PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Výstava květin Čimelice 2015


Výstava / Výstava květin
Město: Čimelice

Datum: 20.08.2015 od 09:00 hod.

Místo: Čimelice

 
 

V Zámecké zahradě v Čimelicích se připravuje další květinová podívaná!

Čimelice na sklonku léta opět rozkvetou stovkami květů. Ve dnech 20. až 23. srpna se koná již 31. ročník prodejní Výstavy květin, zahradních doplňků, drobného zvířectva a ochrany přírody Čimelice 2015. Minulou akci navštívilo téměř 24 000 návštěvníků.

Při ohlédnutí za minulým úspěšným ročníkem, musím připomenout velmi krásnou spolupráci s výtvarníkem Zdeňkem Hajným, z níž vznikla tolik obdivovaná expozice Květiny ve vesmíru Zdeňka Hajného. Sám pan Hajný byl velmi nadšen spojením svých imaginativních obrazů a květin. Přiznal, že ještě nikdo na žádné výstavě jeho obrazů, květiny k dekoraci nepoužil. Obrazy tak v Čimelicích dostaly zcela unikátní rámec. Byla to bohužel jedna s posledních výstav Zdeňka Hajného, který půl roku nato v únoru všechny obdivovatele svých snových obrazů navždy opustil.

Květinovou část najdete opět v areálu Zámecké zahrady v Čimelicích. Připravuje ji pro Vás kolektiv zahradnictví v Čimelicích spolu s necelou stovkou zahradníků, drobných pěstitelů, výrobců keramiky, či jiných zahradnických doplňků. Již od jarních měsíců se na tuto akci termínují balkonové květiny, letničky či gladioly.

Sortiment pěstujeme ze semínek či řízků již od časného jara. Vypěstované rostliny pak v červnu sesazujeme, a vytváříme jejich následným častým zaštipováním, velké dekorativní rostliny. Milovníci květin tak mohou vidět rostliny, které znají většinou jen jako malé sazeničky z tzv. desetipaků, v jejich velkolepé a skutečné kráse.

Na obdivovatele rostlinné říše čekají opět aranžované živé květy, gladioly, jiřiny, lilie, hrnkové a balkonové rostliny. K bohaté přehlídce kaktusů, orchidejí a sukulentů se připojí letos i masožravé rostliny. Také trvalky a letničky se zde představí v bohatém sortimentu. Ve vstupní hale tentokráte přivítají návštěvníky zahradnická zátiší na fotografiích zahradníka Pavla Chlouby.

Připravujeme také zajímavou expozici Cesta do fantazie, která vzniká ve spolupráci s výtvarnicemi Evou a Janou Ďurčovými. Originalita obrazů a plastik bude umocněna květinovými dekoracemi. S pestrou paletou květů se setkáte za dveřmi i v zákoutí starých branek staroanglických zahrad. Tato expozice bude bohatou přehlídkou barev balkonových květin, trvalek, letniček, zeleniny, léčivek či koření. Na návštěvníky čeká také květinové překvapení v expozici nazvané „Tajemství staré stodoly“. Můžete se těšit opět na zajímavé moderní květinové variace Martiny Krátké z Dobříše, která již tradičně tuto akci spoluvytváří.

Na výstavu termínujeme a připravujeme přehlídku sortimentu odrůd rajčat firmy Moravoseed a sortiment paprik, afikánů, měsíčků a bazalek firmy Semo. Celý areál bude samozřejmě opět osázený množstvím zajímavých letniček. Chybět nebude ani keramika SPŠK z Bechyně.

Samozřejmostí bude i pestrý stánkový prodej. Zejména ve dřevinách a trvalkách bude široký výběr. Rostlinný materiál bude doplněn množstvím nejrůznější keramiky, proutěných výrobků, sušiny, osiv, cibulovin a zahrádkářských potřeb.

Organizátoři věří, že návštěvníky potěší pestrá paleta barev krásných květů a pohled na ně jim přinese radost, příjemný zážitek a pohladí je po duši. Neboť: „Květiny vždy lidem pomáhají, dělají je šťastnějšími a vstřícnějšími, jsou slunečním světlem, jídlem a potravou pro duši.“ Luther Burbank

Snažit se o to budou šikovné ruce zahradníků i aranžérů, kteří pro vytvoření květinových expozic použijí až několik tisíc nejrozmanitějších květů.

V zámeckém parku pak můžete posedět pod korunami letitých stromů či v nedalekém zámku navštívit výstavu Ochrany přírody a myslivosti. Součástí výstavy bude i výstava fotografií Jana Zemana, výstava lidových krojů a projekce filmů. Odpoledne zde bude doprovodný program se soutěžemi pro děti. V areálu školy pořádají letos tradičně místní chovatelé výstavu drobného zvířectva. Vedle u sportovní haly bude i letos pestrý stánkový prodej, občerstvení a posezení s hudbou.

Celou akci organizačně zajišťuje Obecní úřad Čimelice spolu se Zámeckou zahradou a ČSCH v Čimelicích.

Srdečně zveme na květiny do Čimelic !


Více o akci Výstava květin Čimelice 2015 na webu akce
SMUTÉNKA: Zemřela světová hvězda jazzu George Mraz, písecký rodák

 Ve čtvrtek 16. září zemřela krátce po svých 77. narozeninách legenda, světový kontrabasista a písecký rodák Jiří George Mraz, který stál po boku zpěvačky Elly Fitzgerald, Stana Getze i Oscara Petersona. Po čtyřech měsících tak odešel za svým spoluhráčem, kamarádem - bubeníkem Ivanem Smažíkem. Na svém kontě má stovky nahraných alb a řadu turné s dalšími osobnostmi jako Stan Getz, Chet Baker, Oscar Peterson, Bill Evans, Dizzy Gillespie, Charlie Mingus, John Abercombie, Joe Lovano, Stephane Grappelli, Kenny Burrell, McCoy Tyner, John Scofield, Richie Beirach, Herbie Hancock, Michel Petrucciani, nebo Joe Henderson. V roce 2016 prodělal George Mráz náročnou operaci, kdy mu byla odstraněna z pancreasu cysta a zákrok se neobešel bez komplikací - infarkt a infekce. Podrobnosti připravujeme. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Docela malý festival o autismu - jiný úhel pohledu

Festival / divadlo, debata, básně, příběhy
Střelnice - Spolkový dům, Žižkova 249, Tábor
19.09.2021 od 16:00 hod.

 

Michal k snídani

Pro děti
Dům kultury Milevsko
19.09.2021 od 17:00 hod.