PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Výstava fotografií odhaluje krásu moravských i španělských vinic. Zahájí festival vína

Výstava fotografií odhaluje krásu moravských i španělských vinic. Zahájí festival vína

Středa, 09.03.2011 / článek

 

Výstava 35 fotografií a 15 obrazů Rok vinaře zahájí ve čtvrtek 10. března Táborský festival vína i provoz zcela nových výstavních prostor Husitského muzea v Táboře. Snímky fotografa Karla Soukupa provedou návštěvníky nejen rokem ve vinařství Miroslava Kovacse, ale i dalšími zhruba třiceti moravskými, toskánskými i andaluskými vinicemi.

„Výstava začíná květnem a končí zimními zasněženými vinicemi. Pro pana Kovacse fotím celoročně. Spolupráce vznikla, když jsem ho fotil pro časopis. Pak mi dal první zakázku a padli jsme si do oka,“ prozradil autor, který ve svých 67 letech ujede za vinaři kolem 2500 kilometrů ročně na kole.

„Nijak to nepřeháním. Z Čech do Toskánska bych nejel. Ale byl bych pro to, aby se na cyklostezkách mimo komunikace povolilo malé množství alkoholu v krvi. Hlavně na Moravě. Ve Francii mají povoleno snad až 0,8 promile,“ říká Soukup.

Některé fotografie připomínají malované obrazy. Jeden takový skončil dokonce u prezidenta Václava Klause poté, co se mu v jednom hotelu zalíbil. Podle Soukupa moc fotek s technologiemi vinařství na výstavě v Táboře neuvidíte, spíš vybral ty s náladami.
„Šlo mi více o pocity než o informace. Co se týče obrazů jsou to skutečně fotografie, i když tomu lidé moc nevěří. Fotky prošly počítačem všechny, jsou decentně upravované, ale není v nich jak říkám čarováno,“ dodal Soukup, který žije v Praze, ale původem je z Plzně. Pivo si však dá jen po sportu na žízeň, skončil u vína. A u focení vinařství.

„Moravské vinice jsou krásné na podzim, velice rád fotím také v Bretani. Fotograf je jako rybář, místo ryby čeká na světlo,“ podotýká fotograf, který se fotkou zabývá od mládí. Pak ji na čas opustil a před sedmi lety se k jejímu kouzlu opět vrátil. Na vinicích se mu líbila zanícenost pro věc a skromnost vinařů. „Vzhledem k tomu, že je mi 67 let, nemile mě překvapilo jaké jsou na vinicích kopce,“ usmívá se Soukup, který už letos navštívil Španělsko, kde fotil své oblíbené flamengo. Z plánů prozradil, že pojede fotit vinařství na Krétu a Santorini.

Fotografie si mohou zájemci zakoupit. Cena byla stanovena na 500 korun za kus a výtěžek půjde na podporu táborského domácího hospice Jordán. Vernisáž , které se zúčastní také vinař Miroslav Kovacs, začne v 17 hodin a vstupné je zdarma. Festival vína bude v Táboře čtrnáct dní.
O volných vstupenkách na akce najdete info na http://www.festival-vina.cz
Informace o programu také v partylistu Kulturne.com

Více o akcích najdete také na facebooku jihočeského kulturního serveru Kulturne.com. Staňte se přáteli a mějte přehled o tom, co se děje v kultuře nejen na jihu Čech.


Autor: David Peltán


Související články

 

 
Kultura dnes


Milevské maškary - Bakusův průvod

Ostatní / setkání / zábava - show
Milevsko - nám. E. Beneše
21.02.2020 od 19:00 hod.

 

Divadlo v Gala - Slavnostní zahájení sezony

Divadlo / slavnostní otevření divadla
Divadlo Oskara Nedbala Tábor
21.02.2020 od 17:30 hod.

 

Richard Hodonický - V suti hledám to světlo

Výstava / Vernisáž
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - DON galerie
21.02.2020 od 18:00 hod.

 

Večery S - Eliška Kotlínová&kapela, Bohemiano, Killa Fettu

Hudba / koncert / folk, bluegrass, písničkáři
Divadlo U Kapličky, Husova 622/45, České Budějovice
21.02.2020 od 19:00 hod.