PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Subkultury vyjdou do ulic Tábora. Začíná nabitý program Jednoho světa 2013

Subkultury vyjdou do ulic Tábora. Začíná nabitý program Jednoho světa 2013

Středa, 20.03.2013 / článek

 

Bohatý filmový i doprovodný program letos přináší devátý ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět v Táboře. Kromě filmů a zvučných jmen jako Olga Sommerová, Zuzana Piussi či Jan Piňos se návštěvníci mohou těšit ze zajímavých výstav a happeningu - kostýmovaného multiKULTurního marše, který se váže k letošnímu mottu festivalu Bojíte se snášet?

Jeden svět zahájí pořadatelský Cheironu T ve čtvrtek 21. března v 19 hodin na Základní škole Bernarda Bolzana, a to kritikou pozitivně hodnoceným snímkem o olympioničce Věře Čáslavské. Po filmu se koná debata s režisérkou Olgou Sommerovou.

Z nabitého programu pak vyčnívají snímky jako Šmejdi, který se bude promítat kvůli závažnosti tématu zneužívaní reklamních akcí dokonce dvakrát, Hra o kámen, Od Fica do Fica či oddechový Na sever od slunce. K filmům jsou přichystány četné diskuse s odborníky i tvůrci filmů. Kromě zmíněné Olgy Sommerová přijede také Zuzana Piussi (Od Fica do Fica, divadlo Stoka), která byla stíhaná za snímek mapující poměry ve slovenské justici Nemoc třetí moci, režisér Radovan Síbrt (O slušnosti), ekolog Jan Piňos a další.

Subkultury vyjdou do ulic

Nechybí doprovodný program. V pátek 22.března od 15 hodin se uskuteční happening multiKULTurní marš, který má letos podobu kostýmovaného průvodu. Sraz je na náměstí T.G.M. před zemědělskou školou a zapojit se může každý.

„Letošním mottem je „Bojíte se snášet?“, proto jsme se rozhodli obléci se do různých kostýmů, které toto téma podtrhují. Jde například o subkultury, menšiny, náboženská či sexuální vyznání. Pochodem chceme vyjádřit pozitivní pohled na různorodost ve společnosti a zároveň pozvat veřejnost na již zmiňovaný festival,“ vysvětlila Tereza Kůsová z Cheironu T. Průvod vyrazí z náměstí T.G.M. k vlakovému nádraží, dojde na Žižkovo náměstí a pak zpět.

Součástí jsou i výstavy Tatatra (klub MP7) a Kubánský samizdat 200-2010 (Městská knihovna Tábor) a lektorský program Vlajka pro Tibet, vlajka proti lhostejnosti. Tyto akce už začaly. Ke slovu se dostanou i filmy pro děti a mládež. Ty se budou promítat v neděli 24. března od 15 hodin v café&gallery MP7 na Žižkově náměstí. Promítneme krátké filmy Malé mužstvo, Moje babička Lien, Škola v Kálú, Tanečnice Aleyna a další.

PROGRAM JEDNOHO SVĚTA v TÁBOŘE

ČTVRTEK 21. března 2013
19.00 ZŠ Bernarda Bolzana
Věra 68
Olga Sommerová / 90 min. / Česká republika /2012
Portrét bývalé sportovní šampionky, která se v období pražského jara neváhala zapojit do obrodného hnutí a později za to zaplatila krutou daň, natočila režisérka Olga Sommerová. Československá gymnastka Věra Čáslavská posbírala na nejvyšších soutěžích neuvěřitelných sto čtyřicet medailí. V roce 1968 byla vyhlášena nejlepší sportovkyní světa a popularitu získala doma i v zahraničí. Kvůli svému podpisu pod kritickým manifestem Dva tisíce slov však dopadla z kariérních výšin tvrdě na zem a komunistickým režimem byla dlouhá léta perzekuována. Po roce 1989 pracovala jako poradkyně Václava Havla, ovšem pak ji stihla rodinná tragédie a ona se znovu stáhla do ústraní. Čerstvá sedmdesátnice nedávno ohlásila návrat do veřejného života a dokument Sommerové, ve kterém hýří elánem, to potvrzuje. Autorka filmu rozmlouvala s Čáslavskou na mnoha místech po celém světě i v soukromí jejího domova. Společně nechaly ožít dávné vzpomínky dokreslující jeden neobyčejný život na pozadí pohnutých dobových událostí. Vznikla tak upřímná zpověď výjimečné ženy, která prokázala i v těžkých chvílích mimořádnou odvahu.
Po filmu bude následovat debata s režisérkou filmu Olgou Sommerovou

