PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Fenomén Merkur


Výstava
Město: Blatná

Datum: 27.11.2018 - 03.02.2019 od 10:00 hod.

Místo: Městské muzeum Blatná

Cena: VSTUPNÉ dospělí 40 Kč | děti,

 
 

Na výstavě Vás seznámíme především s výrobci českých kovových stavebnic v období po první světové válce. Kromě legendárního Merkuru jsou vystavené i ostatní, dnes již zapomenuté, stavebnice: roudnický Edison, pražský Vašek a volarský Trix. Jejich genialitu budete moci porovnat s konstrukčními stavebnicemi ze zahraničí (Märklin, American model builder, Meccano). Nejstarší stavebnice této sbírky pochází už z roku 1913.
Pozornost je ovšem věnovaná hlavně Merkuru. Jeho historie sahá až do roku 1920, kdy pan Jaroslav Vancl začal v Polici nad Metují vyrábět stavebnici Inventor. Jednotlivé díly stavebnice tenkrát spojoval důmyslnými háčky. O pět let později přešel na nový systém spojování pomocí šroubků a matiček, a tak vznikl Merkur. Od té doby se jeho podoba téměř nezměnila: pásy a profily různých tvarů a délek z barevně lakovaného plechu s mnoha otvory, ze kterých dokáží šikovné ruce sestavit jakoukoliv stavbu či stroj. I na naší výstavě uvidíte několik desítek velkých i malých modelů: auta, vlaky, letadla, jeřáby, ruská kola nebo Petřínskou rozhlednu.
Exponáty pochází se soukromé sbírky Jiřího Mládka, který se s vášní tomuto koníčku věnuje od roku 1975. V současné době patří pan Mládek mezi největší sběratele na světě. Byl také jedním z iniciátorů založení Muzea stavebnice Merkur v Polici nad Metují v roce 2006. Pro toto muzeum sestavil „Ocelové město“, jež bylo zapsáno do Guinessovy knihy rekordů.
Přijďte se svými dětmi či s vnoučaty a seznamte je s nesmrtelnou českou stavebnicí. Součástí výstavy je také herna, kde si budete moci vyzkoušet sestavit svůj vlastní model.

DOPROVODNÝ PROGRAM K VÝSTAVĚ FENOMÉN MERKUR | 8. 12. SOBOTA | 14:00 – 17:00 | Městské muzeum Blatná
Až půjdete z vánočních trhů, zastavte se s dětmi v muzeu a vytvořte si speciální vánoční merkurové přání. Konstruktérům začátečníkům pomůže se sestavením jednoduchých modelů pan Pavel Mašek z Merkur kroužku při DDM Blatná.
Váš výtvor vám vyfotíme s vánočním pozadím a merkurové fotopřání si budete moci odnést domů.
Cena je 20 Kč za jedno fotopřání.

OTEVŘENO JE KAŽDÝ DEN OD 10:00 DO 17:00 MIMO PONDĚLÍ a vybrané státní svátky. Otevírací dobu si před návštěvou zkontrolujte na www.ckvb.cz.


Více o akci Fenomén Merkur na webu akce


e-mail na pořadatele: rebrina@ckvb.cz