovou vilou stále visí hrozba demolice. Na podporu zahrají Kalle či Walden

Nad Kralovou vilou stále visí hrozba demolice. Na podporu zahrají Kalle či Walden

Středa, 23.09.2015 / článek

 

V Kralově vile v Prachaticích se uskuteční v pořadí třetí benefiční koncert, který má za cíl zachránit slavnou památku před demolicí. V unikátních funkcionalistických prostorech vystoupí v pátek 25. září kapely Walden, Depakine Chrono, Kidney Trauma a Kalle.  

Spolek Živá vila se touto akcí rozloučí s létem, které bylo pro Vilu časem náramné kulturní osvěty. „Na začátku všeho byl první květnový benefiční koncert, který byl spojen s prohlídkami a diskuzemi na téma zachování vily. Od té doby jsme ve vile uspořádali hned několik akcí. Například projekt Vivat vila!, básnické čtení, výtvarnou výstavu, divadelní představení nebo setkání s pamětníky. Navíc jsme se starali také o zahradu, ve které jsme postavili veřejnou pec na pečení chleba a pizzy,“ uvedla předsedkyně spolku Živá vila Barbora Staňková, která dodává, že spolek dělá tyto aktivity bez nároku na vlastní prospěch.

„Vše děláme z vlastní svobodné vůle pro pouhý dobrý pocit, bez ohledu na výdělek nebo časovou i psychickou náročnost. Chceme zachránit něco hodnotného, něco co nás přesahuje, něco co tu bylo dávno před námi. Cítíme, že vila utváří tradici našeho města. Je jeho plnou součástí.

Trošku jinak se na celou situaci dívají občané města Prachatice, kteří v nedávné době umístili do prachatického informačního centra petici, jež má za cíl podpořit stavbu silniční přeložky. Územní plán obchvatu je ovšem veden přímo přes Kralovu vilu, které tak hrozí demolice.

„Naše petice nemíří přímo proti Vile, ale na druhou stranu je podle nás potřeba řešit tranzitní nákladní dopravu ze silnice v blízkosti centra města, v sousedství základní školy. Chceme tím zvýšit bezpečnost občanů města a především dětí v této lokalitě,“ zdůraznil zástupce petičního výboru Vilém Toman.

V Prachaticích tak v nynější době kolují dvě protichůdné petice, které město můžou rozdělit na dva tábory. „Je potřeba si uvědomit to, že náš spolek není proti obchvatu a druhá petice nezmiňuje nic o zdemolování vily. Měli bychom v nejbližším čase v našem městě rozvinout konstruktivní dialog na toto téma. Přeci jen nežijeme v roce 1970, kdy byl obchvat vymyšlen. Existují i jiné alternativy. Pojďme se o nich tedy bavit,“ řekla jasně k složité situaci Barbora Staňková.

Vyřeší situaci ministerstvo?


Rozhodnout o celé situaci může ale ministerstvo kultury, které v současné době řeší, zda Kralovu vilu zařadit na seznam kulturních památek. Pokud se tak stane, vila zřejmě přežije. „Pilně teď sbíráme oficiální vyjádření lidí z akademické půdy, které by nám pomohlo vilu zachránit. Svou podporou nás prozatím podpořili špičky ve svém oboru – prof. Jindřich Vybíral, prof. Vladimír Šlapeta nebo prof. Milan Knížák. A přidávají se stále další významná jména. Tyto pozitivní reakce nás jen utvrzují v tom, že to co děláme, má smysl. Radnice se profiluje jako město, které chce vstoupit do UNESCA a zachování Kralovy vily je jednou z cest, jak toho dosáhnout,“ radí další členka spolu Živá vila Pavla Zelenková.

Ať se nad vilou vznáší mnoho otazníků, jisté je, že 25. září vystoupí v jejích unikátních prostorech hned několik kapel. Jasným vrcholem akce bude koncert táborských Kalle, kteří svým debutem Live from the Room oživili dosavadní tvář české hudby.

„Jsme velice rádi, že můžeme přivítat právě Kalle, které svým vystupováním patří k naprosté špičce tuzemské alternativní scény. Vedle nich dále zahrají skvělí Kidney Trauma nebo Walden z nezávislého budějovického labelu Naab. Diváci se ale mimo hudby mohou těšit také na výstavu dobových fotografií a na bleší trh,“
zmínila náplň pátečního večera Barbora Staňková, která dodává, že zářijovou akcí kulturní program rozhodně nekončí.
„Za poslední měsíce jsme byli svědky úžasné proměny. Z chátrající budovy se stal doslova živý kulturní projekt, který láká řadu návštěvníků. Na říjen plánujeme křest desek místních kapel a chtěli bychom v této činnosti i nadále pokračovat. Intenzivně pracujeme také na tom, aby se do vily přijel podívat syn původního majitele Vily, Hans Kral. Snad jeho návštěvu stihneme ještě do konce roku.“

UDÁLOST ZDE


Fotografie


Autor: Libor Staněk