PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Milli Janatková: Mým kořenům - Kam dosáhnu svou písní, nebe


Hudba / koncert
Město: Volyně

Datum: 12.06.2016 od 15:00 hod.

Místo: Galerie Na shledanou, Hřbitov Malsička

 
 

Milli Janatková – vystoupí sólo v neděli 12. 6. 2016 od 15:00 v Galerii Na shledanou ve Volyni (hřbitov Malsička, Volyně) s projektem „Mým kořenům“

„Mým kořenům“ je hudebně – vizuální projekt Milli Janatkové oživující poutavý příběh a tvůrčí dílo její pratety Věry Polenové Kistler (1929 – 2006). Cestou ke kořenům, respektu k sobě a tím i okolnímu světu lze zlepšit nejen kvalitu vlastního života, ale inspirovat i okolí, potažmo společnost. Projekt je podpořen Státním fondem kultury ČR a sdružením Unijazz, mediálním partnerem je Český rozhlas České Budějovice, Radio Proglas aj.

Výstupem projektu je ucelený soubor písní a maleb, hudební album a veřejné akce. Hudební album bude souborem skladeb na pomezí jazzu a klasické hudby inspirovaných hudbou Věry P. Kistler. Milli na něm spolupracuje s pianistou Markem Novotným. Album bude intimní výpovědí cesty ke kořenům a obecně vyjádří úctu k životu a zdraví.

Věra Polenová, která žila během druhé světové války ve Volyni, se při osvobození města v roce 1945 zamilovala do amerického vojáka a poté se provdala do USA. Tam nečekaně žila v domě pohřebního ústavu – váženého „family business“ svého muže. Věra se statečně potýkala s Parkinsonovou nemocí a jinými potížemi. Přes všechny výzvy života v USA vystudovala hudební vědu a skladbu (doktorskou práci věnovala Bohuslavu Martinů) a byla úspěšnou skladatelkou, prozaičkou i pedagožkou milující výtvarné umění, stejně jako morálním vzorem.
Věřin příběh oživuje její praneteř, hudebnice a výtvarnice Milli Janatková. Vzniká tak projekt, který vyjadřuje hlubokou úctu k životu a zdraví a vyrovnání se smrtí a minulostí. Cílem je také šíření povědomí o válečných osudech lidí na pozadí fascinujícího osobního příběhu.

V roce 2016 se budou konat tři veřejné akce ve Volyni, v šumavském kraji předků, zaměřené na téma přijímání smrti a loučení s minulostí a traumaty, které se mohou přenášet z generace na generaci, a ještě dnes mohou nést ozvěny druhé světové války.
• Hudební část, realizovaná 12. června 2016 od 15.00, bude sólovým a capella vystoupením Milli Janatkové, která zazpívá skladby Věry Polenové Kistler. Vystoupení, spojené s vyjádřením úcty ke společným předkům Věry a Milli, proběhne v Galerii Na shledanou na hřbitově Malsička ve Volyni, kde se také nachází rodinný hrob. Součástí vystoupení bude povídání o příběhu Věry a možnost společně si zazpívat lidové písně.

• Vizuální happening bude realizován 10. září 2016 od 15.00. Součástí bude soubor maleb. Ty Milli vytvoří z cestovních deníků – skic – při průzkumu vesnic předků. Zaměří se na obrysové linie krajiny. Obdobně vyjde z grafického zápisu hlasové linky v hudebních partiturách skladeb Věry P. Kistler. Tímto způsobem vznikne soubor děl, která budou souviset s písněmi v rámci hudebního alba, se symbolikou navázání na rodovou linii v tom nejlepším smyslu.

• Třetí akce bude dokumentární částí projektu. Výstava s dobovými fotografiemi, korespondencí, články z českého i amerického tisku, ukázkami z knih, hudbou i výtvarnou interpretací příběhu Věry P. Kistler se bude konat na podzim 2016 v Městském muzeu ve Volyni, s vernisáží 17. září 2016 od 17.00.

Milli na projektu pracuje v přípravné fázi od léta 2015. Po veřejných akcích vytvoří textový i obrazový příspěvek do novin Galerie Na shledanou, které vyjdou v prosinci 2016. Projekt bude zakončen vydáním alba a cyklem koncertů v roce 2017.

e-mail na pořadatele: milli.j.production@gmail.com
Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Xavier Baumaxa

Hudba / koncert / prostě ON
Zámecká zahrada, vstup z Poplužní ulice
23.07.2021 od 21:00 hod.

 

Hra na hledanou - Teátr Pavla Šmída

Divadlo / pro děti
Park za Kulturním domem Veselí nad Lužnicí
23.07.2021 od 17:00 hod.

 

Da Vinci

Ostatní / výlet / divadelní zájezd
Otáčivé hlediště Český Krumlov
23.07.2021 od 19:00 hod.

 

VOKULE - Vožické kulturní léto

Divadlo / Divadelní festival
Zámecká zahrada
23.07.2021 od 15:00 hod.