PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Vzkříšené hvězdy rokenrolu zazáří naplno. Atlantik zahraje v původní sestavě!

Vzkříšené hvězdy rokenrolu zazáří naplno. Atlantik zahraje v původní sestavě!

Středa, 28.08.2013 / fotoreport + článek

 

Kdysi zářící hvězdy táborského rokenrolu se loni povedlo opětovně rozsvítit při Střeláckým čaji po 50 letech. Akce se zdařila a publikum i samotní muzikanti chtěli její pokračování, zavedení tradice. Pod kaštany táborské Střelnice se tak v sobotu 31. srpna uskuteční Střelácký čaj po 51. letech. Těšit se můžete na The Kings, kteří v roce 1968 vystoupili na druhém Big Beatovém festivalu v Praze, a skupina Atlantik se zpěvákem Janem Vacíkem, tenorem Národního divadla, sólistou Bavorské opery v Mnichově a držitelem Ceny Thálie, vystoupí ve zcela původní sestavě. Nově půjdou peníze z akce na pomoc bigbítovým muzikantům v nouzi.

„Máme za to, že si tito průkopníci, kteří v dřevním období 60. let šířili slávu bigbítu v jeho prvopočátcích a pracovali v ryze nadšeneckých podmínkách, zaslouží naši pozornost,“ vysvětluje vznik sbírky Štěpán Pavlík z pořadatelského sdružení Fest2004.
Na transparentní sbírkový účet 2200454794/2010 zřízený pouze pro tento účel bude vložený nejen výtěžek z koncertu po odečtení nákladů na jeho konání, ale kdokoli může jakoukoli částkou přispívat na účet celoročně.

Na koncertě bude možné vhazovat hotovost do zapečetěných sbírkových pokladniček. Sbírka potrvá průběžně a její povolení odborem legislativy a vnitřních věcí Jihočeského kraje je zajištěno na dobu neurčitou. Veřejná sbírka bude mít správní radu složenou ze zástupců jednotlivých kapel a pořadatelského sdružení Fest2004. Rada bude shromažďovat podněty, komu by peníze mohly být věnovány, kdo je ve svízelné situaci a bude je prokazatelně potřebovat. Vždy na vzpomínkovém koncertě koncem léta budou peníze předány a vše bude následně řádně vyúčtováno dle instrukcí povolení sbírky. „Teď jsem zdravý a můžu něco dělat, ale kdo ví, co přijde. Když bude potřeba, odehraju i benefiční koncerty. Obdivuji práci táborského hospicu. A tohle bude takový muzikantský hospic,“ reagoval kytarista The Kings Karel Kobližka.

Původní Atlantik!

Jako loni zahrají na zahradě Střelnice kapely jako Bigbeat Jiskra Pal, The Kings, Sklepníci, The Ants a Atlantik, které v 60. letech reprezentovaly Tábor nejen v jeho regionu, ale po celé republice a zahraničí. Velká očekávání a těšení padají na poslední jmenovanou kapelu, ta totiž letos vystoupí ve své původní sestavě, tedy po zdravotních problémech s vynikajícím bubeníkem Petrem Votepem Votýpkou.

Ten byl minulý rok před operací a hraní pro něj nepřicházelo v úvahu. Letos už naléhání zbytku kapely neodolal. „Tak jsem zas začal trénovat zpěv a určitě dostanu Vacíka na kolena. Tak zkoušíme! Já jim to kazím a oni, abych jim neodešel, říkají, že to nemá chybu,“ směje se Petr Votýpka, zakládající člen kapely Atlantik, která vznikla na táborské Strojní průmyslovce v roce 1963. V téměř původní sestavě se letos sejdou i The Kings. Oproti minulému roku nebude chybět Pavel Jabůrek a Karel Berka. „Náš pianista je bohužel mrtev a bubeník se odmítá zúčastni, což je škoda. Jinak budeme kompletní,“ prozrazuje jazzman Karel Kobližka.