21.30 Caffe & Gallery MP7
Polibek od Putina
Lise Birk Pedersen / 58 min. / Dánsko /2012
Masové hnutí a demonstrace v Rusku nejsou výlučně věcí opozice. Také Putinovi příznivci se organizují do patriotického hnutí, které má své vůdce, mládežnické tábory, kongresy a demonstrace. Zvláště v době a místě očekávaných protestů opozice. Snímek je sondou do povahy masového provládního hnutí „Naši“. Na příkladu mladé a ambiciózní Máši Drokovové, asistentky komisaře Našich, film sleduje moderní a pozitivní tvář hnutí. Pozorování demonstrací a schůzí Našich, jakož i svědectví opozičního vůdce Ilji Jašina a známého bloggera Olega Kašina však ukazují i druhou tvář hnutí: násilnou, nacionalistickou a štvavou. Nově zvolený komisař tuto tendenci na kongresu Našich vyjadřuje explicitně. Patriotka Máša se pomalu od agresivních metod Našich distancuje a nachází společnou řeč s Kašinem. Hnutí ale stále brání i přes nátlak, který je na ni pro její nové styky vyvíjen. Když je Kašin krutě zbit, Máša si musí vybrat.

PÁTEK 22. března 2013

10.00 ZŠ Bernarda Bolzana
Šmejdi
Silvie Dymáková / 75 min. / Česká republika / 2012
Syrový dokument Silvie Dymákové ukazuje manipulaci, ponižování a nátlak, které se skrývají za zavřenými dveřmi „předváděcích zájezdů pro seniory“. Smutní hrdinové filmu skládají na stůl nefunkční hrnce, vysavače, které nikdy nepoužili, deky z „ovčí vlny“ a biolampy, za které během svých výletů zaplatili v součtu desítky až stovky tisíc korun. A to v lepším případě. Řada z nich totiž výměnou za vrácení občanek zabavených prodejci podepsala úvěrové smlouvy. I přes otřesné zkušenosti senioři a seniorky na zájezdy vyrážejí opakovaně, aby se vymanili ze své osamělosti nebo proto, že neumějí říct nabídkám ne. Autorce dokumentu se podařilo proniknout se skrytou kamerou na předváděcí akce a rozebrat nátlakové metody prodejců s psycholožkou a advokátem. Film po svém dokončení v roce 2012 vzbudil zasloužený rozruch, protože nezkušenosti, důvěřivosti a určité závislosti seniorů zneužívají v Česku desítky firem.
Promítání určené pro seniory, vstupné zdarma

17.00 Caffe & Gallery MP7
Duhový šampionát
Nicolaas Veul, Tim van Besten /48 min. / Nizozemí / 2012
Dva mladí nizozemští novináři se s kamerou vydávají do Kyjeva na první ukrajinskou gay pride. Od organizátorů průvodu se dozvídají o homofobii panující v zemi. Naprostá většina Ukrajinců považuje homosexualitu za nemoc a gayové a lesby musí svůj soukromý život skrývat. Odpor k lesbám a gayům potvrzuje před šokovanými novináři i představitel církve. V poslední době také sílí důraz na tzv. tradiční hodnoty a názory, že homosexualita je západní propaganda, která by se měla zakázat. K tomuto účelu se dokonce připravuje restriktivní zákon. Právě proto pořádají ukrajinští aktivisté gay pride těsně před Mistrovstvím Evropy ve fotbale, které se v Ukrajině ten rok odehrává. Chtějí se postavit za svá práva a zároveň se chránit před očekávanými útoky neonacistů a jiných skupin pomocí velké pozornosti médií, která je díky fotbalu na Ukrajinu obrácena. Věří, že pouze veřejný průvod může zmírnit společenský odpor. Lehký a veselý tón filmu se s přibližujícím datem průvodu stává vážnějším. Mezi pořadateli roste nervozita a obavy z násilných reakcí. Do poslední chvíle není jasné, zda se gay pride vůbec uskuteční.
Po filmu bude následovat debata s Jankem Růžičkou (režisér, dokumentarista, zakladatel Q magazinu)

