PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Tabook


Festival




Město: Tábor

Datum: 03.10.2020 od 10:00 hod.

Místo: Staré město

 
 

 
SOBOTA 3.10.2020
10:00–18:00 Trh Pražská / Izolovaná nakladatelská tržiště Tábor

10:00–18:00 Martin Kuriš – Vyprávění obrazem / pohyblivý obraz
Jak se dělá loutka, jak zobrazit pohyb, jak jednoduše zaznamenat výraz, jak sehrát malý dialog… jednoduché prostředky mohou být velice efektní...
Lektor: Martin Kuriš
průběžná dílna / dětem
Truhlárna

Hra po městě: Safíroví ledňáčci v režii Přírodní školy dle knižní předlohy Bogdana Trojaka
Tajná Glutamanova továrna se přesunula do Tábora! Pomozte Safírovým ledňáčkům pátrat po tom, kde se skrývá! Krasobludy vám pomohou najít cestu k tajemství!
Projděte si historický střed Tábora po stopách nové baobabí knihy - pátrací hříčka pro děti od 7 do 99 let.
informace ke hře na Tabook stánku

10:00– 15:00 Školka aneb hravé odkladiště
Dětský klub Janíček
Janíček – Klokotská 116

8:30–10:00 Snídaně revolucionářů
(Pro zvané)
profesionální
Divadlo Oskara Nedbala – DON klub

9:00–10:00 Marie Urbánková – Labyrint
Robot umí skoro úplně všechno a není vůbec vyloučeno, že jednou bude mít každý z nás malého robota za parťáka. Přijď si vyrobit svého robota recyklátora s použitím všeho, co se najde, s výtvarnicí Marií Urbánkovou v dílně časopisu RAKETA.
dílna / dětem / nakladatelský / Raketa
Stan za Střelnicí

9:00–10:30 Výprava s Rufusem zálesákem k Ježkovi
Rufus Zálesák vás vezme na malý ranní výlet do svého tábořiště. Tam si můžete vyzkoušet zálesácké dovednosti, jako je třeba výroba troudu a rozdělávání ohně pomocí křesadla. Do své torny si rozhodně nezapomeňte sbalit nějakou tu dobrotu na opečení! Pro děti různého věku a jejich rodiče. Doprovází autor knihy Rufus Zálesák David Dolanský. Koná se za každého počasí.
prázdná místa / dětem
Sraz před Střelnicí

9:00–12:00 Pouť po stříbrné stezce
Proč poutníci cestovali za posvátnými místy? Cestovali opravdu sami? Jak se měnila krajina pro člověka kráčejícího po poutních cestách, a naopak, jak krajina měnila poutníka?
Během krátké pěší poutě v okolí Tábora se pokusíme položit si tyto i jiné otázky a najít na ně odpovědi pomocí dobových textů a diskusí vedených Ivanem Folettim a jeho studenty. Skupina historiků umění z Brna, která realizovala projekt Migrating Art Historians (Stěhovaví historici umění), během něhož po čtyři měsíce putovala po Francii, nám představí část poznání a zážitků, které shrnuli v knize Migrating Art Historians on the Sacred Ways. Reconsidering Medieval French Art through the Pilgrim's Body.
procházka
Sraz před Střelnicí

9:30–11:00 Jak dostat dobré knihy malých nakladatelů do knihoven?
Profesní debata. Moderátor: Tereza Semotamová.
debata
Knihovna

10:00–10:40 Klapy klap
Tahle knížka umí zpívat, počítat, cvičit, dokáže se proměnit v motýla, harmoniku nebo buben. Tahle knížka může kdykoli vzlétnout a umí přivolat vítr. Nepotřebuje baterky ani zásuvku, ale potřebuje vaše ruce a vaši hlavu. Přijďte si s dětmi zacvičit, zazpívat i společně tvořit další stránky knihy. Lektorka Marika Zadembská. Hravé čtení pro nejmenší děti, rodiče s dětmi od 2 let.
čtenářské hnízdo

10:00–11:00 Výtvarná dílna s Bartošem listonošem
Přijďte se potkat s listonošem Bartošem a vyrobit si svou vlastní pohlednici! Výtvarný workshop pro děti i dospělé i krátké autorské čtení knihy Pan Bartoš, listonoš (autoři Lukáš Csicsely, Bartosh Choryan).
dílna / dětem / nakladatelský / POP–PAP
Stan za Střelnicí

10:00–12:00 Schola: Hamelin / Blexbolex
Hamelin: asociace italských ilustrátorů, nadšenci obrazové knihy, pořadtelé bolognských večírků a výstav ilsutrátorských legend, edukároři a pedagogové, kteří zcela přirozeně chápou, že v díle Orbis Pictus je třeba neustále pokračovat!
Divokej pes vypuštěnej do volný přírody. Křivolaká životní cesta od dětství k dospělosti osoby, která se chce stát Blexbolexem. Ilustrátor, komiksový umělec, autor obrazových knih mluví o svých knihách a práci a o tom, proč vůbec dělá něco tak podivného, jako autorské obrazové knihy pro děti i dospělé…
schola / francouzský institut
Baodílna

