PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


SZIGET FESTIVAL 2013: Divoška Skin, pohodář Alex Clare a démon Nick Cave

SZIGET FESTIVAL 2013: Divoška Skin, pohodář Alex Clare a démon Nick Cave

Pátek, 09.08.2013 / fotoreport

 

Nejdřív práce, pak zábava...Ehm. Je tedy pravda, že se zde nestravujeme nejlépe, a tak jsme s radostí přijali pozvání na gril party k Turkům. Kebabíčky, salátky, grilovaná masíka a zapíjeno ledovými koktejly z anýzovky. Maďarský foklór střídal Alex Clare na hlavním pódiu a všichni si s ním skvěle zazpívali. O podál si Estonci nechali plést copánky na hlavách, Francouzsky mě překvapily podáním Kaťuši. Očekávaní Chase Status v nečekaně nacpaném Party stanu. Když jsme včera psali, že na Bingo Players bylo plno, nevěděli jsme, že může být ještě plněji.

Lidi se v horkém stanu třeli jako štiky a mnozí se dovnitř ani nedostali. Ani David ne.
Náplastí však bylo vystoupení Heymoonshaker na Blues stagei. Duo se nenechalo dunivými basami zastrašit. Beatboxer si nejdřív na rozcvičku dal právě věci alá Chase Status a pak už to s kytaristou a zpěvákem pustli naplno do lidí. Blues s příchutí dubstepu a hip hopu nás fakt brala.

Hoffmaestro je kapela ze Stockholmu, od které můžete při vystoupení čekat cokoliv, jen ne nudu. Od ska a reggae až po techno a vše v neuvěřitelně energickém podání. I přesto že hráli v půl páté odpoledne v rozpáleném stanu, dorazilo na ně početné publikum.

Na Main stagei vypuklo peklo se Skin a jejích Skunk Anansie. Ona je proste Zula, černošská divoška z filmu Conan ničitel. Show však u Davida převyšovala hudební výkon, a tak šel na Everything Everything. Energické vystoupení a zpěv, u něhož jsem si na desce myslel, že je jen jako, byl doopravdy. Vydržel jsem do konce.

Na Nicka Cavea čekali všichni. Orloj Main stage odavizoval, že koncert zachvíli začíná a bylo to tak. Zde se totiž začíná přesně na čas a ani u zvučného jména rockového pardála to nebylo jinak. Koncert samozřejmě super po všech stránkách. Zvuk, kytary, show, na níž si Cave nechal mezi pódiem a publikem zhotovit mosty, aby mohl lézt za fanynkami. Excelentní. Lidé s ním odzpívali větší část koncertu. Ale ve finále mi přišlo, že je to party pro nostalgiky. A štvaly mě postarší rodinky s dcerami v teenage věku, které si Nicka přivlasňovaly. I my ho chceme a on chtěl nás. Dav ho skoro sežral. Nebo to bylo naopak?

Zatím co Nick Cave zpíval pro ne zcela zaplněné prostranství před hlavním podiem, na A38 Stage začínala svou show v Čechách vcelku neznámá formace Deichkind z Německa. Elektronický hip hop spolu se spoustou dekorací, světel, převleků nenechal nikoho z přihlížejících v klidu. Bylo to také první vystoupení, na kterém jsem (Ondra) byl od první do poslední minuty. Prostě bomba! 

V závěru večera ještě oddechovky – HotX, Feed Me a hlavně pro mě (Davida) nejlepší koncert dne – francouzští ScareCrow, kteří na Blues stagei hráli směs blues, hip hopu a hardcore. Mladí, neklidní, progresivní. Vynikající. Nic víc napsat nejde, to musíte slyšet.


Fotografie


Autor: David Peltán, Ondřej Maňák