18.00 ZŠ Bernarda Bolzana
Šmejdi
Silvie Dymáková / 75 min. / Česká republika / 2012
Syrový dokument Silvie Dymákové ukazuje manipulaci, ponižování a nátlak, které se skrývají za zavřenými dveřmi „předváděcích zájezdů pro seniory“. Smutní hrdinové filmu skládají na stůl nefunkční hrnce, vysavače, které nikdy nepoužili, deky z „ovčí vlny“ a biolampy, za které během svých výletů zaplatili v součtu desítky až stovky tisíc korun. A to v lepším případě. Řada z nich totiž výměnou za vrácení občanek zabavených prodejci podepsala úvěrové smlouvy. I přes otřesné zkušenosti senioři a seniorky na zájezdy vyrážejí opakovaně, aby se vymanili ze své osamělosti nebo proto, že neumějí říct nabídkám ne. Autorce dokumentu se podařilo proniknout se skrytou kamerou na předváděcí akce a rozebrat nátlakové metody prodejců s psycholožkou a advokátem. Film po svém dokončení v létě 2012 vzbudil zasloužený rozruch, protože nezkušenosti, důvěřivosti a určité závislosti seniorů zneužívají v Česku desítky firem.
Po filmu bude následovat debata se spoluautorkou filmu a psycholožkou Romanou Mazalovou

20.30 ZŠ Bernarda Bolzana
Hra o kámen
Jan Gebert / 56 min. / Česká republika, 2012
V Novém Boru postavili pomník osmi sudetským Němcům zavražděným těsně po druhé světové válce. Podle současného starosty měl být pomník gestem smíření mezi dvěma národy. Politická opozice a část veřejnosti to však s pomníkem vidí radikálně jinak: stavět poctu nacistům je zneuctěním vlasti. A rozehrává se „hra o kámen“. Film Jana Geberta víc než historická fakta a objektivní informace dokumentuje právě tuto hru: způsob, jakým se symbolem pomníku nakládají obě ostře znesvářené strany, jak se vede v Česku politická debata a jak se symboly stávají předmětem politického boje a volební kampaně nebo divadelní inscenace. „Tanec morálního pohoršení místních vlastenců“, jak píší autoři filmu, přijíždí podpořit někdejší kandidáti na prezidenta Miloš Zeman a Jana Bobošíková. Na příběhu starosty Nového Boru a místního lídra Strany práv občanů Zemanovci sledujeme spor, který balancuje na hranici vlastenectví a nacionalismu, řeší péči o věci veřejné a politický cynismus i absurditu lokální politiky a jejích hybatelů.
Po filmu bude následovat debata s Janem Piňosem, známým českým ekologem, který dlouhou dobu předsedal sdružení Oživení Broumovska, kde se mimo péči o krajinu a kulturní dědictví podílel na rozvoji česko-německo-polského partnerství

SOBOTA 23. března 2013
14.00 Caffe & Gallery MP7
Po propuštění
Daniel Abma / 88 min. / Německo / 2012
Sedmnáctiletý Jano prodával na ulici drogy, dvaadvacetiletý Imo je násilník a o tři roky starší Marcel před několika lety spolu s dalšími dvěma neonacisty zabil šestnáctiletého chlapce. Mladý německý režisér Daniel Abma je s kamerou sleduje tři roky od chvíle, kdy byli propuštěni z vězení ve Wriezenu. Všichni tři si slibovali, že se za zdi s ostnatým drátem jako trestanci už nikdy nevrátí, najdou si práci, bydlení, přítelkyni a začnou znovu. Návrat do společnosti není vůbec jednoduchý, každý ze tří mladíků ale dostane od někoho blízkého šanci na nový začátek. Pro někoho je to společný život s milovanou dívkou a později i dítětem, pro jiného otcovský přítel, který pomůže s bydlením, prací i záchvaty vzteku. Dokážou se chopit příležitosti? Tři příběhy, které se ve filmu prolínají, mají mnoho společného, každý z nich se však vyvíjí jiným směrem. Ukazují, jak obtížná je resocializace mladých delikventů a jak důležitou roli při ní hrají jejich blízcí.