10:30–11:30 Studia Poetica
Proč potřebujeme číst teoretické práce o poezii a proč o ní musíme přemýšlet? Jaký je život poezie mimo hranice žánrů, forem a témat – a národních jazyků – v naší tradici a myšlení? Josef Hrdlička, Mariana Machová a Justin Quinn diskutují nejen o svých plánech s novou edicí Studia poetica nakladatelství Karolinum
debata / nakladatelský / Karolinum
Divadlo Oskara Nedbala – DON klub

11:00–11:30 Je ráno
Vstáváte rádi? Rovnýma nohama do nového dne? Našemu hrdinovi se vstávat opravdu nechce, ale zrovna on si přispat nemůže nikdy. Pomůžeme spolu sluníčku vstát?
Lektorka Edita Vaníčková Makosová. Pro děti od 3 let.
čtenářské hnízdo

11:00–12:00 Ladislav Čumba – Učebnice o učebnicích
V jedné nejmenované zemi rozumí školství úplně každý. V koronavirové sezóně zde literární cenu získal zajímavý autor. Jan Ámos Komenský. Klobouk dolů před komisí a gratulace svěžímu autorovi! Ostatně, jeho jméno nosí hned 217 českých a moravských ulic.
Prezentace se zaměří na české učebnice pěti staletí a položí si jednoduchou otázku: Je opravdu nutné, aby v soutěži o nejkrásnější českou knihu v kategorie učebnice nebyl žádný kandidát? Případně, když už se vítěz objeví, tak to musí být něco tak praktického jako Manuál japonského laku či Výroba atomové pumy v amatérských podmínkách?
Autor dostal pedagogický úkol: roční projekt se studenty grafického designu. Až 40% českých učitelek dává přednost vlastním materiálům před existující učebnicí. Pedagogický nezdar jako studentský úspěch pomocí 250 obrázků.
performance s didaktickými prvky
Obývák


11:00–12:00 Marta Dzido a Tereza Semotamová – Rezidence a psaní
Pobyty v klášterech, bytech po slavných spisovatelích nebo vilách bývalé honorace. Autorské rezidence otevírají prostor pro soustředěnou tvorbu, novou inspiraci a tvůrčí samotu. Nebo je to všechno jinak? O svých zkušenostech diskutují prozaička a režisérka Marta Dzido, která na pražské rezidenci dopsala knihu Slast, oceněnou Cenou Evropské unie za literaturu, a nedávno pobývala v Broumově, a Tereza Semotamová, spisovatelka, překladatelka a účastnice řady autorských pobytů v různých zemích. Marta Dzido také přečte ukázky ze své novely, kterou v překladu Anny Plasové vydalo v roce 2019 nakladatelství Dokořán.
prázdná místa / čtení / Polský institut
Husitské muzeum, Náměstí Mikuláše z Husi

11:00–12:00 Šárka Grauová a studenti
Amazonské příběhy. V překladatelské dílně jsme se letos s mladými překladateli věnovali amazonským mýtům. Řeč bude o obtížích překladatelského řemesla a o tom, jaké nesnáze čekají překladatele při převodu textů, které vycházejí z radikálně jiné, mytické zkušenosti.
bytové čtení / plody letošního roku
(kapacita 15 osob, pro rezervaci pište na tel. 777 119 838 a čekejte na potvrzení a adresu)

11:00–11:45 Dílna s Petrem Borkovcem, Emmou Pecháčkovou a Ester Nemjo
Přední čeští básníci už druhým rokem vymýšlejí výpravná a zábavná leporela pro nejmenší čtenáře. V edici Repolelo nakladatelství Meander vyšlo až dosud 14 leporel autorů, jako jsou Ivan Wernisch, Daniela Fischerová, Petr Stančík, Radek Malý, David Böhm a Jiří Franta, Petr Borkovec… básník, který si připravil výčet věcí, které tak často ztrácíme (a nejen děti). Z leporel přečtou a budou soutěžit a malovat Emma Pecháčková a Ester Nemjó.
dílna / dětem / nakladatelský / Meander
Stan za Střelnicí

11:00–12:30 František Tichý – učitel, ředitel, spisovatel a buditel
Je-li Komenského pedagogický odkaz živý, tak určitě v práci Františka Tichého. Před 25 lety založil školu, ve které učit se znamená objevovat. Právě práce ve škole a s dětmi ho přivedla k psaní příběhů. Z očí do očí si s ním budeme vyprávět o škole, současné pedagogice i jeho knihách.
z očí do očí / Komenský / SČKN
Jednota

