PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Musicfest Přeštěnice slaví 15. narozeniny. Nadělí si divadlo, maškary i adrenalin zdarma

Musicfest Přeštěnice slaví 15. narozeniny. Nadělí si divadlo, maškary i adrenalin zdarma

Úterý, 23.06.2015 / rozhovor

 

Přinášíme rozhovor s muzikantem, umělcem a zakladatelem přeštěnického Open Air Music Festu Josefem Kašparem. Festival letos slaví od 26. do 27. června již 15. výročí. Pořadatele jsme se zeptali na několik otázek, týkajících se právě festivalu v Přeštěnicích.  
S patnáctinami přichází občanka, což bývá dobrý důvod k oslavě. Takže my jsme pro letošní ročník o něco rozšířili prostor festivalu. To znamená, že se návštěvníci mohou těšit nejen na klasický hudební program, ale objeví se i divadelní scéna," prozradil Josef Kašpar. Ta bude lidem přístupná zdarma, stejně jako doprovodný program pro rodiny s dětmi. 

Jak vlastně vznikal Open Air Musicfest Přeštěnice a jakou roli jste v tom hrál vy?
Nejdříve musím říct, že festival nevznikl v Přeštěnicích ale v Milevsku, a to bez nějakých velkých ambicí. Vznikl jako přehlídka místních kapel, které jsem při prvním ročníku oslovoval inzerátem v Milevských novinách a poté mezi nimi vybíral. Obdobně to pokračovalo i rok poté, kdy jsme přidali první známější jména, v tu dobu teprve začínající kapelu Kryštof. Poté se ale ukázalo, že v Milevsku lze pořádat jen jednodenní akce, a tak bylo nutné najít jiný prostor. V tu dobu začala spolupráce s Václavem Márou, který poskytl pozemky pro uspořádání dalších ročníků právě v blízkosti obce Přeštěnice.

Letošní ročník je jubilejní patnáctý. Na co se mohou návštěvníci těšit a co bude nové oproti předchozím ročníkům?
S patnáctinami přichází občanka, což bývá dobrý důvod k oslavě. Takže my jsme pro letošní ročník o něco rozšířili prostor festivalu. To znamená, že se návštěvníci mohou těšit nejen na klasický hudební program, ale objeví se i divadelní scéna, kterou jsme pojmenovali Bakus stage, po hlavní postavě milevských maškar, s kterými jsme začali spolupracovat. Ta bude ležet mimo hlavní areál a přístup k ní bude zdarma. Právě spolupráce s milevskými maškarami, nám umožnila uspořádat něco, co je mezi festivaly výjimečné a to něco, čemu říkáme festivalový karneval. Bude se konat v sobotu a bude to průvod masek z Přeštěnice do areálu festivalu, kterého se může zúčastnit každý. Právě okolo Bakus stage bude po celý festival vytvořena taková volně přístupná odpočinková zóna pro každého, kdo bude chtít okusit atmosféru festivalu. Zadarmo bude i letos posílený program pro děti a rodiny obecně, který bude probíhat opět okolo Bakus Stage.

Co je pro vás největším tahákem letošního roku? Na co se nejvíc těšíte?
Z kapel se určitě těším hlavně na Tata Bojs. Je to kapela, která hraje takovou trochu náročnější hudbu. V Přeštěnicích bude hrát poprvé. A dál se těším na Anetu Langerovou, jejíž podání popu je podle mě takové, jaké by na naší hudební scéně mělo být a její písničky v sobě mají opravdovost a hloubku. No a pak se těším na různé úlety, co festival nabízí. Třeba Zajíc Company, kteří opět vystoupí na hlavní scéně v pátek úplně nakonec. Jejich vystoupení je jako únik mimo realitu a doporučuji všem, aby vydrželi a poslechli si je.

Co ještě kromě klasického hudebního programu a Bakus Stage festival nabízí?
Už tradičně v blízkosti areálu probíhá soutěž a přehlídka bikerů BMX Dirt Jam. Letos bude trať delší než předchozí ročníky a vůbec poprvé bude při závodech, kterých se může účastnit každý, finanční odměna pro vítěze. Vstup na Dirt Jam je také zdarma.

Letošní ročník sebou přinesl i festivalovou hymnu Slunce Nad Přeštěnicí. Jak vznikala a kdo všechno se na ní podílel?
Já se trochu vyhýbám slovu hymna, raději říkám festivalová píseň. Byl to takový okamžitý nápad, kterého se chytil Aleš Uhlíř z Covers for Lovers. Společně s basistou Billiem vymysleli poměrně chytlavý song. V písničce můžete slyšet kromě zmíněné kapely třeba Sváťu Švába nebo Johnnyho Pišta společně s několika zpěváky z regionálních skupin jako jsou Ticho de pre Cupé Bnad, The Needs nebo Despaires. Písnička vznikla za jediný týden a jejím účelem je navodit atmosféru festivalu, kterou ještě podtrhuje i její videoklip. Song zároveň slouží jako taková reklama a pozvánka na Open Air.

I když je ještě brzo se ptát, tak kam festival směřuje a jaké jsou plány třeba na příští rok?
V dnešní době, kdy se na nás valí mraky hudby a festivalů, je dramaturgie akce určitým kompromisem mezi festivalovou vizí a přáním fanoušků. Tím pádem je těžké určit přesný směr, kterým se budou Přeštěnice ubírat. Takže pokud festival zůstane, tak bychom primárně rádi zlepšovali zázemí pro kapely a návštěvníky. Také, částečně z finančních důvodů, prozatím opouštíme od zahraničních kapel a chceme zůstat na území Čech a pokračovat v podpoře regionálních kapel.
Na závěr už bych jen rád pozval všechny, aby dorazili a užili si festivalovou atmosféru společně s námi! Já sám se už moc těším.


Autor: Marek Hadrbolec