PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


RETROSPEKTIVA Václava Johanuse


Výstava / Originály, grafika, ilustrace, koláže, tvorba pro děti
Město: Tábor

Datum: 21.03.2018 - 11.05.2018 od 17:00 hod.

Místo: Galerie U Radnice, Tábor

Cena: 10, 20 Kč

 
 

Příznivci umělecké tvorby předního grafika a ilustrátora Václava Johanuse si mohou od 21. března prohlédnout v táborské Galerii U Radnice reprezentativní výstavu, která je stručným průřezem uplynulých zhruba 50 let autorovy výtvarné činnosti. RETROSPEKTIVA byla připravena k loňským 70. narozeninám a doprovází ji obsáhlý katalog.

Výstava nabízí výběr ze všech výtvarných oblastí, jimiž se autor zabývá: věnuje volné a užité grafice, knižní a novinové ilustraci, koláži a kreslenému humoru. Část výstavy je věnována tvorbě pro děti.

Grafik Václav Johanus (1947) žije a pracuje v Českých Budějovicích. Na výtvarné scéně se prosadil v oblasti kresleného humoru ve druhé polovině 60. let přísně geometrickou černou kresbou. Z té doby jej čtenáři znají například ze zadních stránek Mladého světa, z Dikobrazu, Stadiónu nebo Domova. Postupně vznikly tisíce obrázků, kreslených vtipů, novinových, časopiseckých a knižních ilustrací. Od 90. let kreslil na ekonomická a právní témata např. pro týdeník Ekonom, Právního rádce nebo Hospodářské noviny. S Deníky Bohemia a Učitelskými novinami výtvarně spolupracoval více než padesát let. Originální nezaměnitelný rukopis - typickou zjednodušenou až strohou výtvarnou formu, poetické ztvárnění a vlídný humor přenesl od poloviny 70. let také do temper a grafik-serigrafií, které vynikají přesným soutiskem plných barev.

Poetika jižních Čech zůstává po celé tvůrčí období hlavním inspiračním zdrojem autora. Současně mu také vyhovuje střídání výtvarných disciplin. V posledních dvaceti letech se zaměřil i na techniku koláže - typické jsou propracované, v detailech dotažené černobílé nebo kolorované koláže s převážně prvorepublikovým koloritem. V užité grafice vytváří V. Johanus návrhy tiskovin, kalendáře, příležitostné tisky apod. K významným patřily realizace například pro Koh-i-noor, ČEZ, Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, Jihočeskou energetiku, Edikt, a další společnosti.
Důležité postavení v umělecké práci V. Johanuse zastává tvorba pro děti - od ilustrací například pro Sluníčko nebo Ohníček přes leporela, pexesa, omalovánky, vystřihovánky nebo trojrozměrné objekty po ilustrování knížek. Svými obrázky opatřil více než třicet knih pro děti a dospělé.

Václav Johanus uspořádal více než sto samostatných výstav. S jeho tvorbou se mohli zájemci seznámit téměř po celém světě v rámci více než 200 výstav společných. Je zastoupen v tuzemských a zahraničních sbírkách. Za karikaturu, grafiku, hračky a plakáty získal významná ocenění. Je členem Sdružení Bienále Brno a Asociace jihočeských výtvarníků.

Retrospektivu Václava Johanuse si mohou návštěvníci táborské Galerie U Radnice prohlédnout do 11. května 2018.

Studio Hrozen, 12. 3. 2018


Více o akci RETROSPEKTIVA Václava Johanuse na webu akce
Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Skleněný strop

Divadlo / Milostný trojúhelník
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - velký sál
25.03.2019 od 19:00 hod.

 

Beseda s Martinem Šonkou

Ostatní / setkání / beseda
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
25.03.2019 od 19:00 hod.

 

Jsem pěstoun

Výstava
Dům kultury Milevsko
25.03.2019 - 10.04.2019 od 15:00 hod.
vícedenní akce

 

Putovní výstava Jsem pěstoun

Výstava
Dům kultury Milevsko
25.03.2019 - 10.04.2019
vícedenní akce