PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Táborské slavnosti - část páteční: klasický ohňový průvod a chabá laserovka

Táborské slavnosti - část páteční: klasický ohňový průvod a chabá laserovka

Pondělí, 20.09.2010 / fotoreport

 

Táborské slavnosti plné středověkých radovánek se již podevatenácté na víkend usídlily v centru Tábora. Páteční (10.9.) program zahájila Ústřední hudba Armády ČR. Následoval tradiční ohňový průvod městem, ohňostroj, laserová show a Hradišťan s táborským Swing bandem.

Ohňový průvod je klasikou. Podobně jako ohňostroj, který svou pompézností návštěvníky Žižkova náměstí a okolí nadchl. O to slabší byla avizovaná laserová show. Máchání světýlky nad hlavami diváků a "řezání" do budovy pošty, bylo poněkud laciné. Při tom, v rámci projekce, která návštěvníky slavností měla provést 590 lety života Tábora, jakási ženština z balkónu muzea něco říkala plnému náměstí. Co to bylo, jsem se nedozvěděl, nebylo jí příliš rozumět. Celé oficiální zahájení uzavírala reklama na vznikající klub Kotnov. Trochu silné sousto na středověkou městskou oslavu, kterou už od 19. století do současnosti zdobila myšlenka setkávání se - ne masivní, skryté reklamy.

Co se musí nechat, je profesionalita v organizaci. Za devatenáct let se může zdát, že je to samozřejmost. Ale kdo si zkusil něco pořádat, ví, že to není lehké nikdy a vždy se objevují nové "bariéry". Páteční večer až na výjimky, jakou byl výpadek elektrického proudu na Tržním náměstí, proběhlo vše, jak mělo. Aspoň pro diváky. Třešínkou na dortu pak bylo vyklidňovací vystoupení Hradišťanu a naprosto epesní koncert Swing bandu Tábor, který ten večer hrál jako jeden muž. Energicky, hravě a profesionálně.
Lidé tančili jak o život a při děkovačkách si mohli hlasivky strhat. Nutno poznamenat, pro mě to byl předčasný vrchol Táborských slavnosti. Už jen proto, že je to domácí orchestr, který předvedl, že tu nutně nemusíme mít "věci z dovozu".Fotografie


Autor: David Peltán


KLIKNI a zjisti víc


Odešla jazzová legenda, pianista Karel Růžička

 V pondělí 26. září odešla do hudebního nebe světová ikona jazzového piána, český klavírista, skladatel a pedagog Karel Růžička. Bylo mu 76 let a zemřel po dlouhé těžké nemoci. Karel Růžička hrál po boku Luďka Hulana, Karla Velebného, Laca Decziho, Rudolfa Daška, Jiřího Stivína, Rudolfa Rokla či George Mráze. Působil v souborech Divadla Semafor, Českého rozhlasu, dánského rozhlasu nebo v orchestrech Milana Svobody či Gustava Broma. Vyučoval skladbu a piáno na Konzervatoři Jaroslava Ježka a AMU v Praze. Byl ředitelem Letní jazzové dílny Karla Velebného ve Frýdlantě. Často propojoval jazz s klasickou hudbou. Vydal zhruba 17 alb, byl nositelem prestižních cen jako Concours International de Compositions de Themes de Jazz Monaco, Cena Ministra kultury, Česká Grammy či Cena Gustava Broma. (dap)

Související články

 

 
Kultura dnes


Nejkrásnější české knihy roku 2015

Výstava / výstava knih
Galerie 140, Koželužská ulice
29.09.2016 - 15.10.2016 od 17:00 hod.
vícedenní akce

 

Ekotopfilm

Festival / filmový
Městské kulturní středisko - Dům kultury
29.09.2016 od 16:00 hod.

 

 

Interaktivní výstava - sladovna Písek

Výstava
Sladovna Písek, o.p.s.
29.09.2016 - 16.10.2016 od 17:00 hod.
vícedenní akce

 

ŽIJ KULTURNĚ!

Staň se i TY součástí jihočeské kultury! Přidej se k partě a získávej tipy na zajímavé akce, články a také fanouškovské a pořadatelské výhody.

×