Wabi Daněk a Radůza pouští uzdu Ďáblovu stádu. Vzniká tak nová deska

Sobota, 11.08.2012 / zpráva
Ďáblovo stádo a Wabi Daněk právě natáčí nové album. Skupina umělců ale ve srubu v Orlických horách přivádí na svět nejen hudební novinku, ale také nový příběh. Do světa vykročí v září.
S novou deskou vzniká nový styl, v němž hraje prim vztah k přírodě a silné příběhy v nečekaném podání. Kombinuje v sobě totiž hudbu, oscilující mezi country až indie rockem, a syrový design v černobílých tónech. O vše se starají vynikající čeští hudebníci, výtvarníci, producenti či filmaři...
“Album a vše kolem něj vznikalo ve srubu, v horách. Bouře zde jsou skutečně magické a mohutné, mnohdy nešel proud a byla naprostá tma několik hodin. Venku se odehrávalo něco nadpozemsky silného. Vysvobozením tak několikrát byl svit z úplňku. S atmosférou, kterou bych přiblížil třeba k Berlínu sedmdesátých let, pak přišla výtvarnice Agáta Mayerová. Vizualizace v tomto stylu jsou jakýmsi částečným únikem od klasických trampských designů,” poodhaluje základní pilíř Ďáblova stáda hudebník a producent David Landštof .
Ďáblovo stádo - výtvarnící i hudebníci
Kromě něj se skupina opírá o předního českého písničkáře Wabi Daňka, hudebnici Radůzu, koproducenty Josefa Štepánka (Radůza, M. Horáček, Xindl X) a Michala Pekárka (M. Horáček, L. Bílá., D. Koller), fotografa Jiřího Turka, dokumentaristu Jana Foukala, výtvarnici Agátu Mayerovou či grafika Maťo Mišíka. Z nového projektu tak vzejde nejen nové album odlišné od trampských Wabiho nahrávek, ale také komplexní soubor vizuálních prací. “Poprvé se podařilo stmelit partu lidí, kteří se sice pohybují v různých uměleckých vodách, přesto jsou naladění na stejnou vlnu,” doplňuje Landštof.
Neustálé umírání na syfilis
Ďáblovo stádo při tom rozplétá tajemství původu kramářské písně. K variacím skladby Streets of Laredo se hrdě hlásí především Američané. Nejeden evergreen se bez ní, nebo při nejmenším jejího základu, neobejde. Jenže píseň o chtíči, vině, trestu a smrti, má podstatně hlubší kořeny.
“Ve skutečnosti jde o jeden jediný příběh, který začíná u jednoho irského námořníka, pokračuje na Divokém západě a končí ve vykřičených domech města New Orleans. Zdánlivě odlišné písně St. James Infirmary, Streets Of Laredo a The House Of The Rising Sun totiž kupodivu mají stejný základ,” říká novinář, spisovatel a hudebník Michal Bystrov, který se původem a osudy písní zabývá ve třech dílech knihy Příběhy písní. Bystrov dodal, že nejstarší verze písně The Unfortunate Rake byla zaslechnuta v roce 1848 v irském hrabství Cork. Zpěvák tvrdil, že se ji naučil roku 1790 v Dublinu.
Už tehdy začal nekončící příběh o umírání na pohlavní chorobu syfilis. Téma pak znělo z úst nejrůznějších zpěváků (např. Johny Cash, Bob Dylan, Luis Armstrong, Joan Baez i Karel Zich, Karel Gott či Petr Kalandra) pod různými názvy.
Kvůli kramářskému základu skladby Laredo se spekuluje o českém původu. “O něm nic nevím, ani tomu nevěřím. Myslím, že jsou to historky starého zbrojnoše, které nemají oporu v historických pramenech. Ale nic proti báchorkám, a koneckonců, třeba se mýlím!” upozorňuje Bystrov. Wabi Daněk a Ďáblovo stádo na příběh nyní volně navazují.
Foto: Jíří Turek
Info také zde:
http://dablovostado.cz/
Trailer:
http://www.youtube.com/watch?v=F-PaN0QQQzU
Může vás zajímat:
Streets of Laredo: http://www.youtube.com/watch?v=tSzfWLlvlAE
The House of Rising Sun: http://www.youtube.com/watch?v=P0-czS8PTBU&feature=fvst