11:45–12:30 Marek Toman a Edita Vaníčková – Florentin a Komenský
Co mají společného piráti a Komenský? Čtenářská dílna na základě knihy Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse (vystupují spisovatel Marek Toman a knihovnice Edita Vaníčková). V knize se hoch z dobré rodiny dá na moře a skončí mezi piráty, v humorném příběhu o významu vzdělání přitom hraje svou roli jistá Komenského kniha... Od 8 let.
čtenářské hnízdo


11:45–12:30 David Böhm – A jako Antarktida / Pohled z druhé strany
Nejméně známý světadíl, který lidé objevili až jako poslední. Prázdný kontinent, který patří všem a kde můžeme žít s méně věcmi, než máme doma. Antarktida dnes klade znepokojivé otázky, jestli se víc mění svět okolo nás, nebo náš pohled na něj. Unikátní ilustrovaná kniha pro malé i velké čtenáře ukazuje, co se stane, když se na vše podíváme z jiné strany.
dílna / dětem / SKČN
Truhlárna

11:30–13:00 Básník, učitel a bohém Josef Kocourek
Součástí bloku Komenský měl být také portrét osobnosti, v jejímž životě a díle došlo k neobvyklému propojení učitelského povolání a tvorby. Volba padla na nepříliš známého, ale pozoruhodného autora Josefa Kocourka (1909–1933). Od roku 1928 učil Kocourek na menšinových českých školách v převážně Němci osídleném pohraničí na severní Moravě a velice ostře vnímal nesmyslnost a kontraproduktivnost počešťování pohraničí československou vládou. Tváří v tvář této nesmyslnosti, nenávisti ze strany německých starousedlíků a také milostným neúspěchům se uchyloval k bohémskému životu, který ve svých denících líčil s výjimečnou otevřeností. Za velice krátkého života (zemřel ve čtyřiadvaceti letech na tuberkulózu) mu vyšla pouze jediná kniha a i po jeho smrti narážely snahy o zpřístupnění jeho literární pozůstalosti na nepochopení a odmítání. O obtížích s prosazováním Kocourkových prací k vydání svědčí i fakt, že jeho dílo zřejmě nejvýznamnější, román Zapadlí vlastenci 1932, vyšlo poprvé až roce 1961, tedy skoro 30 let po napsání, a to v něm ještě byly silně seškrtané erotické pasáže. Recepce jeho textů se dodnes týká celkem úzkého okruhu čtenářů.
Představit básníka, prozaika, publicistu, výtvarníka a učitele Josefa Kocourka přijedou respektovaní znalci jeho díla, výtvarník Vítek Ondráček a básník a překladatel Jiří Červenka.
přednáška / Komenský
Divadlo Oskara Nedbala – DON klub

12:00–13:00 Stipan Tadic
Chorvatský malíř a kreslíř mluví o svém díle.
schola/přednáška
Baodílna

12:00–13:30 Pavel Klusák – Uvnitř banánu
Uvnitř banánu je kniha plná krátkých příběhů o hudebních outsiderech, géniích a mystifikátorech, kteří si pro tvorbu vymysleli vlastní pravidla. Vyjde v prozaické řadě nakladatelství Fra.
čtení / přednáška
Divadlo Oskara Nedbala – malý sál

12:00–14:30 Komenský nejen na soklu. Škola a knihovna – dílny lidskosti?
Děti se vracejí do lavic a ke knihám. Jak s nimi po půl roce mluvit o důležitých tématech, jako je strach, nemoc, ale i chudoba a válka? Může Komenský jako svědek dávných časů pomoci překonat ostych s dětmi mluvit na „vážná témata“, ať už ve škole, nebo při výběru knih? Workshop pomůže v orientaci v potřebné literatuře a poskytne náměty na zajímavé hodiny v rámci vzdělávacích programů nebo v nabídce knihoven. Připravil a povede jej Richard F. Vlasák, teolog a historik.
Na workshop naváže debata Komenský nejen na soklu v divadle (Richard Vlasák, Miloš Rejchrt, Tomáš Míka a další). Workshop má omezenou kapacitu: 20 míst – můžete rezervovat na adrese olga.cerna@mkta.cz.
workshop
Knihovna

12:30–13:30 Eva Volfová – Rozcvička s kocourkem
Protáhni si ruce, vem nohy na ramena, dej mi pusu. Běhá se rychleji, když máš dvě, čtyři, nebo osm nohou? Výtvarně-pohybová hra s kocourkem kouzelníčkem pro nejmenší děti od 5 do 8 let.
dílna / dětem
Stan za Střelnicí

