PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Tabook 2014: Festival literatury se vydá na cestu se Sidonem, Sísem, Blexbolexem i Kalle

Tabook 2014: Festival literatury se vydá na cestu se Sidonem, Sísem, Blexbolexem i Kalle

Čtvrtek, 02.10.2014 / článek

 

 Osobnosti české literatury už potřetí zamíří do Tábora. Od čtvrtka 2. do soboty 4. října se v centru města uskuteční Mezinárodní festival malých nakladatelů Tabook. Nabídne besedy, autorská čtení, výstavy, workshopy, divadlo i koncerty. Účast přislíbil rabín Karol Sidon, Petr Sís, Alžběta Skálová, Blexbolex, Petr Borkovec, Divadlo Líšeň a desítky dalších. Festival je zdarma.

Hlavní stan letošního Tabooku už nebude stát „na ulici“, nově se soustředí do společenského domu Střelnice na hranici Starého a Nového Města. Knihy více než čtyřiceti nakladatelů budou vystaveny ve velkém sále, v malém sále, přilehlých saloncích a v kavárně se bude oba dny konat program pro profesionály i laické publikum.

„Důvodem přemístění je zejména rekonstrukce náměstí T.G.M. Už minule nás však lákalo, dát vše pod jednu střechu. Myslím, že nakladatelům bude minimálně tepleji a Střelnice je také blíže kavárnám na Starém Městě. Je to nucený pokus a uvidíme, třeba se na náměstí vrátíme,“ vysvětluje za Tabook Lenka Vocílková. V srdci města, na Křižíkově náměstí, poslouží přespolním návštěvníkům festivalu informační stánek. Festival však zájemci najdou i v dalších částech historického centra Tábora. Zahájí ho ve čtvrtek od 19 hodin Karol Sidon, a to čtením v nových prostorách Baobabu v Pražské ulici. Následovat bude vernisáž výstavy TATATRA Hope v kavárně, klubu a galerii MP7 na Žižkově náměstí. 

Tabook letos navštíví 50 českých a šest zahraničních nakladatelů i desítky literárních, divadelních a výtvarně založených hostů. Hlavním tématem aktuálního ročníku je „Cesta ke knize“.
„Naše letošní téma zahrnuje cesty za knihami, cesty kvůli knihám i cesty objevné, cesty na Sever a na Jih, cesty symbolické, duchovní, cesty do emigrace, cestovní deníky, cesty jako životní zkušenost i knihu jako cestu...Zkrátka nutný pohyb člověka k poznání. Všechny tyto i další cesty, poutě a pohyby odněkud někam se dají odkrýt při podrobném zkoumání mnohých edičních počinů malých nakladatelů a všech, kteří s nimi na cestě k jejich knihám spolupracují,“ říká k tématu Tereza Horváthová, dramaturgyně festivalu.

Místo novin čítanka

K potěšení a lepší orientaci v programu loni sloužily noviny, letos bude čítanka. „Půjde o knihu, bedekr, malého avšak tlustého formátu. Bude obsahovat ukázky knih vystavujících, program festivalu, medailonky osobností i legrácky. Taková tabooková čítanka do kapsy,“ prozradila Lenka Vocílková, podle níž by si neměli nechat návštěvníci ujít výstavu Jiřího Šalamouna – výtvarného otce Maxipsa Fíka, setkání s prozaičkami Magdalénou Platzovou a Dorou Kaprálovou, Terezou Říčanovou, výtvarnicí Evou Volfovou či scénáristou a spisovatelem Janem Novákem (Báječná léta pod psa, Šeptej, Nejasná zpráva o konci světa aj.).

Bez obrazu by knih nebylo

Opět a nově festival představuje obrazovou knihu, ilustraci, obraz v knize, knihu v obraze. Cestou na jih do Itálie se letos podařilo pozvat nakladatelskou „šlechtu“, velké malé nakladatelství Corraini, které téměř před sedmdesáti lety spoluzakládal průkopník evropské moderní knihy Bruno Munari.

„Nenápadnější a o mnoho mladší je nakladatelství Media Vaca (Půl krávy) ilustrátorského aktivisty Vicenta Ferrera z Valencie a cestou na sever norské nakladatelství Magikon. Velkou výstavou letos představíme práce dvou všestranných evropských talentů: Nora žijícího v Británii Bjorna Runa Lieho a Češku Alžbětu Skálovou. Srovnání potěšující. Faustovský kabinet otevře v novém táborském Baobabu Jiří Šalamoun a zhlédneme i práce studentů z Halle a VŠUP,“ dodává k výtvarnému programu festivalu Juraj Horváth, grafik, ilustrátor a kurátor festivalových výstav.

Zaostřeno bude letos na editory, a to zvláště v programu takzvané editorské štafety v sobotu odpoledne. Páteční dopoledne bude patřit těm, který se snaží přivést děti a mladé lidi ke čtení, k objevování textu, k dobrodružství literatury, ke kritickému myšlení. Populární procházka po výstavách letos připadla na neděli od 14 hodin.

Doprovodný program zahrnuje kromě výstav také divadelní představení, promítání filmů, výtvarné dílny všeho druhu či koncerty, například kapely Kalle. Bohatý program je vždy připraven pro děti, ten je letos ještě více výtvarný.

Součástí výtvarného programu festivalu bude samozřejmě i vyhlášení vítězů druhého ročníku soutěže Miroslava Šaška a výstava loňských laureátek Alžběty Zemanové, Nikoly Hoření, Evy Macekové a Terezy Říčanové.

Pro ty, kdo vyrazí na festival s dětmi, se jistě občas hodí, že jim ratolesti během nějakého programu někdo pohlídá. K tomu bude na Tabooku sloužit „školka“ ve Střelnici.

Kompletní program, informace o hostech, výstavách naleznete na www.tabook.cz. Celý festival je zdarma.


Autor: David Peltán


Související články

 

 
Kultura dnes


Ondra Kříž a Paul Batto

Hudba / koncert / jazz - blues
Garage Tábor
13.08.2020 od 19:00 hod.

 

Milevské léto - Láska & Nixon Lads

Hudba / koncert
Dům kultury Milevsko - amfiteátr
13.08.2020 od 18:00 hod.

 

Aneta & the soul uncle

Hudba / koncert / soul
Balzám Café
13.08.2020 od 20:00 hod.

 

Letkyně

Divadlo / pro děti / akrobatické představení
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - divadelní zahrada
13.08.2020 od 16:00 hod.