PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


6. noc v Blatském muzeu


Ostatní / setkání
Město: Soběslav

Datum: 23.06.2017 od 17:00 hod.

Místo: Blatenské muzeum

 
 

Dovoluji si Vás srdečně pozvat na 6. noc v Blatském muzeu konanou v pátek 23. 6., jejíž hlavní součástí bude slavnostní otevření nové expozice „Život na Blatech a Kozácku“ v rekonstruovaném Smrčkově domě na soběslavském náměstí za účasti Ing. Vlastislava Ourody, Ph.D., náměstka ministra kultury. Šestá noc v Blatském muzeu proběhne od 17 do 22 hodin.

Expozice věnovaná tradičnímu životu ve zdejší krajině a jedinečným blatským a kozáckým krojům bude představovat nejrozsáhlejší ucelenou etnografickou expozici v jižních Čechách. Národopisná expozice byla v objektu prezentována již od začátku 70. let 20. století, v posledním desetiletí proběhly její dílčí úpravy a nyní otevíráme zcela novou expozici, jejíž součástí jsou i dvě rozměrná diorámata – jedna místnost se proměnila ve světnici blatského statku, jinde se návštěvníci ocitnou na blatské návsi spolu s krojovanými postavami. Další sály jsou zaměřeny na lidová řemesla, architekturu a umění, jakož i na tradiční zemědělství a těžbu rašeliny. Expozice nabídne též videoprojekci představující zvykoslovný rok (dokument z vlastních zdrojů a pohádkové příběhy z tvorby České televize), jinak klade důraz na autentické exponáty vybrané z bohatých muzejních sbírek. Pro nejmenší návštěvníky vznikla speciální tematická herna, v níž si mohou pohrát anebo třeba poležet na peci.

Mimo to zahájíme dlouhodobou výstavu „Krajina Táborska ve výtvarném umění“, prezentující obrazy regionálních autorů od Františka Líbala, který vnesl téma Blat do českého malířství, přes Josefa Kiliana, Richarda Laudu, Otu Bubeníčka až po osobité táborské krajináře Karla Valtera a Bohuslava Lamače. V neposlední řadě bude během muzejní noci otevřena také sezónní výstava fotografií Petra Mareše „Táborsko“. Výstava doprovázející vydání stejnojmenné knihy ukáže náš region pohledem mladého fotografa, jehož snímky navíc zdobí i novou etnografickou expozici.
Chybět samozřejmě nebude ani živá lidová kultura – vystoupí Soběslavská chasa mladá a dětský folklórní soubor Dubínek z Plané nad Lužnicí, který doprovodí soběslavský dudácký soubor Jitra.