13:00–14:00 Neboj se, Oskare
Nebojte se ani vy a přijďte zažít s Oskarem poslední den letních prázdnin. Je mu šest, půjde poprvé do školy, ještě mu nevypadl žádný mléčný zub a neumí jezdit na kole. Zato je velmi zvídavý, má velkou fantazii a každé léto za ním na návštěvu přijíždí Augusta, Rút a Borgild. Jste zvědaví, kdo je to a co všechno se dá s nimi zažít? Přijďte, budeme si spolu číst a přemýšlet nad slovy i obrázky. Zjistíme, že každý se něčeho bojí a bát se neznamená být zbabělý. Čtenářské setkání nad vizuálně neotřelou knihou o velkých změnách v životě dítěte. Lektorka Marika Zadembská. Pro děti od 5 let a jejich rodiče i prarodiče.
čtenářské hnízdo

13:00–14:30 Mravenčí chůva – Je mu 9 a moc ho nebaví číst...
Možná někoho takového znáte. Možná to nemá úplně tak, že knihy nenávidí, ale jen se k němu nedostala ta pravá. Pokud občas doporučujete dětem mezi 9 a 14 rokem knihy (jste rodič, učitel, knihovník, lektor, průvodce...), přijďte na interaktivní workshop, kde si představíme 20 knih pro tento věk. Workshop má omezenou kapacitu: 24 míst – můžete rezervovat na adrese olga.cerna@mkta.cz.
workshop
Knihovna

13:30–15:30 Komentovaná prohlídka výstav s autory
(13:30–14:00 Baodílna, 14:00–14:20 Ana Pego, Hatumoa, 14:20–14:45 Jednota Rufus, 14:45–15:30 Divadlo, Stipan Tadič a Šárka Růžičková Zadáková)

13:30–15:00 Debata o recepci francouzského komiksu v Čechách
V češtině vyšla řada zásadních děl francouzského nového komiksu. S jakou odezvou se setkala zásadní komiksová díla od autorů jako David B., Joann Sfar, Lewis Trondheim, Emmanuel Guibert či Riad Satouff? Diskuse obohacená o přednášku Pavla Kořínka o českých výpůjčkách z francouzského komiksu. Pavel Kořínek, Blexbolex, Tereza Horváthová, Benoit Meunier...
Kavárna divadla
debata / francouzský komiks / francouzský institut
Divadlo Oskara Nedbala – DON klub

14:00–15:00 Četba z vyprávění „matky mexických básníků“
Anežka Charvátová – Roberto Bolaño, Amulet. Četba z vyprávění „matky mexických básníků“ Auxilio Lacouture o tom, jak v osmašedesátém uvízla na toaletách Mexické autonomní univerzity, když ji obsadilo vojsko. Obrazný, metaforický, místy silně surrealistický text mísící minulost, přítomnost a budoucnost hlavního města Mexika a postav známých z jiných Bolañových děl včetně autorova alter ega Artura Belana. Čte překladatelka Anežka Charvátová.
bytové čtení / plody letošního roku
(kapacita 10 osob, pro rezervaci pište na tel. 777 119 838 a čekejte na potvrzení a adresu)

14:00–15:30 Marie Rakušanová – Bohumil Kubišta a Evropa
Autorka představí publikaci, která nabízí nové zhodnocení díla významného českého moderního umělce Bohumila Kubišty, a to způsobem, jenž přesahuje tradiční formát uměleckohistorické monografie. Kubištovu tvorbu sleduje prostřednictvím rozkrývání složitých uměleckých, kulturních a historických vztahů v rámci Evropy počátku 20. století. Zkoumá však také pozdější recepci jeho díla a dokládá problematičnost psaní dějin středoevropského moderního umění, závislého na nestálém chápání specifických vlastností zdejší modernity v permanentně se proměňující geopolitické situaci této oblasti.
schola / nakladatelský / Karolinum / přednáška
Jednota

14:00–15:30 Osamělé pouti Reguly Pragensis
Poutník se vydává sám na svůj díl pouti (sjednocené proměňujícím se motivem - k sopkám, k větrným mlýnům, pouť v kruhu ad.), nese své břímě týden, jde pěšky, vyhýbá se duševní nízkosti, píše deník, po týdnu předá břímě dalšímu poutníkovi. A tak to jde od letního slunovratu po podzimní rovnodennost, kdy pouť je zakončena slavností. Deník předá poutník kustodovi pouti a poté jsou deníky vydány v časopisu Lázeňský host.
A právě ten posledně vydaný LH (v grafické úpravě Jana Čumlivského) shrnuje tři poslední poutě. Regula a její bratří se vydávají na osamělé poutě již více než dvacet let, střídají je s osamělými službami v maringotce, kočující po Čechách.
přednáška / nakladatelský / archiv výtvarného umění
Truhlárna

