PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Básníci na hrad!


Festival / autorské čtení
Město: Strakonice

Datum: 15.07.2017 od 18:30 hod.

Místo: Strakonický hrad

 
 

 Minifestival poezie na strakonickém hradě!

Svou tvorbu představí:

Jiří Staněk (Stachy)
Radek Štěpánek (Prachatice)
Filip Gűlsen (Praha)
Teodor Kravál (Loket nad Ohří / Praha)
Šimon Leitgeb (České Budějovice)
Lenka Pešlová (Vimperk/Praha)
Michal Štěpánek (Strakonice)

Hudební doprovod: Filip Nový / Treme
Vstupné dobrovolné.
Občerstvení zajištěno.
Místo upřesníme dle aktuální předpovědi počasí :)

Minifestival poezie se koná ve spolupráci se Šmidingerovou knihovnou.

Jiří Staněk / 1957 / básník, prozaik, recenzent a sběratel, absolvent Farmaceutické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě , doktor farmacie. Nyní lékárník v šumavské obci Stachy . Autor 18 básnických sbírek, poslední Rudinské propadání bude mít premiérovou prezentaci na Zelném peří, jehož začátků v roce 1976 je svědkem. Jeden z podílníků Almanachu Zeleného peří 1987. Podle jednoho z kritiků: „…Básník rouhačský, a přece s očima upřenýma k věčnosti, která je mu spíš tajemstvím než oporou. Básník s citem pro vnitřní pnutí slov, pro jejich hudbu a zvukomalbu, jenž občas škobrtne o své metafory jako o nastraženou past. Básník těla, celý život hledající nevinnost.“ Nepokládá se za básníka a tvůrce, nýbrž za hrací automat, mechanicky převádějící to, co do něj vnese svět: „… /Jakýpak básník?/ To je jen přežitek /minulého času.//O samotě a v tichu/spí zvláštní automat,/ podobný hracím,/na něž se práší v barech.// Vhoďte:/ Dobré či zlé slovo, pohled, pivo, peníz, /prošlý den a soumrak, bolest, radost, štěstí, /dívky a děti, okolní města, city.// Vytvořím báseň.“ /Hrací automat /


Radek Štěpánek, / 1986 / žije v Prachaticích. Po studiu na tamním gymnáziu studoval na Masarykově univerzitě v Brně žurnalistiku a environmentální studia. Pracuje jako novinář. Vydal sbírky básní Soudný potok (2010), Přeletět moře nad Bezdreví (2012), Kraj/ky Pagu (2013) a Rám pro pavoučí síť (2016). Působil jako zpěvák a textař kapely Black Spirit Rose, s níž vydal dvě CD. Od roku 2011 spolupořadatelem setkání básníků Děkujeme za Vaše Básně na zámku Kratochvíle a v okolí Netolic. Básník lyrického oslovení krajin – ozvěn duchovního krásna :“… Není den ani noc, světlo i tma jsou jen tušení. Začne to ve větvích a končí až v jejich odrazu na hladině. Stromy odhalují své neviditelné základy. Nic jiného už potok neunese, jen černé paže napřažené proti sobě z míst pod světem a nad ním. Rovnováha se bortí, zaťaté svaly rostou a sílí. Přitahují se k sobě pořád blíž, až zmizí.“/ Opona se zatahuje /.


Teodor Kravál /1991/, střídavě pobývá v Lokti, Karlových Varech a Praze, Pracuje v pražské mediální agentuře. Člen umělecké skupiny Pohrabáč. Spoluautor povídkové knihy Nervy v čokoládě, s malířem Lukášem Lerchem vydal knihu Přehnaných nadějí 43, která spojuje báseň a obraz.“ Píšu to, co chci. Nebudu ztrácet čas přemýšlením o svých minulých, současných nebo budoucích ne/úspěších na uměleckém poli. Fascinuje mě představa přenosu vlastních myšlenek skrze čas. Nezáleží na tom, budou-li mé texty za padesát let znát statisíce čtenářů, nebo je zapomenuté ve skříni objeví má vnoučata a začtou se v nich na pouhých pět minut, poněvadž si pak všimnou něčeho mnohem zábavnějšího, co papíry ve skříni zakrývaly.
/z rozhovoru ve Webmagazínu Rozhledna / Připravuje sbírku básní."Příběh o klukovi, který má kamaráda a bydlí se strejdou a všechno se mu začíná rozpadat. Takový městský punk: „ …tenhleten svět/ ve kterym žijem je jen betonová halucinace //a ublížený domy / co se teď možná ohradí / jsou jen / (vrací mi do koruny)/ potrefený asfaltový holubi / generálova báseň pondělního dopoledne.

