PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Funkcionalistická vila Johanna Nepomuka Krale v Prachaticích má novou naději. Přežije?

Funkcionalistická vila Johanna Nepomuka Krale v Prachaticích má novou naději. Přežije?

Čtvrtek, 30.07.2015 / fotoreport + článek

 

Významná funkcionalistická stavba, vila Johanna Nepomuka Krale v Prachaticích, získala novou naději na přežití. Plánovaná demolice, kterou chce město ve spolupráci s krajem kvůli vybudování silniční přeložky provést, se musí alespoň prozatím pozastavit. Ministerstvo kultury ČR totiž započalo řízení na vyhlášení daného objektu nemovitou kulturní památkou. Další z podpůrných akcí bude kulturní a společenská akce Vivat vila! vol. 2, která se uskuteční již tuto sobotu 1. srpna. 

„V půlce června nám ministerstvo kultury sdělilo, že na podnět spolku Pelyněk zahájilo správní řízení o prohlášení rodinného domu Johanna Nepomuka Krale za kulturní památku. V současné době se tedy vila musí chránit před zničením nebo jakýmkoliv poškozením. Tento stav bude trvat do té doby, než se ministerstvo kultury rozhodne, zda budovu prohlásí či neprohlásí kulturní památkou,“ sdělila za spolek Pelyněk jeho předsedkyně Kateřina Wagnerová.

Prachatické vile svítá na lepší časy hlavně díky podpoře iniciativy Živá vila, která se v nejbližších dnech přemění do nového spolku. „V současné době zakládáme spolek s názvem Živá Vila, jehož hlavním cílem je záchrana Kralovy vily. Budeme se tak moci účastnit správních řízení, ve kterých jsou dotčeny zájmy vily. Mezi účely spolku bude patřit také hledání vize budoucího využití stavby a ochrana údolí Živného potoka, v čemž budeme spolupracovat se spolkem Pelyněk,“ uvedla předsedkyně budoucího spolku Barbora Staňková.

Založení spolku by mělo dopomoci také k lepší komunikaci s městem Prachatice, které podle členů iniciativy stále opomíjí evidentní architektonický význam budovy. „Stále zde vyvstává nedořešená otázka týkající se silniční přeložky II/141 v úseku Prachatice – Těšovice, která podle plánu vede přímo přes vilu. Chceme, aby se město k této situaci postavilo čelem a zvažovalo zachování této významné památky, jelikož obchvat v nedohledné době postaven nebude. To je čirý fakt, se kterým musíme pracovat,“ řekla k nedořešenému problému Barbora Staňková.

Za Krajský úřad, se k obchvatu vyjádřil vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství Jiří Klása. „V takzvané bílé knize o dopravě, kde nalezneme koncepci veřejné dopravy, si každý může najít tři skupiny staveb rozdělené podle stupně priorit. Přeložka II/141 spadá do střední skupiny priorit, takže její realizace by mohla být provedena přibližně za sedm až patnáct let. Tento stavební projekt je tedy stále ve stádiu pouhých příprav“.

Dobrovolníků a kulturních akcí přibývá

Iniciativa Živá vila, do které se hlásí stále větší počet dobrovolníků, se v letních měsících rozjela na plné otáčky, jelikož pro veřejnost připravuje skoro každý týden některou z kulturních či společenských akcí.
„Těmito akcemi plynně navazujeme na květnovou událost s názvem Vivat Vila!, které se zúčastnilo přibližně 300 lidí. Velice mile nás překvapil postoj veřejnosti, a proto jsme se rozhodli na léto připravit co nejpestřejší program, který má za úkol vilu nadále kulturně oživovat. V rámci těchto aktivit jsme například postavili pec a pořádáme každou středu veřejná pečení. V srpnu chystáme také veřejné vystoupení básníků z jižních Čech,“ vyjmenovala některé z chystaných akcí Pavla Zelenková, která má vilu od města v pronájmu od října 2014.

