PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Silné objevy na hudební scéně - drsná Fiona, agresivní medvědi a psycho Impaly

Silné objevy na hudební scéně - drsná Fiona, agresivní medvědi a psycho Impaly

Sobota, 16.02.2013 / článek

 

Sedm let nás Fiona Apple z New Yorku nechala čekat na její čtvrté studiové album, které nese dlouhý název The Idler Wheel Is Wiser Than the Driver of the Screw and Whipping Cords Will Serve You More Than Ropes Will Ever Do. Vavříny sklízeli i Grizzly Bear s albem Shields a zajímaví jsou "psychaři" Tame Impala. Pojďme se na desky podívat blíž...

Striktně Fionu zařadit do nějaké hudební škatulky je velice obtížné. Je směsí piano rocku, art/barokniho popu, jazzu a alternativní písničkářky. Hned její první song Every single night /album obsahuje 10 písniček/ nám ukazuje, v jakém duchu se bude celá deska ubírat.

Fiona si totiž na většině placky vystačí pouze s pianem a minimalistickými bicími. Vztek, syrovost, řev, drsnost, sladká měkkost až po opravdový pocit smutku je asi nejvýstižnější, čím se její hlas a hudba prezentuje. Její vokál je to nejcenější, co má, a kde naplno může rozvinout svoji sílu a hloubku doplněnou navíc o básnické texty. Touto deskou Fiona zacílila úplně na jiný posluchačský potenciál, než tomu bylo v případě předchozích alb, a tím možná ztratila část svého publika, které přeci jenom bylo zvyklé na "komerčnější" podobu.

Od agrese k melancholii

Neméně zajímavou kapelou, která minulý rok vydala kritikou ověnčené album Shields, je indie/psychedelická kapela z Brooklynu Grizzly Bear. Nový materiál je více syrovější než předchozí deska "Veckatimest", která vyšla v roce 2009. Kapela vydala svůj debut už v roce 2004, ale každým dalším albem posouvá kvalitu vždy nahoru a právě "Shields" je zatím absolutně nejlepší dílo od Grizzly Bear. První skladba "Sleeping Ute" je lehce agresivní kytarovka s explodující basovkou a bicími.

Na desce pak převažuje melancholie, kde pomalejší /zavěrečná skladba Sun in Your Eyes/ a rychlejší pasáže "Yet Again" /vokály zde znějí opravdu úžasně/ s výbuchy energie, se střídají jak na houpačce a navíc v minimalistickém pojetí.
Co skladba to jiná atmosféra, ale to bylo ostatně záměrem tohoto rezonančního alba, které míchá hudební styly všech ér moderní hudby až po nepředvídatelné polohy, ale vše pod záštitou vzajemného porozumění.

Psychadelie až za roh

Dalším počinem, který stojí za pozornost, je australská kapela z Perthu Tame Impala. Jejich album bylo vyhlášeno v Austrálii jako nejlepší deska roku 2012 v J Award. Ač tento materiál vyšel minulý rok, jakoby z oka vypadl psychedelickým kapelám z druhé poloviny 60.let 20. století.

Je to vlastně takový výlet do minulosti, jak zněla hudba v době hippies a co naše rodiče poslouchali. I když v trochu modernějším hávu náladových kytarovek kosmického věku, doplněných o zvuky syntezatorů ze 70.let. Budete-li mít teda chuť udělat si exkurzi do šedesátek minulého století, kde se vznáší opar LSD, můžete vyrazit na trip.

Foto: archive Tama Impala


Autor: Kulturne.com

Tanec v zrní v písecké Sladovně

V pátek 31. března se v písecké Sladovně koná prezentace unikátního projektu Tanec v zrní, který se v prostorách galerie konal na podzim 2022. Tanec v zrní tvořilo pět třídenních uměleckých rezidencí, v rámci kterých hledaly skupiny tanečníků, choreografů, dramaturgů a filmařů společnou řeč v šestnácti tunách zrní. Projekt dramaturgicky vedl scénograf Tomáš Žižka a ředitel Sladovny Adam Langer. "Každý workshop se konal za přítomnosti jiného filmaře nebo celého týmu filmařů. V návaznosti na rezidence vznikly krátké taneční filmy, jejichž oficiální premiéra proběhne v rámci tohoto setkání. Moc nás baví propojovat nejen děti a dospělé, ale i různá odvětví: tanec, divadlo, hudbu, výstavu, film a hrát si s odlišnými uměleckými prostředky, hledat společnou řeč," vysvětluje Adam Langer. Více info v události ZDE. (dap)
 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Bratři Ebenové

Hudba / koncert
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - velký sál
29.03.2023 od 19:00 hod.