PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jeden svět Tábor 2017


Festival / filmový
Město: Tábor

Datum: 31.03.2017 od 17:30 hod.

Místo: ZŠ Bernarda Bolzana, klub a kavárna MP7

 
 

13. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět Tábor se koná od 30.3. do 2.4. na Základní škola Bernarda Bolzana ops a klubu MP7.

Festival nabídne 12 filmů a nespočet doprovodných aktivit, těšte se na výstavy, koncerty, literární čtení nebo na oblíbený happening, který se letos ponese v duchu festivalu.  

PROGRAM 2017

ČTVRTEK 30.3.


19:00/ ZŠ BERNARDA BOLZANA/Exekuce / Don’t Take My Life / Andrea Culková / Česká republika / 2016 / 64 min.
Přestěhovala se, nezměnila si adresu, soudní jednání probíhá bez jejího vědomí. Náhle jí zablokují účty a žluté nálepky koukají ze všeho, co má u ní doma alespoň nějakou hodnotu. Takovou zkušenost si prožila dokumentaristka Andrea Culková, a tak noční exekutorská přepadovka inspirovala její další projekt.

21:30/ MP7/Zemřít pro design / Death By Design / Sue Williams / USA / 2015 / 59 min.
Výroba notebooků, mobilů a elektroniky vůbec je toxická. Zaměstnanci kvůli agresivním chemikáliím umírají na nové druhy rakoviny, mají postižené děti. Výrobci to vědí. Maří soudní procesy a tutlají informace už 30 let. Jedovaté látky nelze zlikvidovat. Na druhou stranu, ve světě se najdou i kutilové razící šetrné cesty, jak s elektronikou zacházet, aby pro nás neměla fatální následky.

PÁTEK

18:00/ ZŠ BERNARDA BOLZANA/ Zkrocení zlých otců / Call Me Dad / Sophie Wiesner / Austrálie / 2015 / 80 min.
Večer na běžném poklidném předměstí. Co se děje za zdmi domů, v kolika domácnostech se zrovna odehrává nějaký konflikt? Úvodní montáž složená ze záznamů telefonátů žen na linku bezpečí, nahrávek slovního napadání a sebezpytujících výpovědí mužů po výbuchu agrese, to vše navozuje atmosféru skrytého světa domácího násilí.

19:30/Íránský rave / Raving Iran / Susanne Regina Meures / Švýcarsko/ 2016 / 84 min.
V zemi panuje tvrdá kázeň, cenzura, ulice křižují hlídky mravnostní policie. Odpovědí mladých je ilegální hudba a undergroundové večírky, které mají setřást všudypřítomný tlak. Araš a Anúš dělají rave music v zemi, kde je to úředně považováno za dílo Satana. Párty se pořádají v bunkrech nebo na poušti, provází je strach z razií, bití a vězení.

SOBOTA

13:30/ MP7/ Výchova k válce / Teaching War / Adéla Komrzý / Česká republika / 2016 / 67 min.
Fanatický Islámský stát, terorismus, agresivní politika Ruska… Zostřující se geopolitická situace přinesla i do České republiky nové obavy o bezpečnost. Do hry se tak po dlouhé době relativního klidu a míru vrátily otázky, zda bychom se byli schopni agresi ubránit. Díky iniciativě POKOS Ministerstva obrany se na mnohé školy pomalu vrací branná výchova ve formě ukázek a přednášek profesionálních vojáků.

16:00/ MP7/ Epidemie svobody / Epidemic of Freedom / Tereza Reichová, Hynek Reich Štětka / Česká Republika / 2017 / 66 min.
Proč je v Česku očkování povinné, když ve většině zemí západní Evropy mají rodiče právo volby? Neočkují tu doktoři děti příliš brzy? A mají vůbec čeští rodiče o očkování dostatek informací? Dokumentaristka Tereza Reichová s manželem Hynkem Reichem Štětkou hledají odpovědi na tyto a mnohé další otázky. S narozením dcery Žofky přišly obavy o její zdraví. Mladí manželé se vyzbrojují kamerou a točí vše, co by mohlo ovlivnit jejich rozhodnutí, zda dceru očkovat, nebo ne.

18:00/ ZŠ BERNARDA BOLZANA/ Není úniku / Nowhere To Hide / Zaradasht Ahmed / Norsko, Švédsko / 2016 / 86 min.
Když se americká armáda v roce 2011 stáhla z Iráku, opouštěla zemi, která se po letech bojů a sektářského násilí nacházela v rozkladu. Ošetřovatel Núrí Šaríf žije ve městě Džalawla, ležícím v jedné z nejnebezpečnějších oblastí v centrálním Iráku. Od režiséra snímku dostává malou kameru. Na tuto kameru, a často i jen mobilem v následujících pěti letech natáčí příběhy lidí, kteří válku přežili.

