PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


RETROSPEKTIVA Václava Johanuse


Výstava / Originály, grafika, ilustrace, koláže, tvorba pro děti
Město: Tábor

Datum: 21.03.2018 - 11.05.2018 od 17:00 hod.

Místo: Galerie U Radnice, Tábor

Cena: 10, 20 Kč

 
 

Příznivci umělecké tvorby předního grafika a ilustrátora Václava Johanuse si mohou od 21. března prohlédnout v táborské Galerii U Radnice reprezentativní výstavu, která je stručným průřezem uplynulých zhruba 50 let autorovy výtvarné činnosti. RETROSPEKTIVA byla připravena k loňským 70. narozeninám a doprovází ji obsáhlý katalog.

Výstava nabízí výběr ze všech výtvarných oblastí, jimiž se autor zabývá: věnuje volné a užité grafice, knižní a novinové ilustraci, koláži a kreslenému humoru. Část výstavy je věnována tvorbě pro děti.

Grafik Václav Johanus (1947) žije a pracuje v Českých Budějovicích. Na výtvarné scéně se prosadil v oblasti kresleného humoru ve druhé polovině 60. let přísně geometrickou černou kresbou. Z té doby jej čtenáři znají například ze zadních stránek Mladého světa, z Dikobrazu, Stadiónu nebo Domova. Postupně vznikly tisíce obrázků, kreslených vtipů, novinových, časopiseckých a knižních ilustrací. Od 90. let kreslil na ekonomická a právní témata např. pro týdeník Ekonom, Právního rádce nebo Hospodářské noviny. S Deníky Bohemia a Učitelskými novinami výtvarně spolupracoval více než padesát let. Originální nezaměnitelný rukopis - typickou zjednodušenou až strohou výtvarnou formu, poetické ztvárnění a vlídný humor přenesl od poloviny 70. let také do temper a grafik-serigrafií, které vynikají přesným soutiskem plných barev.

Poetika jižních Čech zůstává po celé tvůrčí období hlavním inspiračním zdrojem autora. Současně mu také vyhovuje střídání výtvarných disciplin. V posledních dvaceti letech se zaměřil i na techniku koláže - typické jsou propracované, v detailech dotažené černobílé nebo kolorované koláže s převážně prvorepublikovým koloritem. V užité grafice vytváří V. Johanus návrhy tiskovin, kalendáře, příležitostné tisky apod. K významným patřily realizace například pro Koh-i-noor, ČEZ, Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, Jihočeskou energetiku, Edikt, a další společnosti.
Důležité postavení v umělecké práci V. Johanuse zastává tvorba pro děti - od ilustrací například pro Sluníčko nebo Ohníček přes leporela, pexesa, omalovánky, vystřihovánky nebo trojrozměrné objekty po ilustrování knížek. Svými obrázky opatřil více než třicet knih pro děti a dospělé.

Václav Johanus uspořádal více než sto samostatných výstav. S jeho tvorbou se mohli zájemci seznámit téměř po celém světě v rámci více než 200 výstav společných. Je zastoupen v tuzemských a zahraničních sbírkách. Za karikaturu, grafiku, hračky a plakáty získal významná ocenění. Je členem Sdružení Bienále Brno a Asociace jihočeských výtvarníků.

Retrospektivu Václava Johanuse si mohou návštěvníci táborské Galerie U Radnice prohlédnout do 11. května 2018.

Studio Hrozen, 12. 3. 2018


Více o akci RETROSPEKTIVA Václava Johanuse na webu akce
Fotky a videa z Mighty Sounds

 Fotografie a videa z festivalu Mighty Sounds najdete v následujících dnech na webu Kulturne.com nebo na facebooku Kulturnme.com ZDE. Photos and videos of festival Mighty Sounds you can check in next days on websites Kulturne.com and facebook HERE

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Milenky starého kriminálníka

Kino / film / komedie / + živá hudba
Divadelní park
17.07.2018 od 21:00 hod.

 

Do vesmíru!

Pro děti / prázdninový program pro děti
Jednota
17.07.2018 od 08:00 hod.

 

Letní kino 2018 - Hurvínek a kouzelné muzeum

Kino / film
Dům kultury Milevsko - amfiteátr
17.07.2018 od 21:00 hod.