PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Táborská setkání 2014: Kromě Žižky přijede Brzobohatý, Rottrová, Vees i Tata bojs

Táborská setkání 2014: Kromě Žižky přijede Brzobohatý, Rottrová, Vees i Tata bojs

Pondělí, 08.09.2014 / článek

 

 Až na 22 tisíc návštěvníků se připravuje Tábor. Od 12. do 14. září se v centru města uskuteční 23. ročník Táborských setkání. Třídenní slavnosti nabídnou akce inspirované středověkou historií města i koncerty Ondřeje Brzobohatého, Věry Špinarové, Marie Rottrové, Vees, Lanuga nebo Tata Bojs.

„Program opět vychází z tradic města, ačkoli Táborské zajímá už hlavně to navíc, jako jsou třeba koncerty. Přespolní však cení právě to, co děla Tábor Táborem, tedy doba husitství. Lidé sem jedou za atmosférou, kterou se snažíme ozvláštnit. Do budoucna zvažujeme noční bitvu a jiné, ale historický ráz zůstane,“ hájí místostarostka Lenka Horejsková tradiční koncept programu.

O páteční zahájení slavností se na Žižkově náměstí postará táborský Swing Band a husitský chorál Ktož sú boží bojovníci zazpívá táborský rodák, nositel Ceny Thálie a pěvec Národního divadla Jan Vacík. Pochodňový průvod s Janem Žižkou pak završí ohňostroj, který bude věnován oslavám 30. výročí partnerství měst Tábor a Kostnice. „Ohňostroj bude letos odpalován z Velkého šance, abychom neblokovali ulici u matriky,“ říká místostarostka.
Ve 22.15 hodin začíná koncert Ondřeje Brzobohatého, kterého před půlnocí vystřídá Lanugo. Na sousedním Tržním náměstí se ve 20 hodin otevře středověké tržiště s chrliči ohně, fakíry, tanečnicemi a dalším programem.

Zábava od rána do noci

V sobotu začínají slavnosti v 9 hodin ráno. Na náměstí Mikuláše z Husi bude otevřen jarmark se staročeskými výrobky a flašinetáři, na Tržním náměstí se za doprovodu středověké hudby můžete bavit na středověkém tržišti uměním žonglérů, fakírů nebo obdivovat řemeslný fortel při výrobě zbraní, brnění nebo šperků a keramiky.

V uličkách zahrají domácí i zahraniční kapely nejrůznějších žánrů, fanfárové a bubenické soubory i potulní muzikanti. Děti a mládež je připraven dětský ráj v Holečkových, kde od 10 do 17 hodin budou tvořivé dílny, soutěže, hry, pohádky a pořady pro celou rodinu. Hry pro zvídavé děti připravilo i Husitské muzeum na Žižkově náměstí.
K tradičním vrcholům sobotního programu patří kostýmovaný průvod městem s Janem Žižkou, rytířský turnaj na koních a akční podívanou nabízí po celou dobu slavností zážitkový skanzen Housův mlýn.

„Vzhledem k výročí partnerství s Kostnicí, bude odpoledne věnované fanfárovým souborům partnerského města, společný program v podobě výstavy si přichystali tamní a naši hasiči. Chtěli jsme se oživit také budovy Střelnice, takže před ní i za ní se bude odehrávat pestrý kulturní program,“ prozrazuje Lenka Horejsková.

Na hlavním pódiu na Žižkově náměstí bude vyhlášena také cena města Tábora, letos ji získá ředitel Divadla Oskara Nedbala Karel Daňhel a předseda Jihočeského klubu sběratelů a autor knih o Táboru Jiří Kohout. Podvečer a večer pak hudebními vystoupeními zpestří Věra Špinarová, Marie Rottrová a kapela Tata Bojs. Koncerty stálic českého hudební scény doplní koncerty mladých kapel Lola běží a budějovičtí Vees.

Neděle s chutí Karibiku

Nedělní program nabídne jako každoročně zdarma zpřístupněné památky. V rámci Dnů evropského kulturního dědictví mohou lidé navštívit i několik historických domů nebo expozici Táborský poklad. Nebudou také chybět dvě vycházky s výkladem. První provede zájemce po stopách vojevůdce Jana Žižky a druhá po stopách hudebního skladatele Oskara Nedbala. O pohodovou atmosféru na Žižkově náměstí se od 15 hodin postará kapela Sandonia Jazz se zpěvačkou Evou Emingerovou a Los Quemados s Brazilcem Adriano Trindadem.

Levnější vstupenky a soutěž

Předprodej vstupenek na Táborská setkání končí 12. září, tedy v den konání, v 15 hodin. Vstupenky můžete zakoupit v městském infocentru na Žižkově náměstí nebo v ČD centru na vlakovém nádraží.

Vstupenka pro dospělé přijde v předprodeji na 180 korun, v síti Ticketstream na 200 korun a v den konání zaplatíte 250 korun. Osoby od 60 let, děti od 6 do 12 let a držitelé průkazu ZTP zaplatí v předprodeji 90 korun, v síti Ticketstream a v den konání 100 korun. Držitelé průkazu ZTP/P s doprovodem mají stejně jako děti do šesti let vstup zdarma. K zakoupení bude také kombinovaná vstupenka na festival Táborská setkání a světový šampionát v cyklokrosu. Její cena je 550 korun.

„Vstupenky v předprodeji jsou navíc soutěžní. Po vhození kupónu do osudí mohou soutěžící vyhrát osobní automobil, zájezd v hodnotě 20 000 korun, sushi party a kilometrickou banku Českých drah na 2000 kilometrů,“ doplnila Lenka Horejsková s tím, že letos budou ještě bedlivěji sledovány padělky vstupenek a ilegální činnost bude řešena státní policií.

Novinkou letošního ročníku budou čtyři prodejní místa, kde bude probíhat prodej vstupenek v průběhu festivalu. Prodejní stanoviště budou na Náměstí Františka Křižíka, v Žižkově ulici, na Tržním náměstí a v Klokotské ulici. U vstupů do historického centra tak bude probíhat pouze kontrola vstupenek. Cílem prodejních míst je pohodlnější prodej vstupenek návštěvníkům a jejich plynulejší průchod do placeného prostoru.

Podrobnosti o festivalu najdete na webu www.taborskasetkani.eu.

Návštěvníci festivalu by měli k parkování využít záchytná parkoviště, například u plaveckého stadionu, kde mohou nechat své auto zdarma. Všechna parkoviště jsou uvedena v programové skládačce nebo na webových stránkách festivalu.

Zájemci o účast v kostýmovaných průvodech si mohou kostýmy předem zapůjčit přímo na radnici nebo přijít ve vlastním kostýmu.

Festival stojí téměř pět milionů korun, 750 000 korun jde z rozpočtu města, zbytek se platí ze vstupenek a sponzorských darů partnerů. Jihočeský kulturní magazín Kulturne.com je mediálním partnerem festivalu


Autor: David Peltán


Související články

 

 
Kultura dnes


Prohlídka divadla s manželi Nedbalovými

Ostatní / výlet
Divadlo Oskara Nedbala Tábor
12.08.2020 od 16:00 hod.

 

Prázdninová dílna - Ztracený poklad

Kino / film
Milevské kino
12.08.2020 od 09:00 hod.

 

Sem Tam ~ koncert

Hudba / koncert / bluegrass
Kulturní dům - zahrada
12.08.2020 od 19:00 hod.