14:30–15:30 Robotí exodus
William a Meriwether se vrátili z expedice po stopách dávné civilizace. Ale místo zasloužené slávy je čekalo město v rozvratu. Vše je jinak, vládne tajemné JZD. Dokážou roboti najít své kolegy, zjistí, co se stalo, zatímco byli pryč? Lektorka Petra Kašparová. Pro děti od 10 let.
čtenářské hnízdo

15:00–16:30 Jak na houby s Mravenčí chůvou
Houbařská sezona je tu! Představíme vám ty nejlepší knihy o houbách, které na trhu jsou. A ukážeme vám, jak dál zájem o houby skrze knihy i další krásné materiály rozvíjet. A nebojte se přijít s dětmi. Workshop má omezenou kapacitu: 24 míst – můžete rezervovat na adrese olga.cerna@mkta.cz.
workshop pro rodiče s dětmi
Knihovna

15:00–16:30 Borjana Dodova – Noční sen
Svého bulharského dědečka si pamatuju jako starého nemluvného pána, který sedí v kuchyni a poslouchá rádio. Když umřel, byla jsem ještě dítě. Před dvěma roky mi teta půjčila jeho zápisník. Byly v něm adresy a telefony, ale také recepty. Všechno, co dědečkovi stálo za zaznamenání. Zápisník jsem musela tetě vrátit, ale cestou do Prahy jsem na ten sešitek myslela, až z toho vznikla povídka Noční sen, volně inspirovaná vším, co jsem ze zažloutlých stránek plných kostrbatého písma vyčetla.
čtení
Vinotéka U Černého kocoura a zeleného stromu

15:00–16:30 Ivan Foletti: Pouť včera a dnes jako místo setkávání
Obvyklá představa je, že poutník chodí sám, v radostné izolaci, dívá se na svět, medituje... V dobách předmoderních tomu bylo docela jinak. Poutníci chodili po skupinách, někdy i celé vesnice, cesty nebyly bezpečné a pouť byla i velkým dobrodružstvím. A přece i tehdy byla pouť místem tak trochu mimo svět. Čím déle poutník kráčel, tím více ho jeho tělo doslova vedlo za hranice hmatatelného. Jde o zkušenost, která dle studií Viktora a Edith Turnerových měnila poutníkův život navždy. Na pomezí současnosti a dávné minulosti se přednáška zaměří na to, jakým způsobem může pouť vytvářet prostor "mezi světy".
přednáška
Knihovna

15:00–17:30 Komenský nejen na soklu. Na pozvání R. F. Vlasáka
Nejvíce současnému porozumění Komenskému pomůže, pokud jej budeme umět překládat do současných reálií, situací a výzev. Jak se s „učitelem národů“ ve své práci potýkali nebo potýkají evangelický farář a signatář Charty 77 Miloš Rejchrt, učitel a „zlatý Ámos 2020“ Tomáš Míka nebo ilustrátorka a spisovatelka Magdalena Rutová? Na diskusi spojenou s dvouletím Komenského v rámci UNESCO zve autor výstavy Komenský v komiksu Richard F. Vlasák, teolog a historik.
debata / Komenský
Divadlo Oskara Nedbala – DON klub

15:30–17:00 Je za pět minut 2666. O stylu a významu Roberta Bolaña
Po letošním vydání překladu krátkého románu Amulet má český čtenář k dispozici už sedm Bolañových knih, včetně dvou nejobjemnějších a nejslavnějších – Divokých detektivů a 2666. V čem spočívá jejich uhrančivost a jak proměnily obraz Latinské Ameriky a panorama světové literatury? Debatu Bolañovy dvorní překladatelky Anežky Charvátové a komparatisty Michala Špíny z kulturního čtrnáctideníku A2 moderuje Petr Šmíd.
nakladatelský / A2 / debata
Baodílna

15:30–17:00 Milorad Pejić
Poezie bosenského básníka Milorada Pejiće, žijícího již celá desetiletí ve Švédsku, byla u nás dosud publikována jen výjimečně (časopisy Tvar, Revolver Revue a Protimluv) a zaslouží si zvýšenou pozornost české kulturní veřejnosti. Jedná se totiž o dílo mimořádné a v českém literárním kontextu nebývalé. Autor reflektuje v některých svých textech konkrétní historické skutečnosti (vypuknutí válečného konfliktu v Bosně a Hercegovině na počátku devadesátých let, následnou vlnu emigrace atd.) a podává je s nečekaným klidem a věcností, bez ambice šokovat či jinak využívat smutné atraktivity, která se v těchto událostech nabízí. Knihu Pravdivé příběhy: Vybrané básně Milorada Pejiće připravil k českému vydání překladatel Jaroslav Šulc za redakční spolupráce bosenského básníka Adina Ljuci.
čtení / ex Jugoslavia
Obývák – Salon

