PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


ZVUK ČASU. Hodiny a hodinky ze sbírek Petra Hadravy a Jihočeského muzea v Českých Budějovicích


Výstava
Město: České Budějovice

Datum: 13.05.2022 - 05.02.2023 od 09:00 hod.

Místo: Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)

 
 

Výstava ze soukromé sbírky p. Petra Hadravy a ze sbírky Jihočeského muzea v Českých Budějovicích představuje hodiny a hodinky z období od 16. do 19. století. Výstava se koná pod oficiální záštitou Ministerstva kultury České republiky.

K vidění bude např. sbírka francouzských římsových (krbových) hodin ze zlaceného bronzu především z konce 18. a první poloviny 19. století, s nejrůznějšími náměty (figurálními, zvířecími, mytologickými nebo s náměty inspirovanými dobovými událostmi, např. napoleonskými válkami). Obdivovat lze dále sbírku sloupkových portálových hodin z rakouské provenience kolem poloviny 19. století, jejichž tvůrci se francouzskými vzory inspirovali. Hodiny doplňují ukázky mechanických hracích strojů, z nichž jeden bude možno během prohlídky výstavy spustit.

Cenné exponáty ze soukromé sbírky jsou doplněny o obdobné předměty ze sbírky Jihočeského muzea, aby vznikl komplexní obraz tohoto fenoménu užitého umění. Návštěvník je proveden historií mechanických hodin, různorodostí jejich tvarů, materiálů a zpracování. Vedle běžných hodin jsou vystaveny i hodiny poháněné netradičními způsoby, hodiny hrací i tzv. mysteriózní, hodiny stolní, nástěnné i podlahové. Exponáty jsou doplněny více kusy historického nábytku pro dokreslení souvztažnosti a jednotnosti uměleckého slohu. Do výstavy je zařazena také ukázka kapesních hodinek.

Výstava je určena pro širokou veřejnost všech věkových kategorií a zájemcům nejen o historické hodiny samotné, ale i o umění všeobecně, užité umění, mechanické zajímavosti a neobvyklá řešení běžných předmětů denní potřeby.

Cílem výstavy je představit široké veřejnosti historické hodiny v jejich rozmanitosti, jejich slohový vývoj v závislosti na proměnách uměleckých stylů historie, zároveň také ukázat, na jak vysoké úrovni byla řemesla a řemeslná práce velké skupiny profesí, které se na výrobě hodin podílely. V průběhu trvání výstavy je naplánováno několik komentovaných prohlídek, během nichž bude návštěvníkům umožněno prohlédnout si vybrané stroje zblízka, uvedení hodin do chodu ukáže dospělým i dětem mechanické vlastnosti a důmyslnost strojů.

Pro školy a dětské skupiny je připraven vzdělávací program s pracovními listy o historii měření času, pro mladší děti procvičení určování hodin, pro starší děti pak listy o vývoji pomůcek a přístrojů pro měření času a představení vybraných exponátů ve výstavě. Pro běžné dětské návštěvníky jsou připraveny samoobslužné pracovní listy na stejná témata. Interaktivní edukační stojany umožní dětem sestavit „hodinový strojek“ z ozubených kol nebo ovládat sluneční a přesýpací hodiny.

Expozice je doplněna bohatými textovými a obrazovými materiály, obrazovou galerií, kvízem či pexesem ve stojanu s dotykovou obrazovkou a krátkými ukázkami na velkoplošné televizi (odbíjení vybraných hodin a fungování hracích strojů).


Více o akci ZVUK ČASU. Hodiny a hodinky ze sbírek Petra Hadravy a Jihočeského muzea v Českých Budějovicích na webu akce


e-mail na pořadatele: marketing@muzeumcb.cz
Tanec v zrní v písecké Sladovně

V pátek 31. března se v písecké Sladovně koná prezentace unikátního projektu Tanec v zrní, který se v prostorách galerie konal na podzim 2022. Tanec v zrní tvořilo pět třídenních uměleckých rezidencí, v rámci kterých hledaly skupiny tanečníků, choreografů, dramaturgů a filmařů společnou řeč v šestnácti tunách zrní. Projekt dramaturgicky vedl scénograf Tomáš Žižka a ředitel Sladovny Adam Langer. "Každý workshop se konal za přítomnosti jiného filmaře nebo celého týmu filmařů. V návaznosti na rezidence vznikly krátké taneční filmy, jejichž oficiální premiéra proběhne v rámci tohoto setkání. Moc nás baví propojovat nejen děti a dospělé, ale i různá odvětví: tanec, divadlo, hudbu, výstavu, film a hrát si s odlišnými uměleckými prostředky, hledat společnou řeč," vysvětluje Adam Langer. Více info v události ZDE. (dap)
 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Bratři Ebenové

Hudba / koncert
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - velký sál
29.03.2023 od 19:00 hod.