PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Funkcionalistická vila Johanna Nepomuka Krale v Prachaticích má novou naději. Přežije?

Funkcionalistická vila Johanna Nepomuka Krale v Prachaticích má novou naději. Přežije?

Čtvrtek, 30.07.2015 / fotoreport + článek

 

Významná funkcionalistická stavba, vila Johanna Nepomuka Krale v Prachaticích, získala novou naději na přežití. Plánovaná demolice, kterou chce město ve spolupráci s krajem kvůli vybudování silniční přeložky provést, se musí alespoň prozatím pozastavit. Ministerstvo kultury ČR totiž započalo řízení na vyhlášení daného objektu nemovitou kulturní památkou. Další z podpůrných akcí bude kulturní a společenská akce Vivat vila! vol. 2, která se uskuteční již tuto sobotu 1. srpna. 

„V půlce června nám ministerstvo kultury sdělilo, že na podnět spolku Pelyněk zahájilo správní řízení o prohlášení rodinného domu Johanna Nepomuka Krale za kulturní památku. V současné době se tedy vila musí chránit před zničením nebo jakýmkoliv poškozením. Tento stav bude trvat do té doby, než se ministerstvo kultury rozhodne, zda budovu prohlásí či neprohlásí kulturní památkou,“ sdělila za spolek Pelyněk jeho předsedkyně Kateřina Wagnerová.

Prachatické vile svítá na lepší časy hlavně díky podpoře iniciativy Živá vila, která se v nejbližších dnech přemění do nového spolku. „V současné době zakládáme spolek s názvem Živá Vila, jehož hlavním cílem je záchrana Kralovy vily. Budeme se tak moci účastnit správních řízení, ve kterých jsou dotčeny zájmy vily. Mezi účely spolku bude patřit také hledání vize budoucího využití stavby a ochrana údolí Živného potoka, v čemž budeme spolupracovat se spolkem Pelyněk,“ uvedla předsedkyně budoucího spolku Barbora Staňková.

Založení spolku by mělo dopomoci také k lepší komunikaci s městem Prachatice, které podle členů iniciativy stále opomíjí evidentní architektonický význam budovy. „Stále zde vyvstává nedořešená otázka týkající se silniční přeložky II/141 v úseku Prachatice – Těšovice, která podle plánu vede přímo přes vilu. Chceme, aby se město k této situaci postavilo čelem a zvažovalo zachování této významné památky, jelikož obchvat v nedohledné době postaven nebude. To je čirý fakt, se kterým musíme pracovat,“ řekla k nedořešenému problému Barbora Staňková.

Za Krajský úřad, se k obchvatu vyjádřil vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství Jiří Klása. „V takzvané bílé knize o dopravě, kde nalezneme koncepci veřejné dopravy, si každý může najít tři skupiny staveb rozdělené podle stupně priorit. Přeložka II/141 spadá do střední skupiny priorit, takže její realizace by mohla být provedena přibližně za sedm až patnáct let. Tento stavební projekt je tedy stále ve stádiu pouhých příprav“.

Dobrovolníků a kulturních akcí přibývá

Iniciativa Živá vila, do které se hlásí stále větší počet dobrovolníků, se v letních měsících rozjela na plné otáčky, jelikož pro veřejnost připravuje skoro každý týden některou z kulturních či společenských akcí.
„Těmito akcemi plynně navazujeme na květnovou událost s názvem Vivat Vila!, které se zúčastnilo přibližně 300 lidí. Velice mile nás překvapil postoj veřejnosti, a proto jsme se rozhodli na léto připravit co nejpestřejší program, který má za úkol vilu nadále kulturně oživovat. V rámci těchto aktivit jsme například postavili pec a pořádáme každou středu veřejná pečení. V srpnu chystáme také veřejné vystoupení básníků z jižních Čech,“ vyjmenovala některé z chystaných akcí Pavla Zelenková, která má vilu od města v pronájmu od října 2014.

Jednou z vrcholných letních akcí bude kulturní a společenská akce Vivat vila! vol. 2, která se uskuteční již tuto sobotu.
„Přichystali jsme jakousi obdobu benefiční akce Vivat Vila!, která se nám velice osvědčila. Veřejnosti bude opět nabídnuta komentovaná prohlídka domu, na kterou tentokrát naváže svým vystoupením regionální platforma Prostor Prachatice, která se zabývá významem architektury, urbanismu a městského plánování. Návštěvníky také seznámíme s životem původního majitele objektu Johanna Nepomuka Krale i architekta stavby Fritze Reichla,“ uvedla k chystané akci jedna z jejích hlavních organizátorek Barbora Staňková, která dodává, že v rámci benefice se opět v prostorách vily uskuteční hudební koncert.

„Oslovili jsme mladé kapely Saxuality a Tvar bez formy z Prachatic, které doplní volyňští Sartaktrak. Hudební vystoupení těchto alternativních kapel skvěle zapadá do prostoru funkcionalistické vily. Jedná se o originální skloubení hudby s výjimečným prostorem, který napomáhá skvělé atmosféře.“

Potřeba podpisů

Jak se celá situace ohledně vily bude dále vyvíjet, by se měla veřejnost dozvědět v nejbližších měsících. Prozatím členové Živé vily sbírají podpisy na petici za zachování vily a přehodnocení stavby přeložky II/141.
„Podpisy na petici se množí, což nám dodává velkou porci energie. Brzy zveřejníme oficiální internetové stránky, které by měly ještě více zviditelnit naše počínání. Nyní už probíhají taktéž plné přípravy na záříjovou akci, která do vily dostane kapelu ověnčenou letošní cenou Anděl,“ lákala Barbora Staňková, která společně se svými přáteli v nejbližších dnech očekává další zásadní průlom, týkající se dění ohledně Kralovy vily. „Konečně se nám podařilo navázat kontakt se synem původního majitele vily, ale to je prozatím vše, co můžeme prozradit. Hned jak to ale bude možné, veřejnost s touto skutečností velice rádi seznámíme blíže,“ dodala na závěr Pavla Zelenková.
 


Fotografie


Autor: Libor Staněk

SMUTÉNKA: Zemřel frontman The Pogues

 Ve věku 65 let zemřel po vleklé nemoci zpěvák a frontman irské celtic punkové kapely The Pogues, Shane MacGowan. Rok bojoval se zákeřnou encefalitidou. The Pogues, založení 1982, ve své hudbě snoubí irský folk, rock a punk. Byli a jsou tak inspirací pro mnoho dnešních skupin, například Dropkick Murphys, Flogging Molly, ale mnoho dalších, včetně českých. The Pogues mimo jiné nejvíce proslavila skladba Fairytale of New York, bez níž si mnozí, nejen Britové, ani Vánoce nedovedou představit. (dap) 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Straight

Hudba / dj / techno,tekno live
Paluba Soběslav
01.12.2023 - 02.12.2023 od 22:00 hod.
vícedenní akce

 

Sodoma Gomora

Hudba / koncert / horror rap
Hudební klub K2
01.12.2023 od 21:00 hod.

 

Večery S - ZAjiSTÉ, Kuba Lukáč, SPS Perchta

Hudba / koncert / folk, sbor
Divadlo U Kapličky, Husova 622/45, České Budějovice
01.12.2023 od 19:00 hod.

 

Michal Horák - Ideální čas na turné

Hudba / koncert
Divadelní klub Ántré Horní Brána, ulice Horní 2
01.12.2023 od 20:00 hod.