PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


V želečské Obrazárně potkáte pana Pipa. Začala výstava prací Stanislava Holého

V želečské Obrazárně potkáte pana Pipa. Začala výstava prací Stanislava Holého

Úterý, 10.03.2015 / fotoreport

 

Postavičky Jů A Hele, které ráno provází generace dětí na obrazovce televize, zná asi každý. Tvář jim dal výtvarník Stanislav Holý, který je také otcem postavičky pan Pip. Pestrobarevné obrazy, plakáty i méně známou litografickou tvorbu mohou nyní návštěvníci obdivovat v Obrazárně Špejcharu Želeč.

„Táta kreslil neustále, kromě pana Pipa, to byla užitá grafika a litografie, která patřila k jeho oblíbeným. Kolik toho za život udělal, dosud nevíme, hodně toho rozdával mezi lidi. Myslím, že hrubý počet se ale dozvíme, chystáme jeho monografii,“ říká výtvarníkův syn, sochař a grafik Matěj Holý (35), který obsáhlou výstavu Krajina pana Pipa do želečské Obrazárny přivezl. Jen na vernisáž dorazily tři stovky lidí.

„Výstavu povyšuje nad všechny minulé prezentace tvorby mistra Holého rozsáhlý soubor jeho plakátové tvorby, filmové i reklamní. Pod sklem vitrín se ve špejcharu pyšní jeho originální ilustrace a velké grafické listy se zabydlely na rozsáhlé ploše zdí,“ popisuje kurátor Špejcharu Želeč Pavel Šmidrkal. Obrazárna díky své velikosti umožnila pořadatelům zařadit do expozice i obrazy velkých rozměrů, k vidění jsou tak i plátna 6x2 metry veliká. Na čtyřicet kusů je pak plakátů filmových, reklamních a komerčních, jež tvoří reprezentativní výběr z celoživotní cesty malíře.

Výstava přibližuje také Holého soubor kreseb a ilustrací a kolekci grafik. „Děti sice na místě nepotkají kdysi populární televizní dvojici Jů a Hele, ale jiné známé rekvizity, které zdobily studio a provázely natáčení, v prostorách špejcharu naleznou,“ podotýká Pavel Šmidrkal.

Vlídný pan Pip

Gró výstavy pak patří obrazům krajiny s panem Pipem, kterého Stanislav Holý stvořil v šedesátých letech, kdy se začal věnovat kreslenému humoru a glosátorství.
„Pro svoji snahu přírodě neškodit, pouze ji s tichým údivem vnímat a citlivě zkoumat a v případě potřeby, třeba dolévat rostlinám život, byl a je pan Pip, publikem milován. Žije totiž ve stavu, který je přímo idylickým obrazem laskavého vztahu k matce – přírodě, jenž nám ostatním tak často chybí. Vidíme ho v roli výzkumníka, léčitele, zachránce a bůh ví, co ještě,“ doplňuje k oblíbené postavičce kurátor. Dodal, že pan Pip si pohrává s vážnými věcmi, které zvlídňují pod jeho rukama.. Slunce v jeho světě nepřipaluje, ale hřeje, voda nezaplavuje, ale osvěžuje, sníh nemrazí, jen zebe a noc není strašidelná, jen lehce tajuplná.

„Nabízí se otázka, jak by asi pan Pip nahlížel na dnešní stav krajiny, do které se zakously obří skladové haly a protkala ji tasemnice dálnic. Jak by reagoval na stísněné kolonie rychlokvašených obytných domků, jak by si poradil s loukou a ornou půdou ukrajovanou plochami parkovišť, jak by strávil přepychové stavby, které vtrhly do chráněných území,“ uvažuje Pavel Šmidrkal nad dílem výtvarníka Stanislava Holého, který byl žákem světového kreslíře Adolfa Hoffmeistera, který za knihu Procházky pana Pipa dostal v roce 1978 Čestné uznání od ministerstva kultury za nejkrásnější knihu a jenž zemřel brzy, ve věku 55 let.

Expozice ve Špejcharu Želeč potrvá do 9. dubna a byl k ní vydán barevný katalog o díle Stanislava Holého. Už 10. dubna začne v Obrazárně výstava vtipných obrázků na téma lidových rčení a přísloví od karikaturisty a malíře, absolventa UMPRUM, Vincence Hehla (1901-1975).


Fotografie


Autor: David Peltán

Smuténka: Zemřel beatník Lawrence Ferlinghetti

 V úctyhodném věku 101 let zemřel v úterý 22. února americký spisovatel, nakladatel, překladatel a malíř Lawrence Ferlinghetti, který byl jedním z představitelů tzv. beat generation, tomuto zaškatulkování se ale sám vyhýbal. Označoval se spíše za anarchistu. Mezi jeho díla patří Lunapark v hlavě, Krajiny života, krajiny umírání, Srdce dokořán, Oko dokořán, srdce dokořán, z překladů se pak nejznámějšími staly překlady francouzského spisovatele Marcela Prousta. Proslul také citátem „Jen mrtví se neangažují“. V 80. letech minulého století se zasazoval o propuštění uvězněných členů Jazzové sekce v Československu. V roce 1998 byl hostem Festivalu spisovatelů v Praze. Publiku dokonce věnoval novou báseň Rivers of Light (Řeky světla), v níž psal o „Staromák Square“, Vltavě a Karlově mostě. (dap)

Daft Punk ukončili činnost

Po 28 letech ohlásilo duo Daft Punk konec. Jejich hity jako One more Time nebo Get Lucky jsou nezapomenutelné a zná je pravděpodobně každý. Jejich hudbu mnozí slyšeli také ve filmu Tron: Legacy. Francouzské duo, hrající elektronickou hudbu, tvořil Thomas Bangalter a Guy-Manuel de Homem-Christo. Debutové album Homework z roku 1993 je považované za mezník taneční hudby. Dvojice se dnes loučí videem Epilogue, záznam pochází z jejich filmu Electroma. Duo, kvůli stydlivosti, vystupovalo zásadně s maskami robotů nebo bylo na koncertech nahrazeno animacemi. (dap) 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


DON živě | Jiří Sycha a Filip Dvořák

Hudba / koncert / folklór - barokní hudba - celtic
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - jeviště
25.02.2021 od 19:00 hod.

 

Vratislav Kadlec: Hranice lesa.

Ostatní / setkání / beseda - čtení
Městská knihovna Tábor
25.02.2021 od 18:00 hod.