16.00 Caffe & Gallery MP7
Chudoba cti netratí
Daniela Gébová /53 min. / Česká republika / 2012
Představte si, že po zaplacení nájmu vám na ostatní životní potřeby zbude 125 korun na den. A že z toho musíte kromě sebe zabezpečit i čtyři malé děti. Režisérka Daniela Gébová nás ve snímku seznamuje se třemi matkami samoživitelkami, které jsou lapeny v pasti chudoby. Jana trpí nevyléčitelnou nemocí, která ji už připravila o obě nohy a postupuje stále dál. Stará se o dvanáctiletého Vojtu a ten zase pečuje o ni. Anna je Romka a žije se čtyřmi ze svých deseti dětí v azylovém domě. Martina sama vychovává čtyři děti, z nichž nejmladšímu jsou teprve dva roky. Všechny tři ženy mají hluboko do kapsy, přesto ani jedna z nich neztrácí optimismus. Všechny jsou také odhodlány postarat se o své děti co nejlépe a materiální nedostatek se snaží vynahradit láskou. Film je součástí mezinárodního projektu Proč chudoba?, který má za cíl vyvolat debatu o různých podobách chudoby ve světě.

18.00 ZŠ Bernarda Bolzana
O slušnosti
Radovan Síbrt / 52 min. / Česká republika / 2012
Nedodržování řádu a pravidel většinové společnosti se v dokumentu O slušnosti jeví jako jeden z hlavních důvodů strachu a nevraživosti, které panují mezi obyvateli janovského sídliště. Kamera vstupuje do útulných panelákových bytů, kde se od rozhořčených starousedlíků dovídáme o komplikovaném sousedském soužití. Přívlastky jako slušný, normální nebo přizpůsobivý zaznívají z úst rezidentů coby mravní zaklínadla pro ideál českého občana. Cejchování všech, kteří „nejsou jako my“, pak přítomné vede k radikálním názorům na vrozenou neschopnost řady Janovských přizpůsobit se životu v tzv. slušné společnosti. „Když nemůžeme žít jako slušný lidi, tak ta válka prostě bude. A hotovo,“ zaznívá v restauračním podniku, kde se někteří „přizpůsobiví“ scházejí s příslušníky Dělnické strany. Nestranný pohled režiséra Radovana Síbrta, zaměřený na detailní popis každodenních konfrontací místní majority, předkládá mrazivou sondu do úvah lidí, kteří přitom nepatří k žádnému extremistickému hnutí. Přinejmenším oficiálně.

Pod lampou je tma
Kristýna Bartošová / 28 min. / Česká republika / 2012
Josefov je město, jakých v České republice najdeme hodně. Tak jako jinde, i tady panuje napjatá atmosféra mezi místními Romy a majoritou. K řešení nepříjemné situace se snaží přispět mladý Rom Zdeněk, který se rozhodne zřídit pro děti z místní chudinské čtvrti taneční kroužek. Jeho snahou je přivést mládež, která se jinak bezcílně toulá ulicemi, k něčemu smysluplnému. Zájem o kroužek je veliký, i rodiče ho podporují, a tak už zbývá už jen jediné: nalézt vhodný prostor. A právě tady narazí, když rada města jeho žádost jednomyslně zamítne. Starosta chce totiž ve městě zavést „pořádek“ a nabízí jednoduché schéma: až se srovnají oni („nepřizpůsobiví“), teprve potom s nimi budeme jednat my. Do města proto nasazuje občanské hlídky v rámci represe, která však jen zvětšuje už tak hluboké propasti mezi lidmi. Film Kristýny Bartošové ukazuje, kam až může vést přehnané lpění na řádu. Ke snížení kriminality v Josefově tyto snahy nijak nepomohly.
Po filmech bude následovat debata s režisérem filmu O slušnosti Radovanem Síbrtem

