PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Petr Janeček / Černá sanitka, Mýtus o Pérákovi


Ostatní / setkání
Město: Tábor

Datum: 26.04.2019 od 18:00 hod.

Místo: Jednota

 
 

 MĚSTSKÉ LEGENDY / PÉRÁK / ČERNÁ SANITKA

Srdečně zveme na setkání a čtení s pražským etnologem a folkloristou PhDr. Petrem Janečkem, autorem Černé sanitky a knihy Mýtus o Pérákovi.

Vystudoval etnologii na Filozofické fakultě a humanitní studia na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze. V současnosti pracuje v Národopisném oddělení Národního muzea a externě přednáší na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze.

Badatelsky se zaměřuje především na výzkum současného slovesného folkloru a teorii, metodologii a historii folkloristiky. O slovesném folkloru a příbuzných tématech publikuje v odborném, kulturním i společenském tisku. V roce 2006 publikoval první českou komentovanou sbírku současných pověstí Černá sanitka a jiné děsivé příběhy, která se setkala se značným zájmem široké i odborné veřejnosti. Černá sanitka byla formou retrokabaretu z 80. let 20. století zdramatizována brněnským HaDivadlem a do rozhlasové podoby ji inscenovala rozhlasová stanice Český rozhlas Leonardo. Na její motivy vznikl i stejnojmenný patnáctidílný televizní seriál, který od září 2008 vysílá Česká televize.
Je členem International Society for Contemporary Legend Research a České národopisné společnosti. Mezi jeho koníčky patří RPG a cestování po absurdních pamětihodnostech.

"Slyšeli jste někdy od prarodičů vyprávět o Pérákovi? Já ano, moje babička mi v dětství tuto mytickou postavu fantoma, který měl na nohách pružiny a proháněl po Čechách nácky, popsala věrně. Věděla, že jde vlastně o pohádku, ale stejně jako ostatní s radostí hltala vyprávění o jeho smyšlených dobrodružstvích. Co jiného se také dalo za Protektorátu dělat, že?"

vstupné dobrovolné
akce probíhá v rámci programu Spisovatelé v Jednotě za podpory města Tábora a jihočeského krajeMohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Swing Band Tábor

Hudba / koncert / swing - jazz - r&r
Milevsko - 1. nádvoří kláštera
25.08.2019 od 19:30 hod.

 

 

Mezinárodní mistrovství ČR v motokrosu 2019

Sport / jiný / motokros - enduro
Areál Jinín
25.08.2019 od 12:00 hod.

 

Co2ncert + jam session

Hudba / koncert
Stánek
25.08.2019 od 17:00 hod.