PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


II. Putování po táborských sklepech: To nejlepší z Čejkovic


Ostatní / degustace - košt vína - vinná turistika
Město: Tábor

Datum: 15.04.2023 od 11:00 hod.

Místo: Staré město - historické centrum Tábora

 
 

 Táborský festival vína založil tradici putování po táborských historických sklepech za vínem a vinaři.

Čejkovice jsou aktuálně čtvrtou největší vinařskou obec v České republice z hlediska osázené plochy vinic. Tuto obec naleznete na Jižní Moravě v okrese Hodonín, jen 40 kilometrů od Brna. Lokalita stále ještě náleží do tzv. hanáckého Slovácka a patří k významným turistickým regionům na jižní Moravě. Jelikož se zdejší průměrná roční teplota pohybuje okolo 9,2 stupňů Celsia, náleží obec k těm nejteplejším místům v České republice. Historie zdejšího vinařství spadá až do 13. století, kdy byl o pěstování vína vytvořen první záznam. Vinnou révu tu začal systematicky pěstovat francouzský templářský řád. Současně s tvrzí templáři v Čejkovicích vybudovali rozsáhlé sklepní prostory. Sklepy byly tak vysoké, že jimi mohli projíždět ozbrojenci na koních, jejich šířka stačila i vozům plně naloženým zbožím. O jejich délce se dodnes vyprávějí legendy, údajně vedly z Čejkovic až do Skalice. V minulosti sklepy byly a dodnes jsou využívány pro uskladnění a zrání vín. Z celkového komplexu chodeb je nyní zpřístupněno 650 metrů sklepení, v části prostor sídlí stylová vinárna.

Na území Čejkovic fungují dva spolky vinařů. Ten větší a známější se jmenuje Čtvrtečníci a zahrnuje všechna „velká jména" mezi místními vinařstvími. Převážně mladší ročníky vinařů jsou pak zastoupeny v menším sdružení Vinaři z Čejkovic. Historicky extrémně úspěšnou odrůdou je v Čejkovicích Tramín a možná trochu překvapivě se zdejší vinaři hodně zaměřili i na mnohem mladší odrůdu Hibernal. Velké úspěchy sklízí i kompletní burgundská rodina – Chardonnay a Rulandské bílé, šedé i modré. Více než jinde tady narazíte na vína z tuzemského šlechtěnce Neronetu.

https://www.vinarizcejkovic.cz/


Stále platí, že husitské město se může pochlubit, že se v jeho historickém jádru nachází mnoho odlišných a zajímavých sklepů a sklípků. A ty stoji za to navštívit se sklenkou v ruce.

Obejít je můžete druhou dubnovou sobotu aneb Vycházka za vínem začíná za „vašimi humny“. A bude to opět naprostá senzace.

Cena vstupenky se vyplatí, neboť zahrne:
- ochutnávku až 85 vín ve sklepích přímo od vinařů
- láhev pramenité vody Šumavský pramen
- degustační skleničku
- katalog vín s mapkou sklepů
- kapsičku na skleničku
- komentovanou prohlídku podzemních chodeb s vinnými zastávkami

Upozorňujeme, že počet vstupenek na tuto akci je limitován.


Více o akci II. Putování po táborských sklepech: To nejlepší z Čejkovic na webu akce