20.30 ZŠ Bernarda Bolzana
Od Fica do Fica
Zuzana Piussi / 80 min. / Slovensko / 2012
Dokument Zuzany Piussi zachycuje období od konce Ficovy vlády v roce 2010 po jeho absolutní vítězství ve volbách v roce 2012. Mezitím režisérka sledovala volební mítinky stran celé slovenské politické scény a především vývoj kauzy Gorila. Politický skandál začal únikem tajného dokumentu Slovenské informační služby v prosinci 2011. Dokument popisuje podrobnosti údajných korupčních rozhovorů mezi skupinou Penta a politickými špičkami v letech 2005 a 2006. Zveřejnění dokumentu vyvolalo obrovskou negativní reakci veřejnosti a tisícové demonstrace. Film odhaluje vliv médií v souvislosti se zveřejněním spisu a následně malou snahu novinářů informovat o vyšetřování a občanských protestech. Zároveň dokumentuje rodící se občanskou iniciativu a úskalí, která provázejí její existenci, včetně neschopnosti zaujmout jasné stanovisko a vyslovit konkrétní požadavky vůči vládě. Přináší svědectví o tom, jak v době, kdy ve světě vrcholilo arabské jaro nebo hnutí Occupy, je pro slovenskou společnost těžké být tvůrcem a hybatelem změny, kterou sama žádá.
Po filmu bude následovat debata se slovenskou režisérkou Zuzanou Piussi

NEDĚLE 24. března 2013
15.00 Caffe & Gallery MP7
Jeden svět rozhodně nejen pro děti
Odpolední promítání filmů Malé mužstvo, Moje babička Lien, Škola v Kálú, Tanečnice Aleyna a dalších krátkých dokumentů z celého světa. 
Po filmech bude následovat debata na témata filmů

17.00 Caffe & Gallery MP7
Na sever od slunce
Inge Wegge, Jørn Nyseth Ranum / 46 min. / Norsko / 2010
Inge a Jørn nejsou běžní surfaři. Spojení s vodou a přírodou se rozhodli prožít si až na dřeň. Na devět měsíců se usadili na opuštěné pláži ostrova u břehů Norska daleko za polárním kruhem, kde našli nejen perfektní vlny, ale také spousty naplavených odpadků. Na pláži chtějí zůstat, dokud neposbírají alespoň tunu toho, co sem dennodenně přináší moře ze vzdálených míst. Svůj životní styl odpovědných surfařů dotahují k dokonalosti i tím, že se živí levným prošlým jídlem a jejich dodávka jezdí na přepálený olej. Fantastické záběry přírody, dobrodružného surfování za polární noci i „běžného“ pobývání na pláži spojuje čirá radost ze života mimo civilizaci. Hrdinové filmu si však zároveň musí zajistit základní podmínky k přežití.

18.00 Caffe & Gallery MP7
Statečná srdce
Kari Anne Moe / 118 min. / Norsko, Švédsko / 2012
Původním záměrem režisérky Kari Anne Moe bylo popsat podstatu politické scény v Norsku, která bývá označována za nejkultivovanější demokracii světa. Během jednoho roku sledovala osudy čtyř mladých aktivních studujících, zástupců odlišných politických stran, kteří se rozhodli kandidovat ve studentských volbách. Do příběhů Johanny, Haakona, Sany a Henrika a jejich osobních dilemat, pochybností a přesvědčení však uprostřed léta 2011 vstoupí samozvaný „zachránce evropských tradic“ Anders Breivik, který povraždí na ostrově Utøya desítky mladých členů Norské strany Práce. Hrůzný čin, motivovaný léta živenou frustrací z vývoje norské společnosti směrem k multikulturalismu a podpořený nesnášenlivostí vůči muslimům, otřásl celou norskou společností. Jednou z těch, kdo jen těsně unikne řádění vraha, je i Johanna. Vyrovnat se s otřesným zážitkem je pro ni, stejně jako pro celé Norsko, nesmírně obtížné. Stejně jako u většiny spoluobčanů a politiků však i u ní převáží názor, že překonat extremismus a nesnášenlivost je možné pouze otevřeností a důsledným lpěním na tradičních hodnotách demokracie.

