PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Pořadatel Planet festivalu: Za dramaturgií si stojíme aneb kdo nic neriskuje, nic neztratí

Pořadatel Planet festivalu: Za dramaturgií si stojíme aneb kdo nic neriskuje, nic neztratí

Úterý, 10.06.2008 / rozhovor

 

Začátek jednoho z největších tuzemských open air festivalů Planet, který se koná od pátku 13. do soboty 14. června na ploše aeroklubu Tábor Čápův Dvůr, se blíží. Bude kde složit hlavu, co na festivalu bude kromě hudby, jaká budou bezpečnostní opatření? Zeptali jsme se pořadatele Davida Urbana.

Při minulých ročnících se na festivalu objevili interpreti jako Skinny Puppy, Marylin Manson, Nick Cave, Apocalyptica, Morcheeba a podobně. Letos si řada lidí stěžuje, že na festivalu není žádná silnější a především aktuální hvězdná sestava. Mohl byste "obhájit" dramaturgii letošního ročníku?

Myslím si, že co se týká "hvězdného obsazení", tak letos v Táboře nebudou interpreti významu Marilyna Mansona nebo Nicka Cavea. Náš rozpočet je poloviční než v předchozích letech, protože letos festival děláme poprvé bez velkého investora, tedy více na vlastní triko. To nám ale zajišťuje větší svobodu v rozhodování o všem. Zároveň si myslím, že co se týká zastoupení ze zahraničí, je to i letos velmi podobné minulým ročníkům. Kdyby nebylo legendárních Bad Religion, je zde otázka, kde by dnes byl tento žánr, který zastupují namátkou Offspring nebo Green Day. Front 242 jsou zase ta největší klasika EBM, kteří dali vzniknout celé této scéně. Kosheen i I AM X jsou zavedené a dobré kapely, Hadouken! pro změnu ten největší hype, který letos na ostrovech za kanálem září. A tak bych mohl pokračovat. Dramaturgie je vyvážená a stojíme si za ní.

Podle čeho ji tedy děláte, je těžké se trefit do žánrů, které jsou dnes "in"?
Těch kritérií je hned několik. Ty zásadní jsou možnosti, vkus a poptávka. Možnosti jsou omezené naším rozpočtem a vycházejí z odhadu prodaných vstupenek, na což navazuje plynule poptávka po tom, co pro lidi na táborském letišti zařídíme. Co se týká hudebního vkusu, snažím se udělat program tak, abych se pod něj mohl podepsat.

Pojďme k organizačním a praktickým věcem. Jakou kapacitu bude mít stanové město, bude zajištěno parkování vozidel a bude nějak hlídané?
Stanové městečko může mít kapacitu deset tisíc stanů a bude rozděleno na jednotlivé sektory, přítomna bude hasičská hlídka a zdravotníci. Nikdo si pochopitelně nepřejeme, aby museli zasahovat, ale připraveni na to být musíme. Parkoviště v současném stavu pojme až 2500 aut. Přesto bych apeloval na návštěvníky, aby spíše používali veřejnou dopravu a byli tak šetrnější k životnímu prostředí. Ostraha tam samozřejmě bude, jakož i standardní sociální zařízení. Množství toalet a umýváren se upřesní poslední týden před festivalem a budou rozmístěny v obou částech. Vše budeme dělat s ohledem na potřeby návštěvníků a podle hygienických standardů.

Lze nějak zabránit šíření drog uvnitř areálu, jaká budou opatření v tomto směru?

Již v instrukcích pro návštěvníky je informace, že jedině povolené drogy jsou ty, které se nekříží s legislativou České republiky, namátkou tabák nebo alkohol. Celý areál bude střežen bezpečnostní službou, stanové městečko bude hlídáno v kooperaci s městskou policií. Zároveň spolupracujeme i s Policií ČR.

Apelujete na návštěvníky, aby využívali hromadnou dopravu. Už jste o tom jednal s vedením města?
Veškerá jednání s městem, Městskou policií Tábor a eventuálně Policií České republiky má u nás na starosti moje kolegyně Jana Heřmánková. Je jasné, že každá akce tohoto rozsahu zasáhne do běžného chodu města, a bylo by hloupé si namlouvat, že tomu takto není u nás. Opravdu se snažíme eliminovat na minimum různé negativní aspekty. Předpokládáme, že parkoviště na letišti by mělo stačit pokrýt potřeby návštěvníků. Bude zřízena kyvadlová doprava a značení bude stejné, ne-li lepší, než na posledním festivale, který se v Táboře konal. Na poměry v České republice běžné je to znatelný nadstandard.

Kolik lidí navštívilo festival v předchozích ročnících, kolik jich očekáváte letos?
První rok navštívilo Go Planet Roxy festival takřka šestnáct tisíc fanoušků, návštěvnost Love Planet byla dvacet tisíc. Naše očekávání pro letošek se pohybují někde kolem deseti tisíc návštěvníků a tomuto odhadu zatím všechno přizpůsobujeme.