16:00–17:00 Milostné dopisy Jaroslava Klecana, negativního hrdiny Fučíkovy Reportáže, psané na oprátce
V letošním roce byla objevena dosud neznámá korespondence interbrigadisty Jaroslava Klecana, psaná z francouzských internačních táborů jeho španělské přítelkyni. Ukazuje Klecana v jiném světle, než v jakém ho vykreslil Fučík. Rozvinulo se vzrušující pátrání po osudech kohosi dosud známého jako literární postava. A dopisy jsou to srdceryvné. Čte a vysvětluje Marek Toman, autor klecanovského románu Oko žraloka a překladatel dopisů.
čtení
Galerie u Radnice

16:00–17:00 Vypravěčská dílna Příběhostroj
Myslíte, že vyprávět příběhy je těžké? Přijďte a pusťte fantazii z řetězu. Půjde to snadno, když nám pomůže příběhostroj. Vypravěčská dílna pro začínající adepty. Lektorka Edita Vaníčková. Pro děti od 10 let.
čtenářské hnízdo


16:00–18:00 Hm... Klukoviny
dětem / koncert
Divadlo Oskara Nedbala – jeviště

16:30 Tábor - co jsme si postavili, to tu máme
orientální/ orientační běh po bizárech a perlách Sojčáku
u plastiky Symbolu míru, Bejvák
off: Dny architektury

17:00–18:30 Antonín Novotný – K čemu je vlastně bílý psí trus?
Židle k pose­zení, na stěně šupácký kabát, kte­rým se dá pro­smýknout do jiné dimenze, loutka v hez­kém saku a čisté košili má jediný úkol – svá­dět k vylepšení her­cova umatlaného zevnějšku. A pro­tože herec neo­dolá svo­dům lepšího oděvu, převlékne se a trapnost malého sáčka na lid­ském těle se odrazí ve smí­chu diváků i ve tváři pro­ta­go­nisty. V této metafoře je tajemná stavba celého kusu. Svět jako pro­stor, jenž děsí neko­nečností a zároveň dusí zni­ču­jící těs­no­tou. Jednot­livé výstupy jsou oddě­lovány tmou a tichem. Život jako výstup, život jako stavba. Poho­zená loutka s vizáží dementa a nadprů­měrnou kebulí zvednuta z pod­lahy nepří­jemně lne k člověku. I to může být a nako­nec i je naše duše. Má bez­do­movec právo přespat v muzeu? Je na tomto světě dost místa pro kaž­dého? Je v tomto hrobě dost místa pro všechny? A k čemu vlastně je bílý psí trus?
divadlo / splendid isolation / pro dospělé i děti
Baodílna


17:00–18:00 Beseda o románu Vlast španělského autora Fernanda Arambura
V roce 2011 složila teroristická organizace ETA definitivně zbraně. Jak léta jejího působení rozvrátila a zdeformovala baskickou společnost, zachycuje španělský spisovatel Fernando Aramburu ve svém strhujícím románu Vlast. Románu o vině a odpuštění, o pokusu zacelit rány v názorově rozdělené společnosti. Besedovat o knize, která vyšla v roce 2019 v nakladatelství Akropolis, bude hispanista a překladatel knihy Vít Kazmar společně s redaktorkou knihy, hispanistkou a překladatelkou Annou Tkáčovou.
nakladatelský / Akropolis
Čajovna

17:30–19:00 Večer Salve
Mezi Polskem a Arábií, láskou a zneužíváním, tak trochu ve skrytosti… Debatní setkání nejen nad aktuálními čísly revue Salve s Benediktem Mohelníkem OP a Norbertem Schmidtem. Benedikt Mohelník OP je teolog, exprovinciál řádu dominikánů, proděkan Katolické teologické fakulty UK, šéfredaktor revue Salve. Norbert Schmidt je architekt, vedoucí Centra teologie a umění při KTF UK, redaktor revue Salve.
setkání / čtení / rozprava
MP7

18:00–19:30 Debata Ex Jugoslavia
Poslední evropská válka už dávno skončila, ale Balkán ještě zdaleka není uzdravený. O životě vně i vevnitř balkánských hranic, o kulturních a společenských pohybech v jednotlivých zemích, o pomalém uzdravování, samotě uvnitř národů, neschopnosti si porozumět a mnohém dalším budeme mluvit se srbskou novinářkou, bosenskou filmařkou, chorvatským malířem a bosenským básníkem...
ex Jugoslavia / debata
Divadlo Oskara Nedbala – DON klub


