PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Zůstane festival Mighty Sounds v Táboře? Odpůrci nepřišli, město přislíbilo podporu

Zůstane festival Mighty Sounds v Táboře? Odpůrci nepřišli, město přislíbilo podporu

Neděle, 28.09.2014 / článek

 

Žádní odpůrci a stěžovatelé se na besedu, zda má festival Mighty Sounds zůstat na letišti u Čápova dvora, nedostavili. Pořadatelé festivalu měli ve čtvrtek 25. září na sále Střelnice své příznivce, a tak se debata věnovala spíše podpoře festivalu ze strany vedení města. To do teď zůstávalo spíše v neutrální rovině.

Festival Mighty Sounds dostává každý rok vysoké pokuty za hluk od Krajské hygienické stanice. Za změnu současné podoby zákona, který takové pokuty umožňuje ukládat i při nesplnitelných limitech hluku, sepsali pořadatelé petici a uspořádali ve Střelnici besedu s veřejností.

Stěžovatelé však nedorazili, zástupci hygienické stanice podle pořadatel vzkázali, že se zúčastnit odmítají. Proti zhruba 40 příznivcům Mighty Sounds tak usedl František Švadlena a Markéta Štechová za festival, starosta Jiří Fišer a místostarostka Lenka Horejsková za táborskou radnici a Josef Németh za podnikatele. Ten připomněl zejména ekonomický přínos provozovatelům restauračních a ubytovacích zařízení, za něž festival v Táboře utrácí zhruba půl milionu korun.

„Máme mnoho kamarádu z Finska, kteří o festivalu, nezávisle na nás, vědí a jezdí na něj. V době Mighty Sounds zaznamenáváme zvýšenou návštěvnost v našem Muzeu loukářského umění,“ vystoupil z publika provozovatel muzea Onni Lillqvist. Další lidé se ptali, zda radnice může nějak festival podpořit. Právě toto téma se na večeru stalo stěžejním.

Letos bylo stížností znatelně méně, hygienická stanice prý zaznamenala pouze jednu. Zřejmě je to tím, že pořadatelé upravili program a v neděli produkce skončila dříve. To je pozitivní. Město vždy vystupovalo v této věci neutrálně, nyní bychom nabídli, aby se dotyční zástupci festivalu, vedení města a orgány státní správy včetně hygieny sešli a domluvili se na podmínkách pokračování festivalu,“ komentoval Jiří Fišer. Problémem však může být, že pár týdnů před volbami nemá svou pozici starosty jasnou.

„I tak se domníváme se, že festival Mighty Sounds v Táboře podporu má, je tedy třeba hledat cesty, jak stávající situaci s pokutami za hluk řešit. Pokusíme se tedy sejít, najít společnou cestu a zkusíme opět získat oficiální podporu vedení. Z diskuse mimo jiné vyplynulo, že bychom mohli získat větší podporu místních podnikatelů, tak uvidíme,“ podotkla mluvčí Mighty Sounds Markéta Štechová. Dodala, že jedenáctý ročník festivalu Mighty Sounds se za těchto podmínek v Táboře konat bude. Přesný termín bude ještě upřesněn.

Vzhledem k opětovnému měření hluku, visí nad festivalovým areálem pravděpodobnost pokuty, letos možná znovu dvojnásobné. Částka by se tak mohla dotýkat osmi set tisíců korun, rozhodnutí Krajské hygienické stanice přijde pořadatelům v lednu.

„V každém případě stále potřebujeme hlasitou podporu všech, za dosavadní projevy podpory děkujeme. Připomínáme ještě možnost podepsat petici za změnu zákona o limitech hluku, petice už poběží jen pár dnů,“ upozornila mluvčí festivalu.

V Táboře je možné ji podepsat v AG sport Baru, Hotelu Palcát, Hotelu Relax, Pensionu na Mýtĕ, restauraci U Soudku, diskotéce Apollo či ve vybraných vozech taxislužby. V Budějovicích je pak dostupná v hudebním klubu Fabrika. Dostupná je také online zde.


Autor: David Peltán


Téma: Mighty sounds





Smutný pátek. Zemřel textař Pavel Šrut i Avicii

V pátek 20. dubna přešly na druhý břeh dve rozličné osobnosti. V pouhých 28 letech opustil hudební scénu švédský Dj Avicii, jehož skladby jako Levels, The Nights, Wake Me Up nebo Hey Brother zná z doslechu asi každý. Zubatá si v pátek večer vzala také básníka, autora knížek pro děti, textaře a překladatele Pavla Šruta. Literátovi, který byl nositelem Ceny Jaroslava Seiferta, Státní ceny za literaturu i Magnesia Litera, bylo 78 let. Kromě známých Lichožroutů psal i pro časopisy Čtyřlístek i Mateřídoušku, mnozí také znají jeho textařskou tvorbu. Psal pro Petra Skoumala, Luboše Pospíšila, Michala Prokopa či Vladimíra Mišíka. (dap)

Související články

 

 




Kultura dnes


Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotronikou

Ostatní / Přednáška, beseda
Gymnázium Třeboň, Na Sadech, Na sadech 308
22.04.2018 od 13:00 hod.

 

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotronikou

Kino / film / Přednáška, beseda
Gymnázium Vítězslava Nováka Jindřichův Hradec, Husova 333
22.04.2018 od 09:30 hod.

 

Workshop - Hooping

Sport
Dům kultury Milevsko
22.04.2018 od 17:30 hod.

 

(pod)vodnická pohádka

Pro děti / pohádková klauniáda pro děti a jejich rodiče
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
22.04.2018 od 15:00 hod.