20:00/ ZŠ BERNARDA BOLZANA/ Český Alláh / Czech Allah / Zuzana Piussi / Česká republika / 2017 / 91 min.
Migrační vlna sice do Česka přinesla jen několik desítek uprchlíků, zato podstatnou část populace uvrhla do stavu panického strachu z migrantů a islámu. Režisérka Zuzana Piussi dva roky sleduje reakce české společnosti. Výsledkem je časosběrný film, panoptikum lidských postav a postaviček, které spojuje jedno: téma uprchlíků a islámu je nenechalo lhostejnými. Každý mu čelí vybaven svou pravdou.

NEDĚLE


14:00/ MP7/ Jeden svět nejen pro děti/ Darované housle / Joe’s Violin / Kahane Cooperman / USA / 2016/ 24 min. Kimaru a kuřata / Chickens for Kimaru / Anne van Campenhout, Eriss Khajira / Nizozemí / 2016 / 15 min. Bětka a chytré hlavičky / Bětka and The Clever One's / Theodora Remundová / Česká republika / 2016/ 15 min.

16:00/ MP7/ Duši neprodám / I Won’t Sell My Soul / Eva Tomanová / Česká Republika / 2016 / 52 min.
Režisérka Eva Tomanová natáčela se třemi hrdinkami. Monika právě odevzdala biologickým rodičům třetí odnošené dítě. Studentka Nikola narazila na problematický pár a svádí právní bitvu, aby si mohla syna nechat. Zkušená náhradní matka Renata porodí miminko, u něhož se objeví podezření na závažnou genetickou vadu. Film se dotýká nejbolestivějších témat souvisejících s náhradním mateřstvím.

18:00/ MP7/ Zlatý úsvit – jak to vidím já / Golden Dawn – A Personal Affair / Angélique Kourounis / Řecko / 2016 / 90 min.
Vzestup řeckého politického uskupení Zlatý úsvit, které se netají svým neonacistickým směřováním, přiměl režisérku Angélique Kourounis překročit meze nezaujatého pozorovatele. Přiznává, že její rodinné zázemí i vlastní levicové politické přesvědčení ji staví vůči Zlatému úsvitu do příkré opozice. Kriticky dokumentuje jeho metody, které sahají od populistického rozdávání jídla nezaměstnaným Řekům až k brutálnímu šikanování cizinců, a dokonce vraždě.

20:00/ MP7/ Blanche nebude sedět v koutě / A Young Girl in her Nineties / Valeria Bruni Tedeschi, Yann Coridian / Francie / 2016 / 85 min.
Jako těla bez duše. Tak někdy mohou působit pacienti s Alzheimerovou nemocí. Blanche Moreau, krásná dvaadevadesátiletá dáma, není výjimkou. Vše se mění v momentě, kdy do geriatrického centra, v němž spolu s dalšími seniory tráví poslední fázi svého života, přichází choreograf a tanečník Thierry. Díky jeho taneční terapii těžce nemocné pacientky zcela ožívají.

DOPROVODNÝ PROGRAM JEDEN SVĚT TÁBOR

7.3.2017 - 3.4.2017/ městská knihovna Tábor/ výstava SIA (social impact award)/ Výstava představuje sedmnáct českých projektů, které v uplynulých čtyřech letech získaly ocenění za nápad, jak řešit společenský nebo ekologický problém podnikatelskou cestou.

15.3.2017/ 14:00/ náměstí TGM/ Happening Umění spolupráce/ happening k festivalu Jeden svět v Táboře

24.3.2017/ 20:00/ MP7/ koncert kapely The Beautifuls, Rockabilly / rock'n'roll, Sedlčany/ Kapela vznikla v létě 2014, z lásky k hudbě a záměru hrát žánr, který se v našem okolí tolik nehraje. Vstupné dobrovolné

28.3.2017/ 20:00/ MP7/ vernisáž/ vernisáž výstavy plakátů s lidskoprávní tématikou a tématikou festivalu Jeden svět studentů SUPŠ Bechyně

31.3.2017/ 21:00/ MP7/ DJ Mushroom a DJ Adie

1.4.2017/ 22:00/ MP7/ DJ Tao Maffa

1.4.2017/ 20:00/ CESTA (Ctiborův mlýn)/ koncerty kapely Timber rattle (USA) + SCREAMPILLOW (CZ)/ vstupné 100 Kč


Více o akci Jeden svět Tábor 2017 na webu akce
Smuténka: Ve věku nedožitých 60 let zemřel Coolio

 Ve věku 59 let zemřel americký rapper Coolio. Hudebník se prosadil zejména hitem Gangsta's Paradise, za nějž získal cenu Grammy a který zněl filmem Nebezpečné myšlenky. Podle Cooliova manažera Jareze Poseyho by mohlo jít o infarkt. Coolio byl 90. letech jednou z největších osobností hiphopové scény. Jako herec se objevil např. ve filmech Batman a Robin (1997), Jak dobýt Hollywood (1997), Skousni to! (2001), Dracula 3000 (2004) či v seriálech Sabrina – mladá čarodějnice, Chůva k pohledání, Joey, Čarodějky a Futurama, kde nadaboval postavu Kwanzaabota. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat