PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Není deník jako deník

Není deník jako deník

Neděle, 28.06.2015 / článek

 

 Když se řekne deník, spousta lidí si představí sešit se zámkem, který obsahuje největší tajemství svého majitele. Deník je ale také literárním žánrem, který má velice starou historii. Známé deníky jsou již ze středověku z Asijských zemí, v Evropě došlo k největšímu rozmachu v době renesance. Častými autory byli šlechtici, jejichž deníky byly vydávány často posmrtně a slouží jako dobrý historický dokument.

Deníkové dílo bývá složeno ze série datovaných záznamů, které jsou pořizovány často v intervalu jednoho dne. Popisují autorův život, duševní pochody nebo úvahy.
Formou fiktivních deníků bývají často psány romány- toto pojetí přidává dílu na autentičnosti a sdělení vyznívá více osobně.

Můj vysvlečenej deník- Johana Rubínová

Tato kniha vyšla poprvé v roce 2008, jako prvotina nadějné mladé spisovatelky Johany Rubínové. Příběh vypráví její běžné životní příhody s kamarády, rodinou, láskami a drogami. Kromě toho veselého a snadného, co přináší život 17leté holky, se tu odkrývá i temnější stránka spojená s nemocí kamaráda, hladáním pravého otce a pokusem o sebevraždu.

Kniha je psána poutavým jazykem, plným slangových, hovorových a nespisovných výrazů. Ani u popisů postav a zážitků nepodléhá příběh žádné cenzuře, protože sama autorka by si nikdy nepomyslela, že se z jejího deníku stane bestseller. Ryzí autentičnost je čtenáři vnucována celý příběh, až novináři došli ke zjištění, že skutečným autorem je spisovatel Jan Hlaváč. Pokud se čtenář přenese přes tuto důmyslnou mystifikaci, může ho tato kniha pobavit svým spontánním humorem.

Marta v roce vetřelce- Petra Soukupová

Další román z roku 2011 vypráví roční výseč ze života 19leté Marty, která úspěšně složila maturitu, dostala se na vysokou školu a našla lásku. Jak tomu tak bývá, idyla netrvá věčně a Marta je nucena postavit se svým problémům. Nic ji však nenutí činit vlastní rozhodnutí, před komplikacemi se skrývá a doufá, že se vyřeší samy. Celé dny jí napluňují alkohol, knihy a seriály- na ty jediné má v životě nějaký názor. Přes její uzavřenost ji míjejí problémy rodiny a kamarádů.

Příběh je vyprávěn v přítomném čase, často jsou vypouštěny přísudky a sponová slovesa. Text působí jako mluvená řeč, protože jsou zde hovorové a zjednodušené tvary slov, které se užívají v běžné řeči. Čtenář je tak udržován v blízkém kontaktu s hlavní postavou.

Zpestřujícím prvkem jsou ilustrace od Nikoly Hoření, které dotváří celý příběh. Na začátku jsou jimi představeny hlavní postavy, ukazují interiéry pokojů i podobu některých jídel.

Svět literatury je deníkovými příběhy doslova prostoupen. Z českých autorů je znám Karel Hynek Mácha se svými erotickými deníky, Jiří Kolář se svými básnickými deníky nebo Franz Kafka. Ze světových autorů románů by se dala zmínit Helen Fieldingová a Deník Bridget Jonesové nebo Meg Cabotová a Princezniny deníky.

Foto: bontonfilm


Autor: Jaroslava Daňhová


Téma: Literatura