Radost ze setkání a rokenrolu


Jedním z důvodů opakování akce je radost. Radost z obnovených zpřetrhaných vztahů, časů i muziky. „Bylo dojemné se pocelovat s prvními, druhými či třetími láskami, které jsem nakonec ztratil. Bylo dobře připomenout, jak zásadní vliv měl ro(c)k 1968 a jak odporný byl nástup bolševické normalizace. Bylo příjemné přivítat táborské navrátilce z ciziny a spravedlivé vzpomenout těch, kteří už navždy přijít nemohou. Především ale bylo nádherné poslouchat muziku z doby našeho mládí, velkých hudebních proměn a společenských nadějí,“ dodává producent, publicista a moderátor Karel Deniš.

Místa k sezení byla vyprodána již v červenci, ale na webových stránkách sdružení Fest2004 (www.fest2004.cz) je možné rezervovat vstupenky k stání. Ty se budou prodávat v den koncertu 31. srpna po celý den ve Střelnici. „Pro majitele vstupenek k stání otevřeme přísálí velkého sálu, kde je samostatný bar a kapacita 90 míst k sezení. Tam si během dne můžou rezervovat stůl a na hudební produkci vycházet ven dle nálady,“ dodává za provozovatele budovy Střelnice Květa Dvořáčková. Vstupné je 100 korun. Loni akci navštívilo přes 600 lidí, mnozí diváci se na ni ani nedostali.

FOTKY z loňského Čaje:
www.kulturne.com/clanek/legendy-60-let-roztancily-strelnici-bylo-vyprodano-a-lide-se-tlacili-a-tancili

PROGRAM večera:
17.30 - 18.10 JISKRA PAL
18.10 - 18.30 pauza, rozhovory
18.30 - 19.10 THE KINGS
19.10 - 19.30 pauza, rozhovory
19.30 - 20.10 THE ANTS - MRAVENCI
20.10 - 20.30 pauza, rozhovory
20.30 - 21.10 SKLEPNÍCI
21.10 - 21.30 pauza, rozhovory
21.30 - 22.10 ATLANTIK


Fotografie


Autor: David Peltán


Tanec v zrní v písecké Sladovně

V pátek 31. března se v písecké Sladovně koná prezentace unikátního projektu Tanec v zrní, který se v prostorách galerie konal na podzim 2022. Tanec v zrní tvořilo pět třídenních uměleckých rezidencí, v rámci kterých hledaly skupiny tanečníků, choreografů, dramaturgů a filmařů společnou řeč v šestnácti tunách zrní. Projekt dramaturgicky vedl scénograf Tomáš Žižka a ředitel Sladovny Adam Langer. "Každý workshop se konal za přítomnosti jiného filmaře nebo celého týmu filmařů. V návaznosti na rezidence vznikly krátké taneční filmy, jejichž oficiální premiéra proběhne v rámci tohoto setkání. Moc nás baví propojovat nejen děti a dospělé, ale i různá odvětví: tanec, divadlo, hudbu, výstavu, film a hrát si s odlišnými uměleckými prostředky, hledat společnou řeč," vysvětluje Adam Langer. Více info v události ZDE. (dap)
 

Související články

 

 
Kultura dnes


Poznáváme a chráníme přírodu

Výstava / vernisáž
Spektrum Sezimovo Ústí
24.03.2023 od 17:00 hod.

 

Svišti v orchestřišti

Hudba / koncert / filmová hudba - rock - swing
Městská knihovna Tábor, Jiráskova 1775, 390 01 Tábor
24.03.2023 od 16:30 hod.

 

Jeden svět v Táboře 2023

Kino / film / dokument / Festival dokumentárních filmů o lidských právech
Kino Svět, Don, Jednota, Sklep, Bejvák
24.03.2023 - 26.03.2023 od 18:00 hod.
vícedenní akce

 

PRECEDENS - pro náhlou indispozici zrušeno

Hudba / koncert / Rock
mcJORDÁN, Budějovická 14, Tábor
24.03.2023 od 20:00 hod.