20.00 Caffe & Gallery MP7

Nový život rodinného alba
Adam Oľha / 80 min. / Česká republika / 2012
Otec mladého dokumentaristy Adama Oľhy se před časem rozhodl opustit svou ženu a šest dětí a začít nový život. Adam, nejstarší ze sourozenců a jediný zbývající muž v domácnosti, ve své osobní filmové zpovědi zkoumá otcovy staré fotky a filmové záznamy rodiny, srovnává je se současností a pokouší se zjistit, co otce vedlo ke změně. Mapuje vztah svých rodičů, divadelního režiséra a úspěšné slovenské herečky, od jeho počátku, odhaluje problémy v jejich komunikaci, pozoruje, jak se problémy rodičů odrazily v životě jeho sester, a o vztazích mezi muži a ženami přemýšlí i v obecné rovině. Autor ve své osobité sondě do vlastní rodiny kombinuje staré „osmičkové“ záběry s intimními pohledy kamery na současný stav věcí a hovoří se svými blízkými. Pracuje přitom výrazně se střihem, s hudbou a nechává zaznít i svéráznou slam poetry své nejmladší sestry. Výsledný bohatý materiál představuje novou realitu k rozjímání nad hodnotami rodinného života.

VSTUPNÉ:
ZŠ Bernarda Bolzana - 60 Kč, pro studenty 50 Kč
dopolední projekce filmu Šmejdi pro seniory zdarma
Caffe & Gallery MP7 - 50 Kč, pro studenty 40 Kč
Jeden svět rozhodně nejen pro děti - 40 Kč, děti do 12 let zdarma

DOPROVODNÉ AKCE:


Výstava fotografické skupiny TATATRA
1. – 31. března 2013 Caffe & Gallery MP7
Vystavují: Daniel Adnan, Insar Jussupov, Jiří Straka, Michal Veltruský

KUBÁNSKÝ SAMIZDAT 2000 – 2010
5. - 31. března 2013 Městská knihovna Tábor
Výstava Kubánský samizdat dovoluje nahlédnout do mikrosvěta kubánských disidentů, kteří neoficiálními cestami šíří informace, za což mnohdy platí příliš vysokou cenu - ztrácí svobodu, rodinný život, zaměstnání a viděno z naší perspektivy „normální“ způsob života. Můžete se začíst do osobních svědectví sedmi nezávislých novinářů, kteří se rozhodli „vyjít s kůží na trh“ a zprostředkovat lidem ze svého okolí pohled škvírou ve vysoké zdi státní cenzury, která chrání Kubu před nežádoucími vlivy informací z vnějšího světa.
Dobrá čajovna během promítání v ZŠ Bernarda Bolzana.

Caffe & Gallery MP7
Pátek 22. 3. 22.00 party v Caffe & Gallery MP7 KQBxIZN : Svěcení/Rite of Spring/Party Hard
Sobota 23. 3. 22.00 party v Caffe & Gallery MP7 DJ´s Mushroom + host

Lektorský program Vlajka pro Tibet, vlajka proti lhostejnosti si klade za cíl narušovat stereotypní nazírání politických událostí v daleké cizině, zvyšovat ochotu k občanské aktivitě, a především na srozumitelných příkladech vysvětlit problematiku uprchlictví. Husitské muzeum od 10. 3. - do 12. 4. 2013, více na www.husitskemuzeum.cz.

Festival pořádá organizace Člověk v tísni.

Spolupráce a podpora festivalu:

ZŠ Bernarda Bolzana, Caffe & Gallery MP7, o.s. Baobab Tábor, Městská knihovna v Táboře, Dobrá Čajovna Tábor, STUŽ, jihoč.region.pobočka, Husitské muzeum, Jihočeský kraj, Město Tábor, Teplárna Tábor, a.s., Štukatérství Josef Vintr, Studio Mašina, Kafe bar Havana, Kulturne.com, Deníky, Český rozhlas, LedMultimedia.


Autor: dap -