PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Week in self na náměstí aneb Mjölk architekti zavítali na měsíc do Budějovic

Week in self na náměstí aneb Mjölk architekti zavítali na měsíc do Budějovic

Čtvrtek, 06.09.2012 / fotoreport + článek

 

Ve středu 5. září se v Domě umění konala tradiční vernisáž netradičního projektu mladého architektonického studia Mjölk Architekti. Vernisáž sama o sobě začala v 18 hodin, od 19 následovala audio-vizuální performance na náměstí a vše završilo vystoupení dvou umělců přímo v Domě umění od půl deváté… A co že to Week in self je?

Jedná se o velmi zajímavý projekt, který si skupina mladých architektů připravila speciálně pro České Budějovice. Během úterní noci a středečního dne vyrostl na náměstí Přemysla Otakara II. zvláštní modul na čtyřech nohou. A přesně v této budce se budou po týdnu střídat vybraní lidé a budou zde bydlet.

První z nich bude letošní finalista ceny Jindřicha Chalupeckého Richard Loskot, následovat jej má kunsthistorik Milan Kreuzzieger a třetím, z dosud známých, je kurátor z Českých Budějovic Michal Škoda. Herečka Karolína Baranová se bohužel z rodinných důvodů nebude moct dostavit. Na prostoru (pouhých) 6,25 m2 budou mít všechny nezbytnosti k pohodlnému bytí. A na celý týden budou dva metry nad zemí jihočeské metropole doslova pány vlastního času a prostoru.

Jak říkají sami tvůrci projektu „Projekt není experiment, výsledkem nemá být vědecký poznatek. Dům má lidem nabídnout novou zkušenost z obývání minimálního prostoru a nový zážitek uvnitř města.“

Vernisáž měla hned dvě ozvláštnění. A to, když se od 19 hodin začali na náměstí pohybovat tři urbanizovaní myslivci v podání Lukáše Urbance, Davida Kubce a Jakuba Doubravy. Každý z nich měl jednu papírovou krabici a diváci vůbec netušili, co přijde. Po několika minutách zvláštních kreací doplněnou o zajímavý audiodoprovod došlo k odtajnění pokladu v krabicích. A tím nebylo nic jiného než množství balonků, které se rázem vznesly k nebi.

Pro mnohé byla ovšem třešničkou na dortu spolupráce s Ostinato festivalem, který přichystal vystoupení finské kapely Jarse a rakouského experimentátora Hanna Shnegga se svým projektem NachtBote. Nutno podotknout, že byť s nepatrným zpožděním začali hrát kluci z Finska, nedalo se jejich vystoupení takřka nic vytknout. A patrně nejen mě naprosto ohromili! Po krátké pauze spustil velmi zmutované tóny svého piána Hanna Shnegg. Jeho set byl plný energie, avšak lehce jiné než předchozí kapely. V některých částech svého jednolitého programu se zdálo, že se maličko opakovaly tóny i rytmy. Ale i tak to byl skvělý hudební zážitek.

Lepší zakončení první zářijové středy než s Jarse a NachtBote jsem si mohl těžko přát. A ti, kteří nestihli vystoupení ani jedněch umělců, mohou jen tiše závidět. Pokud vás však zajímá moderní architektura, nenechte si ujít přednášku v Domě umění, která se uskuteční v pondělí 24. září. O 15 dní dříve – tj. v neděli 9. září – se na českobudějovickém náměstí koná akce s názvem Kosmagora. Zde se mohou zapojit všichni, které zajímá poezie. Nezbývá než dorazit na pátou k modulu architektů se svou oblíbenou poeziía, a až se na vás dostane řada, podělit se o ní s publikem.


Fotografie


Autor: Jakub Axman, Lucie Sikorová

Tanec v zrní v písecké Sladovně

V pátek 31. března se v písecké Sladovně koná prezentace unikátního projektu Tanec v zrní, který se v prostorách galerie konal na podzim 2022. Tanec v zrní tvořilo pět třídenních uměleckých rezidencí, v rámci kterých hledaly skupiny tanečníků, choreografů, dramaturgů a filmařů společnou řeč v šestnácti tunách zrní. Projekt dramaturgicky vedl scénograf Tomáš Žižka a ředitel Sladovny Adam Langer. "Každý workshop se konal za přítomnosti jiného filmaře nebo celého týmu filmařů. V návaznosti na rezidence vznikly krátké taneční filmy, jejichž oficiální premiéra proběhne v rámci tohoto setkání. Moc nás baví propojovat nejen děti a dospělé, ale i různá odvětví: tanec, divadlo, hudbu, výstavu, film a hrát si s odlišnými uměleckými prostředky, hledat společnou řeč," vysvětluje Adam Langer. Více info v události ZDE. (dap)
 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


PRECEDENS

Hudba / koncert / Rock
mcJORDÁN, Budějovická 14, Tábor
24.03.2023 od 20:00 hod.

 

Fotografie - Miroslava Trusková "MR.TURNER"

Výstava / Výstava fotografií
Biograf Kotva
24.03.2023 - 11.05.2023 od 18:30 hod.
vícedenní akce

 

Poznáváme a chráníme přírodu

Výstava / vernisáž
Spektrum Sezimovo Ústí
24.03.2023 od 17:00 hod.

 

Svišti v orchestřišti

Hudba / koncert / filmová hudba - rock - swing
Městská knihovna Tábor, Jiráskova 1775, 390 01 Tábor
24.03.2023 od 16:30 hod.