PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


České korunovační klenoty na dosah


Výstava / putovní výstava replik českých korunovačních klenotů
Město: Koloděje nad Lužnicí

Datum: 02.06.2017 - 30.07.2017

Místo: Zámek Mitrowicz

Cena: děti 6 - 15 let 90 Kč, dospělí

 
 

Kromě stálé expozice bude od 2. 6. do 30. 7. 2017 na zámku Mitrowicz umístěna výstava „České korunovační klenoty na dosah“. České korunovační klenoty sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů. Současnou soupravu tvoří Svatováclavská koruna, královské žezlo, jablko a korunovační plášť s hermelínovými doplňky.

Od roku 1962 jsou tyto klenoty národní kulturní památkou a nejcennějším českým pokladem. Svatováclavská koruna je čtvrtou nejstarší královskou korunou na světě - nechal jí zhotovit sám Karel IV. ještě v době, kdy měl pouze titul moravského knížete. Následný osud korunovačních klenotů je natolik zajímavý, spletitý a mýty opředený, že je téměř povinností je alespoň jednou za život spatřit a nechat se fascinovat uměním tehdejších zlatnických mistrů.

Originály klenotů jsou však ke spatření jen jednou zhruba za pět let, a to na Pražském hradě. V roce 2013 tak vznikla myšlenka na výrobu věrných replik, které by se staly součástí putovní výstavy, s cílem umožnit prohlídku co největšímu počtu obdivovatelů symbolů české státnosti po celé České republice. Autorem věrné repliky Svatováclavské koruny je jeden z nejlepších českých zlatníků a výtvarníků Jiří Urban z Turnova, který již realizoval šperky pro papeže Jana Pavla II. či pro britskou královnu Alžbětu II.

Prohlídky zámku včetně expozice korunovačních klenotů mají zábavně - vzdělávací charakter a jsou vhodné i pro rodiny s dětmi.


Více o akci České korunovační klenoty na dosah na webu akce


e-mail na pořadatele: bedrich@mitrowicz.cz