PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Josef Müller - Tapiserie


Výstava
Město: Jindřichův Hradec

Datum: 06.02.2017 - 25.06.2017 od 10:00 hod.

Místo: Dům gobelínů, kulturních tradic a řemesel, o. p. s., Jindřichův Hradec

Cena: 60/30/100 rodinné

 
 

 Od 25. června probíhá v Domě gobelínů výstava, která je pojata jako uctění osobnosti Josefa Müllera, dlouholetého uměleckého vedoucího gobelínových dílen v Jindřichově Hradci, zakladatele místního Klubu přátel výtvarného umění či Galerie tapiserie.
Josef Müller se narodil se v Olešnici na Moravě a zpočátku se zabýval navrhováním textilií. V roce 1951 byl přijat na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, do speciálního ateliéru textilního výtvarnictví profesora Antonína Kybala, který v něm rozpoznal talentovaného umělce. V roce 1958 se stal právě na jeho doporučení uměleckým vedoucím gobelínových dílen v Jindřichově Hradci.

Do dílen přinesl mnoho nových nápadů, v průběhu let se díky němu hradecké dílny dostaly ke špičce ve svém oboru, vznikala zde monumentální díla podle návrhů našich i zahraničních umělců, od 70. let navrhoval kolekce bytových tapiserií a ve spolupráci s odborníky památkové péče začal v dílnách s restaurováním historických tapiserií. Josef Müller byl příznivcem tzv. autorských tapiserií, jež vytvářel ve spolupráci se svou ženou Milevou. Výstava, která potrvá do 25. června 2017, ukazuje Müllerovy návrhy i realizace menších tapiserií, soubor bytových tapiserií a velkoformátové dílo.