18:30 Dny architektury – Tábor - co jsme si tu postavili, to tu máme
Happeningy a umělecké pop-upy z dílny táborských umělců, které v průběhu večera proběhnou u vybraných staveb, od exteriérové plastiky Symbolu míru. Akce je záměrně umístěna mimo centrum města, kam se ubírá většina kulturních událostí v rámci oslav k založení Tábora. K odtajnění konkrétního programu dojde v průběhu večera. Pro letošek se pokusíme naplnit především obsah staveb, pro který je architektura formující obálkou. Šestisetleté výročí zve k oslavě úspěchů a zásluh. Je za čím se ohlížet, nebo se jedná o pouhou oslavu průměrnosti s přáním lepších zítřků? Organizuje spolek Transforma.
off:Dny architektury
u plastiky Symbolu míru, Bejvák

18:30–19:00 Laurent Barber
"Jsem člověk, co se snaží dělat vše proto, aby sobě a všem co mu věří dokázal, že jde všechno, když se chce a o tom vlastně i moje tvorba je, jsem vlastně holič, kterej reflektuje svůj život a to co se kolem něj děje." Rap z Tábora!
hudba
Cesta

19:00–21:00 Malé Zuby - Marka Míková a Pavla Jonssonová
zazní písně z repertoáru Zubů Nehtů, jakožto i nové pecky ze současné tvorby. Poté, Vrámci Možností - akustik-punk-rock Tábor.
Obývák

19:30–21:00 Kapitalks: Záblesky budoucnosti revue Prostor
Po roce 1989 střední Evropa slavila svoji cestu k demokracii, o třicet let později se v tomto regionu mluví o opakování 30. let. Konzervativní režimy v Polsku a Maďarsku přes výtky ze strany Evropské unie, do které tyto země před více než patnácti lety s nadšením vstupovaly, směřují k autoritářství. Na Slovensku vznikla letos vláda, která se přinejmenším v obratu ke konzervativním hodnotám chce učit právě u Orbána a Kaczyńského. O tom, kam kráčí střední Evropa, budou diskutovat publicista, redaktor čtrnáctideníku A2 a dramaturg 113. čísla revue Prostor Matěj Metelec a Tomáš Hučko, publicista a šéfredaktor slovenského měsíčníku Kapitál. V rámci diskuse proběhne také krátké představení nového 113. čísla revue Prostor, jež zkoumá, jaké otázky si klademe ve vztahu k budoucnosti. Moderuje Lucie Berg (revue Prostor).
debata / nakladatelský / Prostor
MP7

18:30–19:30 Oldřich Janota
Neúnavný hledač neprošlapaných cest, nezaměnitelný zpěvák a kytarista, básník a příležitostně i břitký fejetonista Oldřich Janota začal vystupovat v sedmdesátých letech s folkovými baladami. Od počátku devadesátých let vystupuje Janota především sólově s kytarou.
koncert
Baodílna

19:00–20:00 Čavalenky
Rapper Rudo Danihel aka Čavalenky je zjevením, kterému uvěříte každé slovo. Na nic si nemusí hrát, vše je podloženo reálnými zkušenostmi – k tomu originální projev, skvělé flow a výborné podklady. Umělec rapuje záhorácky o drsném životě na ulici, rasismu, gamblingu, hazardu, drogách, zadluženosti i exekucích. Čavalenky nedávno vydal desku Stoka Rap. Doprovází ho jeho věrný DJ Hallabeat.
koncert
Cesta

19:30–21:00 Hm...
Hm… jsou známí svou poetikou, která spočívá ve svérázných i vážných textech, často i klasických autorů (Wolker, Gellner, Orten), provedených v různých hudebních stylech a okořeněných hudebními vtípky, které pozornému posluchači nemohou uniknout.
koncert
Divadlo Oskara Nedbala – jeviště

19:30–21:30 Tenkrát na Balkáně…a promítání filmu Falsifikátor
Kratochvilné vyprávění nejen o tom, jak Filmový klub ve Vsetíně k vydávání knih přišel, ale také o filmech ze zemí bývalé Jugoslávie, o filmovém festivalu, který se koná každoročně v „nejsevernější výspě Balkánu“, ve Vsetíně na Valašsku.
Hlavní postava filmu Falsifikátor, ředitel vesnické malotřídky, falšuje úřední listiny, aby pomáhal lidem. Je v tom tak dobrý, že na konci 60. let má jeho diplom půlka Jugoslávie… Režie: Goran Marković. Pro děti do 12 let nevhodné.
ex Jugoslavia / projekce
Divadlo Oskara Nedbala – DON klub

20:00–21:00 Jovanka Šotolová
Mozek, Fleška a Houellebecq. Tři zcela rozdílné knihy pro tři různá nakladatelství: zábavná poučná příručka, vtipný intelektuálský román a trochu skandální životopis.
bytové čtení / plody letošního roku
(kapacita 10 osob, pro rezervaci pište na tel. 777 119 838 a čekejte na potvrzení a adresu)


20:00–21:30 Čtení z nové knihy Terezy Límanové – Drzá líná neschopná
Tereza by ráda byla nejen vzornou dcerou, ale také dokonalou milenkou, a nakonec i bezchybnou manželkou a matkou. Prostě tak, jak si to její nejbližší okolí představuje. Ale už od dětství tuší, že jí to dá pořádně zabrat. Zvlášť když radši leze po stromech, sukním se vyhýbá obloukem, nohy se jí nevejdou do lodiček a žádný z chlapů, co se kolem ní točí, se nikdy nevyrovná Ludvíku Vaculíkovi. A ona se vážně snaží – peče, bojuje s pletacími jehlicemi, zkouší rtěnku či sukni, občas i boty na podpatkách. A pořád to nestačí. Hlasy žen jejího rodu nedají se svými nároky pokoj a dál jí sedí za krkem. Řešení přichází nečekaně – porodí syny a dosud tak pevná pouta babiček, matek a dcer se začínají trhat. Ve vtipné, svižné, autobiograficky laděné próze Terezy Límanové se najde nejen každá nedokonalá dcera, manželka nebo matka.
čtení / nakladatelský / Argo
Jednota

20:30–22:00 Petr Borkovec – Autobiografické povídky o autorovi
Po knize Petříček Sellier & Petříček Bellot vydává Petr Borkovec novou knihu krátkých povídek s názvem Sebrat klacek.
Když čtu Borkovcovy texty, mám pocit, jako bych znovu jako malý kluk hrál kuličky. Zostřeně se vidím, jak žmoulám v kapse otlučené hliněnky a závistivě pozoruju odlesky zapadajícího slunce na Frantově duhové skleněnce neomylně se kutálející do důlku. (Jenže to má dva háčky: kuličky jsem nikdy nehrál a žádného Frantu neznám.) A zmocňují se mě při četbě podivné choutky. Třeba pozorovat klíčovou dírkou tetu ve sprše, kterou jsem taky nikdy neměl (sexy tetu, ne sprchu). Nebo odvalit kámen v lese a tetelivě se otřásat slastným hnusem při zjištění, že se tam v lepkavém vlhkém přítmí skrývám já sám s libovolným sudým počtem nohou. Nebo leštit slova, dokud se nezačnou smát. Ty texty jsou zkrátka výzvy k cestám do znepokojivých krajin, kam se každý chce zaručeně vrátit, přestože tam nikdy nebyl.
čtení / nakladatelský / Fra
Vinotéka U Černého kocoura a zeleného stromu

20:30–22:00 Kalle
Již legendární a přitom teprve mladá kapela z Tábora se tentokrát představí v pětičlenném složení s klasickými akustickými nástroji. Post-rocková atmosféra, atmosférický zpěv, akustická kytara, basa, bicí, harmonium a violoncello.
Cesta

21:00–22:00 CESTA POLE JEZERO a ROR-BU
dřevní audiovizuál / komprovizace / road-theatre
Performance se volně inspiruje dílem grafičky Aleny Kučerové a krajinou jejího domova - polabskou nížinou. Souvislost s tvorbou výtvarnice spočívá ve snaze o vystižení prostých, prožitých témat a motivů, ale i v užití dostupných a jednoduchých prostředků. Vizuální část projektu se programově vyhýbá moderním technologiím. Minimalisticky animované obrazy tak ožívají pomocí prostředků jako je světlo svíček, dřevěné odřezky a špejle… Vzniká tak audiovizuální krajina, který se nesnaží o naraci, ale nese diváka od obrazu k obrazu.
Zvuková performance ROR-BU Veroniky Svobodové představuje sonický zážitek z autorčina pobytu ve starém rybářském domu jménem Kråkeslottet (tzn. havraní zámek) na pobřeží norského ostrova Senja za polárním kruhem.
Ve skladbě zní mimo jiné zvukové objekty pletacího stroje z muzea provázků, loď Polaris, chůze po pláži, kvílení meluzíny, zmrzlý déšť, kroupy, vrzání schodů, nahrávka starého klavíru atd. Nahrávky autorka doplňuje hrou na vlastnoručně vyrobené kinetické zvukové nástroje.
Baodílna





Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém Bzuco



Kultura dnes


Letní čtení na dvorku pro děti: Kolo, dopravní prostředek budoucnosti

Pro děti / letní čtení pro děti
Městská knihovna Tábor, Žižkovo náměstí 10, dvorek
16.07.2025 od 15:30 hod.

 

umění ve městě 2025 veselí nad lužnicí

Výstava / sochařská výstava v exteriérech jihočeských měst
Park za Kulturním domem Veselí nad Lužnicí
16.07.2025 - 30.09.2025
vícedenní akce

 

K2 360/STŘEDY PŘED K2/ UDG + WILLIAM

Hudba / koncert
Sokolský ostrov
16.07.2025 od 18:00 hod.

 

Zábavné odpoledne v amfíku

Pro děti
Amfiteátr DK
16.07.2025 od 16:00 hod.