Jednou z vrcholných letních akcí bude kulturní a společenská akce Vivat vila! vol. 2, která se uskuteční již tuto sobotu.
„Přichystali jsme jakousi obdobu benefiční akce Vivat Vila!, která se nám velice osvědčila. Veřejnosti bude opět nabídnuta komentovaná prohlídka domu, na kterou tentokrát naváže svým vystoupením regionální platforma Prostor Prachatice, která se zabývá významem architektury, urbanismu a městského plánování. Návštěvníky také seznámíme s životem původního majitele objektu Johanna Nepomuka Krale i architekta stavby Fritze Reichla,“ uvedla k chystané akci jedna z jejích hlavních organizátorek Barbora Staňková, která dodává, že v rámci benefice se opět v prostorách vily uskuteční hudební koncert.

„Oslovili jsme mladé kapely Saxuality a Tvar bez formy z Prachatic, které doplní volyňští Sartaktrak. Hudební vystoupení těchto alternativních kapel skvěle zapadá do prostoru funkcionalistické vily. Jedná se o originální skloubení hudby s výjimečným prostorem, který napomáhá skvělé atmosféře.“

Potřeba podpisů

Jak se celá situace ohledně vily bude dále vyvíjet, by se měla veřejnost dozvědět v nejbližších měsících. Prozatím členové Živé vily sbírají podpisy na petici za zachování vily a přehodnocení stavby přeložky II/141.
„Podpisy na petici se množí, což nám dodává velkou porci energie. Brzy zveřejníme oficiální internetové stránky, které by měly ještě více zviditelnit naše počínání. Nyní už probíhají taktéž plné přípravy na záříjovou akci, která do vily dostane kapelu ověnčenou letošní cenou Anděl,“ lákala Barbora Staňková, která společně se svými přáteli v nejbližších dnech očekává další zásadní průlom, týkající se dění ohledně Kralovy vily. „Konečně se nám podařilo navázat kontakt se synem původního majitele vily, ale to je prozatím vše, co můžeme prozradit. Hned jak to ale bude možné, veřejnost s touto skutečností velice rádi seznámíme blíže,“ dodala na závěr Pavla Zelenková.
 


Fotografie


Autor: Libor Staněk

Třeboňská nokturna spustila předprodej na 20. ročník

Festival klasické hudby, Třeboňská nokturna, spouštil předprodej na letní část, která se koná od 11. do 15. července na různých místech Třeboně. Vystoupí na něm Talichovo kvarteto, PhilHarmonia Octet, Rozhlasový Big Band Gustava Broma, Jiří Stivín & Jaroslav Šindler, Eliška Weissová a mnoho dalších. V rámci večerního setkání vyzpovídá 23. února moderátorka Martina Kociánová geologa a spisovatele Václava Cílka. Koncertní řadu zakončí 23. března pásmo Madrigal včera a dnes s Ensemble Baroque Quintet. Zimní večery uvede moderátorka a hudební vědkyně Eva Hazdrová-Kopecká. Předprodej běží na webu trebonskanocturna.cz, kde naleznete také kompletní festivalový program. (dap)

 

The Gangnails se po 10 letech vrátí do Orionu

Po více než deseti letech se v sobotu 4. února do táborského Orionu vrátí punk-rock´a´billy kapela The Gangnails. Pamětníci si vzpomenou na divoké koncerty z let 2006–2012, kdy právě v klubu Orion kapela pravidelně vystupovala. Od té doby došlo na drobné změny v sestavě a na konci roku 2020 vydání desky Rolling Tunes!, kde opět vystřihli osobitý energický mix punku, rockabilly a špinavého padesátkového rock’n’rollu. The Gangnails se za dvacet let své existence vypracovali v jednu z nejpopulárnějších žánrových kapel v ČR. Večer otevře ve 20 hodin rock´n´roll mlátička Garage Rattlesnakes z Klatov.Předprodej vstupenek je ZDE, na místě budou lístky za 200 Kč. Celková kapacita klubu je nastavena na 100 návstěvníků. FCB událost je ZDE. (ro)
 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


KČT - výroční členská schůze odboru KČT Milevsko

Ostatní / setkání
Dům kultury Milevsko
31.01.2023 od 18:00 hod.