PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Výstava fotografií odhaluje krásu moravských i španělských vinic. Zahájí festival vína

Výstava fotografií odhaluje krásu moravských i španělských vinic. Zahájí festival vína

Středa, 09.03.2011 / článek

 

Výstava 35 fotografií a 15 obrazů Rok vinaře zahájí ve čtvrtek 10. března Táborský festival vína i provoz zcela nových výstavních prostor Husitského muzea v Táboře. Snímky fotografa Karla Soukupa provedou návštěvníky nejen rokem ve vinařství Miroslava Kovacse, ale i dalšími zhruba třiceti moravskými, toskánskými i andaluskými vinicemi.

„Výstava začíná květnem a končí zimními zasněženými vinicemi. Pro pana Kovacse fotím celoročně. Spolupráce vznikla, když jsem ho fotil pro časopis. Pak mi dal první zakázku a padli jsme si do oka,“ prozradil autor, který ve svých 67 letech ujede za vinaři kolem 2500 kilometrů ročně na kole.

„Nijak to nepřeháním. Z Čech do Toskánska bych nejel. Ale byl bych pro to, aby se na cyklostezkách mimo komunikace povolilo malé množství alkoholu v krvi. Hlavně na Moravě. Ve Francii mají povoleno snad až 0,8 promile,“ říká Soukup.

Některé fotografie připomínají malované obrazy. Jeden takový skončil dokonce u prezidenta Václava Klause poté, co se mu v jednom hotelu zalíbil. Podle Soukupa moc fotek s technologiemi vinařství na výstavě v Táboře neuvidíte, spíš vybral ty s náladami.
„Šlo mi více o pocity než o informace. Co se týče obrazů jsou to skutečně fotografie, i když tomu lidé moc nevěří. Fotky prošly počítačem všechny, jsou decentně upravované, ale není v nich jak říkám čarováno,“ dodal Soukup, který žije v Praze, ale původem je z Plzně. Pivo si však dá jen po sportu na žízeň, skončil u vína. A u focení vinařství.

„Moravské vinice jsou krásné na podzim, velice rád fotím také v Bretani. Fotograf je jako rybář, místo ryby čeká na světlo,“ podotýká fotograf, který se fotkou zabývá od mládí. Pak ji na čas opustil a před sedmi lety se k jejímu kouzlu opět vrátil. Na vinicích se mu líbila zanícenost pro věc a skromnost vinařů. „Vzhledem k tomu, že je mi 67 let, nemile mě překvapilo jaké jsou na vinicích kopce,“ usmívá se Soukup, který už letos navštívil Španělsko, kde fotil své oblíbené flamengo. Z plánů prozradil, že pojede fotit vinařství na Krétu a Santorini.

Fotografie si mohou zájemci zakoupit. Cena byla stanovena na 500 korun za kus a výtěžek půjde na podporu táborského domácího hospice Jordán. Vernisáž , které se zúčastní také vinař Miroslav Kovacs, začne v 17 hodin a vstupné je zdarma. Festival vína bude v Táboře čtrnáct dní.
O volných vstupenkách na akce najdete info na http://www.festival-vina.cz
Informace o programu také v partylistu Kulturne.com

Více o akcích najdete také na facebooku jihočeského kulturního serveru Kulturne.com. Staňte se přáteli a mějte přehled o tom, co se děje v kultuře nejen na jihu Čech.


Autor: David Peltán


Smuténka: Zemřel bubeník Citronu, Radim Pařízek

V úterý 2. března zemřel frontman a bubeník legendární metalové kapely Citron Radim Pařízek. Kapela uvedla, že Radim podlehl komplikacím, které byly spjaty s jeho nedávnou operací. "Radim Pařízek byl mužem s mimořádně širokým profesním i osobním záběrem zájmů. Jako hudebník a lídr rockové legendy Citron dobyl nejvyšší mety. Legendární metalová kapela pod jeho taktovkou absolvovala úspěšné turné po Evropě i Spojených státech, prodala více než milion desek a v roce 1987 získala Zlatého slavíka. Radimovo metalové srdce tepe dále. Neméně úspěšný byl též v oblasti mediálního podnikání, jíž se věnoval od roku 1998, kdy založil Radio Čas, jednu z nejposlouchanějších stanic na Moravě a ve Slezsku. Čas samozřejmě pokračuje dál, stejně jako všechny jeho další mediální a telekomunikační aktivity včetně multiplexů. Věříme, že pod jeho patronátem bude jeho byznys i nadále vzkvétat. Úspěchy slavil krom dalšího i na poli závodního jachtingu, kde získal řadu cenných kovů i na mezinárodní scéně. Radim se k životu vždy stavěl čelem a nikdy se nezastavil před žádnou překážkou. Žádná meta pro něj nebyla nedosažitelná. Zůstává s námi dál," napsala kapela Citron. (dap) 

Související články

 

 
Kultura dnes


Nemocnice na pokraji zkázy

Ostatní / travesti show
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
05.03.2021 od 19:00 hod.