PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Pořadatelé Mighty Sounds odevzdají petici s tisíci podpisy. Návrh půjde do sněmovny

Pořadatelé Mighty Sounds odevzdají petici s tisíci podpisy. Návrh půjde do sněmovny

Úterý, 06.01.2015 / článek

 

Iniciátoři petice „Ne likvidaci pořádání kulturních akcí pod širým nebem“ předají dnes, v úterý 6. ledna odpoledne, podpisové archy s 17 500 podpisy hlavnímu hygienikovi ČR Vladimíru Valentovi. Petice požaduje změny v zákoně o ochraně veřejného zdraví. Podle organizátorů hudebního festivalu Mighty Sounds a zástupců Jihlavského pivovaru, kteří se v iniciativě spojili, jsou limity hluku stanovené zákonem pro jednorázové akce pod širým nebem nesplnitelné. Za jejich nedodržení může být pořadatel kulturní události při opakovaném překročení pokutován až do výše dvaceti milionů korun. Petice proto vyzývá k převedení kompetence v posuzování dodržování hlukových limitů na obce, které by, pokud o kulturní akci stojí, měly možnost udělovat krátkodobé výjimky.

V současnosti mohou pořadatelé kulturních akcí dostat pokutu za překročení hlukových limitů Krajskou hygienickou stanicí. Dané limity je však během hudební produkce nemožné splnit (limit 35dB pro noční dobu, tedy mezi 22 až šestou hodinou ranní, se rovná například šumění lesa). Pokuty v takové výši, jako dostal například festival Mighty Sounds za rok 2013 (420 000 Kč, více info zde a zde), mohou vést k likvidaci kulturních akcí, v případě Jihlavského pivovaru dokonce ke zrušení akcí na základě překročení limitů již došlo (koncert Metanoon, Lady Kate, China Blue, Tančírna).

Nevhodné limity

Návrh schvalují také odborníci z řad hygieniků, specialistů na hluk a akustiku a lékařů. Většinou se shodují na tom, že zákon v současném znění neplní svou funkci, neboť hlukové limity jsou pro tento typ akcí zcela nevhodné a zákon dává  hygienickým stanicím možnost zasahovat do rozhodování obcí o tom, jaké kulturní akce na svém území chtějí mít.

Shoda mezi odborníky panuje rovněž v tom, že krátkodobá zvuková expozice u těchto typů akcí nemůže způsobit žádnou zdravotní újmu a proto se jeví zařazení tohoto typu hluku do zákona o ochraně veřejného zdraví jako nevhodné.

„Chceme touto peticí podpořit schválení pozměňovacího návrhu k novele zákona o ochraně veřejného zdraví, který ve shodě s naším názorem vypracovalo Ministerstvo zdravotnictví. Tento pozměňovací návrh si osvojil místopředseda Výboru pro zdravotnictví, doktor Vít Kaňkovský a předloží jej na jednání zdravotního výboru sněmovny 8. ledna,“ říká za iniciátory petice Vít Černík.

Letošní, jedenáctý ročník festivalu Mighty Sounds bude. Konat se bude opět na letišti Čápův dvůr v Táboře od 3. do 5. července. Jeho program už se rýsuje, zde jsou první jména. Událost na facebooku zde.JAK ŠEL ČAS V POKUTÁCH

2010 – První pokuta od KHS 125 000 korun, snížená ministerstvem zdravotnictví na 90 000 korun
2011 – Druhá pokuta od KHS 180 000 korun, věc je u Městského soudu v Praze
2012 – Třetí pokuta od KHS 360 000 korun, po odvolání na ministerstvu zdravotnictví sníženo na 210 000 korun a věc je už před Nejvyšším správním soudem
2013 - Čtvrtá pokuta od KHS 420 000 korun, odvolání k ministerstvu zdravotnictví


Autor: i, dap -


Téma: Mighty sounds

Zemřela režisérská legenda Vojtěch Jasný

Dnes, v sobotu 16. listopadu, ve věku 93 let umřel režisér a scénárista Vojtěch Jasný, jedna z ikon československé kinematografie. Držitel dvou cen z Cannes, Křišťálového glóbu i Českého lva aj. byl kromě jiného autorem snímku Touha, Až přijde kocour nebo trezorového díla Všichni dobří rodáci. (dap) 

Související články

 

 
Kultura dnes


Znovu a líp

Divadlo
Spektrum Sezimovo Ustí
18.11.2019 od 19:00 hod.

 

Jak byla vosa Marcelka ráda, že je

Divadlo / pro děti
Dům kultury Milevsko
18.11.2019 od 09:15 hod.