Mohl byste uvést důvody, proč byl jeden ročník Planetu v Praze a loni se vůbec nekonal?
Investor a zároveň majitel festivalu Love Planet se rozhodl festival přenést do Prahy, neboť se zřejmě domníval, že v takovém případě bude festival komerčně úspěšnější. Já osobně jsem s tímto nikdy nesouhlasil, ale nezbývalo mi než respektovat rozhodnutí subjektu, který to všechno platí. A to, že se nekonal vloni, je otázka na původní investora. Já se mohu pouze domnívat, že pro ně festival jako takový přestal být zajímavý a nesplňoval jejich ekonomické předpoklady. Jak už jsem zmínil výše, tentokrát děláme festival bez velkého investora v zádech a máme jen ty nejčistší úmysly ? vybudovat pro lidi festival přinášející jim kvalitní hudební zážitek a nadstandardní služby.

Podle čeho jste si původně vybral, že festival bude právě v Táboře na letišti?

Samotné místo pro festival jsme vybírali na podzim roku 2002, kdy jsme objížděli celou republiku. Snažili jsme se najít dostatečně rozlehlý prostor, aby pojal celý ten cirkus. Kolem letiště v Táboře bylo navíc krásné okolí ? jak město tak krajina kolem. Zaroveň má místo vhodnou přístupovou komunikaci, a to jak pro techniku a účinkující, tak pro návštěvníky, aby celý tento nápor zvládla. A v neposlední řadě také díky velmi vstřícnému jednání s lidmi z Aeroklubu Tábor.

Jak dlouho zaberou přípravy na takto rozsáhlo akci a kolik je na to potřeba lidí?

Obligátní odpověď je, že s koncem jednoho ročníku začínají přípravy toho dalšího. Dejme tomu, že tak v srpnu začneme podnikat první kroky, a pak už to jede až do června. Základní tým je rozdělen na sekce program, produkce, PR, marketing a catering. Organizační tým tak tvoří lidé, kteří jsou specialisté na danou činnost. To je v našem případě deset lidí, na místě konání pak ale vydáme takřka tisíc pracovních pásek.

Co vše letos bude na festivalu kromě hudby?

Vzhledem k nižšímu rozpočtu tam tentokrát bude pouze sportovní zóna, vynecháme tedy divadlo a film. Věříme však, že příští rok již obě tyto složky do programu zařadíme.

Jak vy jste se dostal k pořádání festivalů?

Vzhledem k tomu, že jsem již několik let pořádal různé koncerty a akce, bylo pořádání festivalu jenom logickým vyústěním celého mého snažení. Festival jako takový je asi to nejkrásnější, co se v této profesi dá podnikat. Mám to rád a naplňuje mě to. A když děláte to, co vás baví, je pak život jednodušší. Vždy jsem měl rád muziku, byl jsem velký fanda a vzhledem k tomu, že nemám žádný výjimečný talent na to ji tvořit, alespoň se v ní realizuji tímto způsobem. Je to krásné, když pořádáte koncert, festival, cokoliv.. Lidé přijdou, kapela je na podiu a všichni se baví.

Dá se říci, že je to i dobrý přivýdělek?
Toto platí hlavně u velkých festivalů, je to byznys jako cokoliv jiného. Někomu se daří více, někomu méně. Je třeba však v zápětí dodat, že je to jeden z nejriskantnějších druhů podnikání, a musíte mít hodně velkou míru nadšení se všema nástrahama prokousat. Nováčkové v oboru by setsakramentsky měli zvážit, kde jsou jejich možnosti a kde již je projekt "way out to big". Na druhou stranu, kdo nic neriskuje, nic neztratí.


Profil
: Davidu Urbanovi je 43 let a pochází z Prahy. Po vystudování gymnázia nastoupil na VŠET, odkud však odešel a odcestoval do USA. Po návratu do Čech začal působit jako deejay a od roku 1993 zorganizoval řadu koncertů a parties. Následně založil agenturu D Smack U.
Jeho největším koníčkem je cestování, někdy i několikrát navštívil například Japonsko, Thajsko, Laos, Kambodžu, Barmu, Sri Lanku a podobně.
Jeho agentura D Smack U dovezla do České republiky desítky kapel a deejayů. Z pestré škaly připomíname jen Asian Dub Foundation, Beatsteaks, Cinematic Orchestra, The Cardigans, Franz Ferdinand, Faithless, Grove Armada, Guano Apes, Incognito, Kosheen, Marilyn Manson, Mars Volta, Mathew Herbert, Morcheeba, Moloko, Public Enemy, Queens of The Stone Age, Skinny Puppy, Transglobal Underground, Tricky, Underworld, Us 3, Wu Tang Clan a mnohé další.


Autor: David Peltán


Tanec v zrní v písecké Sladovně

V pátek 31. března se v písecké Sladovně koná prezentace unikátního projektu Tanec v zrní, který se v prostorách galerie konal na podzim 2022. Tanec v zrní tvořilo pět třídenních uměleckých rezidencí, v rámci kterých hledaly skupiny tanečníků, choreografů, dramaturgů a filmařů společnou řeč v šestnácti tunách zrní. Projekt dramaturgicky vedl scénograf Tomáš Žižka a ředitel Sladovny Adam Langer. "Každý workshop se konal za přítomnosti jiného filmaře nebo celého týmu filmařů. V návaznosti na rezidence vznikly krátké taneční filmy, jejichž oficiální premiéra proběhne v rámci tohoto setkání. Moc nás baví propojovat nejen děti a dospělé, ale i různá odvětví: tanec, divadlo, hudbu, výstavu, film a hrát si s odlišnými uměleckými prostředky, hledat společnou řeč," vysvětluje Adam Langer. Více info v události ZDE. (dap)
 

Související články