PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Tata Bojs a pozitivní fotografie těžce nemocných dětí. Můj nový život zahájen

Tata Bojs a pozitivní fotografie těžce nemocných dětí.  Můj nový život zahájen

Středa, 17.04.2013 / fotoreport + video

 

V pondělí 15. duba za účasti autorky fotografií Kamily Berndorffové a odbornice z pražské motolské nemocnice MUDr. Cingrošové proběhla v Nízkých trámech vernisáž výstavy, jejíž tématika - dětští pacienti onkologie, na první zdání v mnohých vzbuzovala pochopitelný strach z temných momentů, které tato těžká rána osudu přináší. Na vernisáži v písecké Sladovně zahráli Tata Bojs, kteří akusticky vystoupí v sobotu v budějovickém Café klubu Slávie a v neděli v táborském Divadle Oskara Nedbala.

Celkem na padesáti šesti velkoformátových snímcích Kamily Berndorffové však bylo patrno, že tato černočerná představa je na hony vzdálena laskavě barevnému pojetí vystavených portrétů pacientů oddělení dětské onkologie v pražské motolské nemocnici. Vpravo od portrétu, vystihující zájmy, sny a tužby jednotlivých modelů, je k vidění ručně psaný text s nástinem zájmů i osobní zkušeností s nemocí. Levé pole snímku je zatím prázdné a čeká, které sny se splní, co dále život přinese, nadělí, vezme... Další okruh dokumentačních snímků pak je z prostředí vlastní rodiny nemocných, pobytu na letním táboře, z tzv. malovacího dne, kdy pacienti zpodobňují na velkém papíru sami sebe.

Výstava, organizovaná ve spolupráci s Nadací Národ dětem a FN Motol, je součástí unikátního projektu Můj nový život, jehož autorkou je společně s Kamilou Berndorffovou, držitelkou ceny Czech Press Photo, také projekt od počátku iniciující MUDr. Lucie Cingrošová, lékařka Kliniky dětské hematologie a onkologie v  motolské nemocnici.

Pařilo se i s nudlí u nosu

V takřka unplugged, krom kláves Nord elektroniky prosté decentní formě, svůj „mini vozembouch set“ odehrála kapela Tata Bojs - tedy dříve rozeným (já ročník 1955 s tím coby rocker problém nemám) se místy naopak pozdávalo, že dorazili na hřmotný koncert z výšin Atlasu valících se kamenů.

Celý podvečer byl plný rozverně skotačících i s nudlí u nosu z provozních důvodů krátce odložených uplakaných dětí, stejně jako místy neomaleně a nadměrně před objektiv kamery se cpoucích jedinců - jak ostatně vidno i na sestřihu z opět vydařené akce. A tou vydařeností rozhodně není myšleno to, že i dlouho po odchodu posledních spokojených návštěvníků byly stoly s občerstvením plné jednohubek i chutných moučníků (najmě ten s kokosem), jev na vernisážích ojedinělý jako čistá panna ve vykřičeném domě nejhorší pověsti.

Možnost budoucím návštěvníkům dozvědět se více bude opět 25.dubna, kdy se od 17 hodin koná s autorkami projektu komentovaná prohlídka expozice.

http://www.projektmujnovyzivot.cz
http://www.sladovna.cz
http://www.kamilaberndorffova.cz

Přidejte si Kulturne.com na facebooku a mějte přehled o kultuře a soutěžích nejen na jihu Čech! www.facebook.com/Kulturnecom


Fotografie


Autor: Petr Hejna