Filip Gűlsen /1992/
Autora objevil internetový časopis Dobrá adresa. Pod pseudonymy napsal několik textů pro české emo kapely, v básních ale dává přednost krátkým dvoj- či čtyřverším. Sbírka "Láska už není, co nikdy nebyla" je jeho prvotinou. Je výpovědí o světě, který přináší jen zklamání: „Jeden čas od času podivnou myšlenku zahání: / prý kdysi první přišla láska a až pak zklamání…“ a v němž nemá smysl ani život, ani smrt: „I hloupá kostka má šest různých stran, / do věcí příštích rozličných bran. // Jen my máme to, co není nám libo: pitomou smrt, či pitomý život…“ A v básni „I cesta může být cíl“ autor konstatuje: „Tichý hlas z hlubin po nocích slýchám: / Život je cesta odnikud nikam…“ Žije v Praze se svým tureckým otcem a českou matkou


Šimon Leitgeb /1996/ publikoval ve Tvaru, Protimluvu, Psím víně, Hostu a budějovickém VeDneMěsíčníku. V roce 2014 získal čestné uznání v literární soutěži Ortenova Kutná Hora a následujícího roku se umístil jako druhý v Literární ceně Vladimíra Vokolka. Jeho verše byly zařazeny v antologii Nejlepší české básně 2016 (Host 2016) a v roce 2017 mu vyšla sbírka Mezi náma v nakl. Petr Štengl.
Šimon Leitgeb se narodil v Českých Budějovicích, vyrůstal v Novohradských horách. Nyní žije v Českých Budějovicích, kde také organizuje literární akce.


Více o akci Básníci na hrad! na webu akce
Legendární Krausberry zahrají v Táboře

Koncert legendární kapely Krausberry s frontmanem Martinem Krausem se po roce koná v Táboře. Na sále bývalé Jihočeské univerzity, v Centru Univerzita, vystoupí celá kapela. Start koncertu je ve 20 hodin. Vstupné v předprodeji je 300, na místě 350 korun. Předprodej běží v restauraci Cadillac Café & Restaurant v objektu Centrum Univerzita Tábor. (dap) 

Malá scéna láká na výstavy fotografií "čističky"

Budějovická kavárna na Malé scéně (DK Metropol) je místem, kde si můžete prohlédnout výstavu fotografického projektu Za hranici nevšedna, který má na svědomí trio fotografů Veronika Pilařová, Tomáš Bajer a Jindra Prokeš. Fotografie byly pořízeny převážně ve Staré čistírně odpadních vod v pražské Bubenči a divákovi přiblíží českou komunitu vyznavačů Steampunku. Výstava potrvá do 30. května a je přístupná vždy v časech otevírací doby kavárny. Více na www.bartfood.eu. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Krausberry

Hudba / koncert / rock, blues
Univerzita Tábor
22.03.2019 od 20:00 hod.

 

Benefiční koncert pro Jarikhandu, Z.S.

Hudba / koncert / punk - hc - metal - r&r
MC Fabrika
22.03.2019 od 20:00 hod.

 

Jeden svět České Budějovice 2019

Kino / film / dokument / Dokument, festival, lidská práva
Český rozhlas České Budějovice
22.03.2019 od 08:00 hod.

 

Hudební sklepy - Milostné vzpomínky na čp. 8

Hudba / koncert
Milevsko - Galerie M
22.03.2019 od 19:30 hod.