PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Week in self na náměstí aneb Mjölk architekti zavítali na měsíc do Budějovic

Week in self na náměstí aneb Mjölk architekti zavítali na měsíc do Budějovic

Čtvrtek, 06.09.2012 / fotoreport + článek

 

Ve středu 5. září se v Domě umění konala tradiční vernisáž netradičního projektu mladého architektonického studia Mjölk Architekti. Vernisáž sama o sobě začala v 18 hodin, od 19 následovala audio-vizuální performance na náměstí a vše završilo vystoupení dvou umělců přímo v Domě umění od půl deváté… A co že to Week in self je?

Jedná se o velmi zajímavý projekt, který si skupina mladých architektů připravila speciálně pro České Budějovice. Během úterní noci a středečního dne vyrostl na náměstí Přemysla Otakara II. zvláštní modul na čtyřech nohou. A přesně v této budce se budou po týdnu střídat vybraní lidé a budou zde bydlet.

První z nich bude letošní finalista ceny Jindřicha Chalupeckého Richard Loskot, následovat jej má kunsthistorik Milan Kreuzzieger a třetím, z dosud známých, je kurátor z Českých Budějovic Michal Škoda. Herečka Karolína Baranová se bohužel z rodinných důvodů nebude moct dostavit. Na prostoru (pouhých) 6,25 m2 budou mít všechny nezbytnosti k pohodlnému bytí. A na celý týden budou dva metry nad zemí jihočeské metropole doslova pány vlastního času a prostoru.

Jak říkají sami tvůrci projektu „Projekt není experiment, výsledkem nemá být vědecký poznatek. Dům má lidem nabídnout novou zkušenost z obývání minimálního prostoru a nový zážitek uvnitř města.“

Vernisáž měla hned dvě ozvláštnění. A to, když se od 19 hodin začali na náměstí pohybovat tři urbanizovaní myslivci v podání Lukáše Urbance, Davida Kubce a Jakuba Doubravy. Každý z nich měl jednu papírovou krabici a diváci vůbec netušili, co přijde. Po několika minutách zvláštních kreací doplněnou o zajímavý audiodoprovod došlo k odtajnění pokladu v krabicích. A tím nebylo nic jiného než množství balonků, které se rázem vznesly k nebi.

Pro mnohé byla ovšem třešničkou na dortu spolupráce s Ostinato festivalem, který přichystal vystoupení finské kapely Jarse a rakouského experimentátora Hanna Shnegga se svým projektem NachtBote. Nutno podotknout, že byť s nepatrným zpožděním začali hrát kluci z Finska, nedalo se jejich vystoupení takřka nic vytknout. A patrně nejen mě naprosto ohromili! Po krátké pauze spustil velmi zmutované tóny svého piána Hanna Shnegg. Jeho set byl plný energie, avšak lehce jiné než předchozí kapely. V některých částech svého jednolitého programu se zdálo, že se maličko opakovaly tóny i rytmy. Ale i tak to byl skvělý hudební zážitek.

Lepší zakončení první zářijové středy než s Jarse a NachtBote jsem si mohl těžko přát. A ti, kteří nestihli vystoupení ani jedněch umělců, mohou jen tiše závidět. Pokud vás však zajímá moderní architektura, nenechte si ujít přednášku v Domě umění, která se uskuteční v pondělí 24. září. O 15 dní dříve – tj. v neděli 9. září – se na českobudějovickém náměstí koná akce s názvem Kosmagora. Zde se mohou zapojit všichni, které zajímá poezie. Nezbývá než dorazit na pátou k modulu architektů se svou oblíbenou poeziía, a až se na vás dostane řada, podělit se o ní s publikem.


Fotografie


Autor: Jakub Axman, Lucie Sikorová

Zemřela Aretha Franklin, královna soulu

 Ve věku 76 let zemřela po boji s rakovinou břišní slinivky královna soulu, zpěvačka Aretha Franklin. Americká legenda zemřela doma obklopena nejbližšími. Loučili se s ní v posledních dnech Bill Clinton a osobně Stevie Wonder. Její kariéru zdobí 18 cen Grammy, včetně té za celoživotní dílo, byla uvedena do Rock&rollová síně slávy a byla zařazena mezi nejlepší zpěváky všech dob ap. Nesmrtelné jsou hity jako Respect, I say a little prayer, You make me feel... a mnoho dalších.(dap)

Ten Volt Shock, syrový post punk v Táboře

V neděli 19. srpna od 20 hodin se v táborské pivnici U Lva koná koncert německé party Ten Volt Shock (X-Mist Records, Gunner Records). Kapela je na německé nezávislé hudební scéně aktivní už od roku 2000. Za tu dobu objelo post punkové trio nejen Evropu, ale i USA, Australii a Japonsko, kde hrálo po boku kapel jako například Obits, Chinese Stars, Melt Banana, A-Frames nebo Vaz. Dva členy Ten Volt Shock mohli letos v Táboře vidět návštěvníci FreeDimFestu s jejich tanečnějším a rockovejšim projektem Yass. Společně s baskytarou zní víc punkově a syrověji. Vstupné na koncert je dobrovolné. (pk)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Dobývání Tábora Švédy

Pro děti
Housův mlýn, Pod Holečkovými sady 383, 390 01 TÁBOR
18.08.2018

 

Veselská ozvěna 2018 - Siempre Nuevo a Barbora Polášková

Hudba / koncert
Kostel sv. Štěpána Horní Bukovsko
18.08.2018 od 19:00 hod.

 

Justin Lavash (UK)

Hudba / koncert / folk - rock - soul - blues - jazz
Veselské pískovny
18.08.2018 od 20:00 hod.

 

Houpačka 2O18

Festival / charitativní-multižánrový festival
fotbalové hřiště
18.08.2018 - 19.08.2018 od 13:00 hod.
vícedenní akce