PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Wabi Daněk a Radůza pouští uzdu Ďáblovu stádu. Vzniká tak nová deska

Wabi Daněk a Radůza pouští uzdu Ďáblovu stádu. Vzniká tak nová deska

Sobota, 11.08.2012 / zpráva

 

Ďáblovo stádo a Wabi Daněk právě natáčí nové album. Skupina umělců ale ve srubu v Orlických horách přivádí na svět nejen hudební novinku, ale také nový příběh. Do světa vykročí v září.

S novou deskou vzniká nový styl, v němž hraje prim vztah k přírodě a silné příběhy v nečekaném podání. Kombinuje v sobě totiž hudbu, oscilující mezi country až indie rockem, a syrový design v černobílých tónech. O vše se starají vynikající čeští hudebníci, výtvarníci, producenti či filmaři...

“Album a vše kolem něj vznikalo ve srubu, v horách. Bouře zde jsou skutečně magické a mohutné, mnohdy nešel proud a byla naprostá tma několik hodin. Venku se odehrávalo něco nadpozemsky silného. Vysvobozením tak několikrát byl svit z úplňku. S atmosférou, kterou bych přiblížil třeba k Berlínu sedmdesátých let, pak přišla výtvarnice Agáta Mayerová. Vizualizace v tomto stylu jsou jakýmsi částečným únikem od klasických trampských designů,” poodhaluje základní pilíř Ďáblova stáda hudebník a producent David Landštof .

Ďáblovo stádo - výtvarnící i hudebníci

Kromě něj se skupina opírá o předního českého písničkáře Wabi Daňka, hudebnici Radůzu, koproducenty Josefa Štepánka (Radůza, M. Horáček, Xindl X) a Michala Pekárka (M. Horáček, L. Bílá., D. Koller), fotografa Jiřího Turka, dokumentaristu Jana Foukala, výtvarnici Agátu Mayerovou či grafika Maťo Mišíka. Z nového projektu tak vzejde nejen nové album odlišné od trampských Wabiho nahrávek, ale také komplexní soubor vizuálních prací. “Poprvé se podařilo stmelit partu lidí, kteří se sice pohybují v různých uměleckých vodách, přesto jsou naladění na stejnou vlnu,” doplňuje Landštof.

Neustálé umírání na syfilis

Ďáblovo stádo při tom rozplétá tajemství původu kramářské písně. K variacím skladby Streets of Laredo se hrdě hlásí především Američané. Nejeden evergreen se bez ní, nebo při nejmenším jejího základu, neobejde. Jenže píseň o chtíči, vině, trestu a smrti, má podstatně hlubší kořeny.

“Ve skutečnosti jde o jeden jediný příběh, který začíná u jednoho irského námořníka, pokračuje na Divokém západě a končí ve vykřičených domech města New Orleans. Zdánlivě odlišné písně St. James Infirmary, Streets Of Laredo a The House Of The Rising Sun totiž kupodivu mají stejný základ,” říká novinář, spisovatel a hudebník Michal Bystrov, který se původem a osudy písní zabývá ve třech dílech knihy Příběhy písní. Bystrov dodal, že nejstarší verze písně The Unfortunate Rake byla zaslechnuta v roce 1848 v irském hrabství Cork. Zpěvák tvrdil, že se ji naučil roku 1790 v Dublinu.
Už tehdy začal nekončící příběh o umírání na pohlavní chorobu syfilis. Téma pak znělo z úst nejrůznějších zpěváků (např. Johny Cash, Bob Dylan, Luis Armstrong, Joan Baez i Karel Zich, Karel Gott či Petr Kalandra) pod různými názvy.

Kvůli kramářskému základu skladby Laredo se spekuluje o českém původu. “O něm nic nevím, ani tomu nevěřím. Myslím, že jsou to historky starého zbrojnoše, které nemají oporu v historických pramenech. Ale nic proti báchorkám, a koneckonců, třeba se mýlím!” upozorňuje Bystrov. Wabi Daněk a Ďáblovo stádo na příběh nyní volně navazují.
Foto: Jíří Turek


Info také zde:
http://dablovostado.cz/

Trailer:
http://www.youtube.com/watch?v=F-PaN0QQQzU

Může vás zajímat:
Streets of Laredo: http://www.youtube.com/watch?v=tSzfWLlvlAE
The House of Rising Sun: http://www.youtube.com/watch?v=P0-czS8PTBU&feature=fvst


Autor: David Peltán

Zemřela Aretha Franklin, královna soulu

 Ve věku 76 let zemřela po boji s rakovinou břišní slinivky královna soulu, zpěvačka Aretha Franklin. Americká legenda zemřela doma obklopena nejbližšími. Loučili se s ní v posledních dnech Bill Clinton a osobně Stevie Wonder. Její kariéru zdobí 18 cen Grammy, včetně té za celoživotní dílo, byla uvedena do Rock&rollová síně slávy a byla zařazena mezi nejlepší zpěváky všech dob ap. Nesmrtelné jsou hity jako Respect, I say a little prayer, You make me feel... a mnoho dalších.(dap)

Ten Volt Shock, syrový post punk v Táboře

V neděli 19. srpna od 20 hodin se v táborské pivnici U Lva koná koncert německé party Ten Volt Shock (X-Mist Records, Gunner Records). Kapela je na německé nezávislé hudební scéně aktivní už od roku 2000. Za tu dobu objelo post punkové trio nejen Evropu, ale i USA, Australii a Japonsko, kde hrálo po boku kapel jako například Obits, Chinese Stars, Melt Banana, A-Frames nebo Vaz. Dva členy Ten Volt Shock mohli letos v Táboře vidět návštěvníci FreeDimFestu s jejich tanečnějším a rockovejšim projektem Yass. Společně s baskytarou zní víc punkově a syrověji. Vstupné na koncert je dobrovolné. (pk)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Dobývání Tábora Švédy

Pro děti
Housův mlýn, Pod Holečkovými sady 383, 390 01 TÁBOR
18.08.2018

 

Veselská ozvěna 2018 - Siempre Nuevo a Barbora Polášková

Hudba / koncert
Kostel sv. Štěpána Horní Bukovsko
18.08.2018 od 19:00 hod.

 

Justin Lavash (UK)

Hudba / koncert / folk - rock - soul - blues - jazz
Veselské pískovny
18.08.2018 od 20:00 hod.

 

Houpačka 2O18

Festival / charitativní-multižánrový festival
fotbalové hřiště
18.08.2018 - 19.08.2018 od 13:00 hod.
vícedenní akce